Strona główna Blog Strona 73

Debata #czystepowietrze w Katowicach

Jeśli wiesz, co truje Twoją rodzinę, to przyjdź i powiedz to głośno. 30 czerwca br. Fundacja Napraw Sobie Miasto  oraz Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej BONAFIDES organizują debatę o #czystepowietrze w Katowicach

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie o czystym powietrzu w Katowicach, która odbędzie się w miejscu spotkań „Sztauwajery” przy stawie kajakowym w okolicy pomnika Trudu Górniczego na Dolinie Trzech Stawów w dniu 30 czerwca 2016 roku o godz. 17.00.

Do udziału zostali zaproszeni: Prezydent Miasta Katowice, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Polska Zielona Sieć, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Podczas debaty chcemy porozmawiać o m.in. o tym, jaki jest i jak skuteczniej poprawiać stan jakości powietrza w Katowicach, a także jak poprawić skuteczność informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Chcemy również omówić wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, a także przedyskutować konieczność termomodernizacji budynków i o źródłach finansowania dla mieszkańców.

 

Dolny Śląsk nie chce się dusić!

Dolnośląski Alarm Smogowy przekazał na ręce Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego 3000 podpisów złożonych pod petycją „Dolny Śląsk się dusi”

Oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem!

Podpisani pod petycją mieszkańcy Dolnego Śląska oczekują jak najszybszego przyjęcia uchwały antysmogowej dla całego województwa wprowadzającej normy emisyjne dla kotłów na węgiel i drewno oraz tam gdzie to konieczne, w tym w śródmieściach miast i uzdrowiskach, zakazów stosowania tych paliw. Postulaty obejmują określenie pięcioletniego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymagań oraz uruchomienie programów wsparcia dla ocieplania domów i wymiany instalacji grzewczych.

W dniu dzisiejszym aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego podpisali wspólnie z Marszałkiem Województwa unikatowy na skalę kraju apel do samorządów Dolnego Śląska o włączenie się w działania na rzecz czystego powietrza i współpracę przy tworzeniu uchwał antysmogowych dla gmin naszego regionu. Aby poprawa jakości powietrza była całościowa, konieczne jest objęcie działaniami antysmogowymi całego województwa oraz współpraca jak największej liczby gmin naszego regionu.

Powietrze mamy wspólne !

Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

 

test

 test  test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test

 test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test

Dolny Śląsk nie chce się dusić!

Dolnośląski Alarm Smogowy przekazał na ręce Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego 3000 podpisów złożonych pod petycją „Dolny Śląsk się dusi”

Oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem!

Podpisani pod petycją mieszkańcy Dolnego Śląska oczekują jak najszybszego przyjęcia uchwały antysmogowej dla całego województwa wprowadzającej normy emisyjne dla kotłów na węgiel i drewno oraz tam gdzie to konieczne, w tym w śródmieściach miast i uzdrowiskach, zakazów stosowania tych paliw. Postulaty obejmują określenie pięcioletniego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymagań oraz uruchomienie programów wsparcia dla ocieplania domów i wymiany instalacji grzewczych.

W dniu dzisiejszym aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego podpisali wspólnie z Marszałkiem Województwa unikatowy na skalę kraju apel do samorządów Dolnego Śląska o włączenie się w działania na rzecz czystego powietrza i współpracę przy tworzeniu uchwał antysmogowych dla gmin naszego regionu. Aby poprawa jakości powietrza była całościowa, konieczne jest objęcie działaniami antysmogowymi całego województwa oraz współpraca jak największej liczby gmin naszego regionu.

Powietrze mamy wspólne !

Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Ekodebata – jak dbać o czystą Małopolskę

Pierwsza Ekodebata, która odbyła się 12 maja dotyczyła niskiej emisji jak głównego czynnika zanieczyszczającego powietrze w Małopolsce.

W ramach cyklu „Ekodebaty – jak dbac o czysta Malopolske” przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego i Podhalanskiego Alarmu Smogowego, WFOŚiGW z prezes Małgorzatą Mrugałą, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, AGH i nauczyciele rozmawiali o tym jak rozwiązać probelem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i w Małopolsce. 

Mówiono o koniecznych regulacjach (normy dla kotłów i węgla), programach dofinansowania wymiany kotów oraz niezbędnym wsparciu dla programów termomodernizacji domów. Była również mowa o tym jak edukować i informowac mieszkańców Małopolski o problemie smogu. 

Debta zorganizowana została przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską. Ekodebaty to projekt organizowany przez Fundacje Aktywna Malopolska a finansowany ze srodkow WFOSiGW. 

Debatę zdominowały kwestie związane z niską emisją i wymianą pieców węglowych. WFOŚiGW wywalczył dla Małopolski dużo pieniędzy na ten cel, ale nawet największe kwoty niewiele pomogą, jeśli wymiany pieców nie połączy się z termomodernizacją budynków i jeśli rząd nie wprowadzi norm dla paliw i kotłów.

– Teraz ludzie palą, czym chcą – zauważył Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Uczestnicy debaty wskazywali też, że na zanieczyszczenie powietrza coraz większy wpływ ma komunikacja. Dlatego należy nie tylko likwidować piece, ale i wprowadzać ograniczenia dla aut. Niezwykle istotną kwestią jest także edukacja.

W szkołach wciąż jednak za mało mówi się o problemie smogu. Brakuje dobrych programów i podręczników. Dlatego efektem debat będą nie tylko specjalne dodatki dołączane do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, ale także konspekty lekcji dla uczniów małopolskich podstawówek.

Zdjęcia: Joanna Urbaniec/Polskapress

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/ekodebata-jak-zadbac-o-czysta-malopolske-wideo-zdjecia,9981821/

Nie będzie dopłat do wymiany kopcących kotłów węglowych – perspektywa poprawy jakości powietrza coraz dalsza

Pomimo wcześniejszych zapewnień rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów za węgiel. W ogłoszonej 23 maja 2016 roku informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zabrakło programu KAWKA.

Program KAWKA pomagał finansować wymianę urządzeń grzewczych w znaczny sposób przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Program ten cieszył się coraz większą popularnością wśród gmin i mieszkańców i stanowił podstawowe źródło finansowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Bez dopłat program wymiany kotłów w wielu miastach może ponieść porażkę. Czeka nas ciężka smogowa zima – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. W polskich domach zainstalowanych jest ponad 3 miliony niskosprawnych kotłów węglowych, które stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Niestety, rząd nie umiał znaleźć pieniędzy na wymianę choćby części z nich, a walka o czyste powietrze schodzi na dalszy plan. Takie działania, a może raczej ich brak, skazują polskich obywateli na kolejne lata oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem.

W ostatnich dniach burmistrzowie Żywca i Pszczyny – a więc miejscowości prowadzących w opublikowanym niedawno przez Światową Organizację Zdrowia rankingu miejsc w Unii Europejskiej o najwyższym zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym PM2,5, zaapelowali o zwiększenie pomocy instytucji państwowych w walce ze smogiem. W podobnej sytuacji znajdują się również setki innych miejscowości, których skromne budżety nie pozwalają na wprowadzenie dopłat do wymiany pieców.

Trudno nam zrozumieć taką decyzję – powiedziała Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. Przecież 18 marca 2016 roku otrzymaliśmy zapewnienie z Ministerstwa Środowiska w którym padło zdanie: „Program „Kawka” (-), będzie w tej czy innej formie kontynuowany (to samo dotyczy programu „Ryś”, także realizowanego przez NFOŚiGW). Przedstawiciele kierownictwa resortu środowiska wielokrotnie publicznie uznawali za zasadną kontynuację tego lub podobnego programu.” LINK TUTAJ Dlaczego zatem na liście projektów, które otrzymają finansowanie zabrakło KAWKI? – pyta.

Nasza misja

Każdy Zabrzanin bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia wdycha rakotwórczy benzo(a)piren w ilości odpowiadającej wypaleniu 6 papierosów dziennie.

Zabrzański Alarm Smogowy to inicjatywa społeczna, zrzeszająca mieszkańców Zabrza zaniepokojonych stanem powietrza w regionie oraz zatroskanych o konsekwencje zdrowotne, jakie wszyscy w związku z oddychaniem nim ponosimy. Każdy Zabrzanin bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia wdycha rakotwórczy benzo(a)piren w ilości odpowiadającej wypaleniu 6 papierosów dziennie.
Nie godząc się na aktualny stan rzeczy, jednocześnie mając na uwadze uwarunkowania gospodarczo-ekonomiczne naszego regionu, będąc ostrożnymi w ocenach – postanowiliśmy podjąć działania mające na celu:

1) Zaktywizowanie jak największej liczby osób do walki ze zjawiskiem smogu "małymi kroczkami" – z wiarą, że w grupie łatwiej zmieniać świat. Zrzeszanie ludzi o podobnych poglądach, zmęczonych małą aktywnością władz lokalnych i centralnych w zakresie podejmowania efektywnych działań.

2) Uświadomienie społeczności zabrzańskiej skali problemu.

3) Podjęcie działań edukacyjnych w celu wyeliminowania palenia śmieci.

4) Wymianę informacji i tworzenie „bazy wiedzy" o dobrych praktykach z zakresu walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz promowanie dostępnych rozwiązań systemowych.

6) Budowanie koalicji na rzecz czystego powietrza w regionie; współpraca ze środowiskami naukowymi, lekarskimi, mediami, urzędnikami oraz wszelkimi instytucjami zajmującymi się tematyką ochrony środowiska a także z każdym, komu leży na sercu czyste, nieskażone zanieczyszczeniami powietrze i zdrowie nas wszystkich.

7) Działalność Zabrzańskiego Alarmu Smogowego opiera się o zasady „non profit” i jest neutralna politycznie. ZAS nie pozyskuje środków na działalność od podmiotów, które mogą odnosić korzyści finansowe wynikające z wdrażania postulatów.

Krakowski Alarm Smogowy nominowany do nagrody National Geographic Travelery

Krakowski Alarm Smogowy znalazł się wśród nominowanych do nagrody 10 edycji plebiscytu National Geographic Travelery 2016 w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”.

Krakowianie wzięli zdrowie w swoje ręce! Mając dość życia w zanieczyszczonym mieście, powołali Krakowski Alarm Smogowy. Grupa zapaleńców postanowiła uświadamiać nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim urzędników, jak mogą polepszyć jakość powietrza w Krakowie. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, dlatego uruchomili też akcję „weź dotację, wymień piec” – czytamy na stronie National Geographic poświęconej konkursowi.

Nagroda przyznawana jest w kategorii „Społeczna inicjatywa roku” dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa.

Cieszymy się z tej nominacji – mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego. To dla nas kolejny sygnał potwierdzający sens naszych działań. Widzimy, że nie tylko Krakowski Alarm Smogowy, ale i również całe polskie społeczeństwo zaczyna dostrzegać poważny problem, jakim jest zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Nominacja jest dla nas nie tylko potwierdzeniem sensu naszej pracy, ale również zachętą do dalszego działania.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 maja w Warszawie nagrodę w kategorii „Społeczna inicjatywa roku” otrzymało Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” za projekt „Brave Kids”. Gratulujemy!

W kapitule nagrody zasiadają: Martyna Wojciechowska, Agnieszka Franus, Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Janina Ochojska, Aleksander Wolszczan, Tomasz Tomaszewski i Aleksander Doba.

Wrocławianie coraz gorzej oceniają jakość powietrza i prezentują większą motywację na rzecz zmiany!

Postrzeganie problemu niskiej emisji przez mieszkańców się zmienia – wynika z raportu podsumowującego badania opinii publicznej Wrocławia wykonane na zlecenie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

  • Obecnie złą ocenę wrocławskiemu powietrzu wystawia 60% pytanych, przed dwoma laty 40%.

  • Coraz więcej mieszkańców widzi zagrożenie dla własnego zdrowia we wdychaniu trującego powietrza: obecnie 77% pytanych, w 2014 roku 65%.

  • Interesujące, że jakość wrocławskiego powietrza jest większym problemem w kategoriach publicznych niż prywatnych. O ile w kategoriach osobistych jest to zmartwienie dla 62%, o tyle jako problem publiczny wrocławskie powietrze traktuje ponad 70% (dokładnie 70,8%) mieszkańców miasta.

  • Status „problemu publicznego” oznacza, że określonego zjawiska nie da się naprawić tylko działaniami indywidualnymi, ale konieczne są działania zbiorowe i systemowe w sferze publicznej.

  • Wzrosła świadomość wpływu wrocławskiego smogu na zdrowie. Ponad 77 % ( wzrost o 12 % w stosunku do 2014r) badanych osób uważa, że jakość powietrza może grozić w przyszłości problemami ze zdrowiem, przeciwnego zdania jest tylko 18 % respondentów.

  • Mieszkańcy miasta krytycznie oceniają działania władz miasta dotyczące poprawy jakości powietrza:, 57 % uważa dotychczasowe działanie władz za niewystarczające, a tylko 15 % jest przeciwnego zdania.

  • Jednocześnie prawie 89 % mieszkańców deklaruje aktywność- poparcie działań na rzecz poprawy stanu powietrza w różnych formach, w tym ponad 36 % skłonne byłoby nawet płacić 40 zł rocznieco roku określoną kwote na rzecz lepszego powietrza.

W zeszłym tygodniu wrocławski magistrat przedstawił plan zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Przed dwoma miesiącami zaś prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wystosował do Marszałka Województwa prośbę o objęcie gminy tzw. uchwałą antysmogową. Kroki te są pewną odpowiedziąte korelują naz rosnącecymi oczekiwaniami i coraz większą świadomośćcią społeczeństwa w temacie zanieczyszczeń powietrza.
Postawiony przez władze miasta cel by za 5 lat nie było w naszym mieście ani jednego dnia z przekroczeniem norm jakości powietrza jest ambitny i wart poparcia. Jednak dotychczasowe i prezentowane do realizacji działania są w przekonaniu DAS niewystarczające.
We Wrocławiu nadal nie mamy pełnego rozpoznania lokalizacji trujących pieców „kopciuchów” – pomimo apeli społeczników rozpoznano problem w zasadzie tylko w lokalach będących własnością miasta.  Brakuje jak dotąd również całościowych działań.
Potrzebne są wymiany pieców, docieplenia budynków i wsparcie władz miasta w zakresie pozyskiwania funduszy oraz negocjowania stawek za źródła energii Nie tylko dla pojedynczych mieszkań, ale dla całych budynków, ulic i kwartałów. Ta zmiana wyjdzie nam na zdrowie. Wrocław stać na to by ludzie żyli tu czysto, dobrze i co najważniejsze zdrowo. 

Raport z badań "Ocena jakości powietrza we Wrocławiu 2016" – POBIERZ TUTAJ

test

test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test 

test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test 

Obywatelski projekt ws. poprawy jakości powietrza

16 maja br. o godz. 11.00 na placu Kwiatowym, komitet inicjatywy uchwałodawczej wraz z grupą wolontariuszy i społeczników z fundacji Napraw Sobie Miasto i Katowickiego Alarmu Smogowego przekazał przedstawicielom rady i urzędu miasta projekt uchwały w sprawie walki ze smogiem, informację o projekcie Indeks #czystepowietrze w Katowicach oraz list otwarty do Prezydenta Miasta Katowice dr Marcina Krupy. 

Od 14 marca br., pod projektem uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027 podpisało się ponad dziewięćset mieszkańców Katowic. Społecznicy proponują: 

  1. zapewnienie w budżecie Miasta Katowice na lata 2017-2027 kwoty łącznej 30 mln zł (3 mln zł rocznie) na wymianę systemów ogrzewania   

  1. zapewnienie w budżecie Miasta Katowice na lata 2017-2027 kwoty łącznej 1 mln zł na realizację zadania pod nazwą: „Organizacja akcji społecznych związanych z ograniczeniem niskiej emisji”, związanego z realizacją Programu Ograniczenia Niskiej Emisji kwotę łączną 1 mln zł (corocznie 100 tyś zł)  

  1. przygotowanie i wdrożenie w latach 2016-2017 systemu informowania mieszkańców miasta Katowice o przekroczeniu norm jakości powietrza w Katowicach     

W ramach projektu "Indeks #czystepowietrze w Katowicach – system alarmowania o stanie jakości powietrza w Katowicach" ma powstać system alarmowania o stanie jakości powietrza w mieście. W 33 miejscach publicznie dostępnych (publiczne szkoły podstawowe, rynek w Katowicach) na terenie całego miasta, na dużych ekranach sprawdzić będzie można aktualny i prognozowany stan jakości powietrza. Społecznicy przygotowali specjalne grafiki, ułatwiające zrozumienie przedstawianych danych (np. uśmiechniętej lub zasmuconej "buźki", z wykorzystaniem infografik). Będzie to faza pierwsza prac w  ramach przygotowania Indeksu #czystepowietrze w Katowicach. 

W liście otwartym zwrócono się z wnioskiem o powołanie katowickiego forum na rzecz czystego powietrza. Zadaniem uczestników forum byłoby wypracowanie wieloletniego, kompleksowego programu działań, w które zaangażowany będzie nie tylko urząd miasta, radni, przedsiębiorcy, regionalne służby ochrony powietrza, organizacje pozarządowe, ale również sami mieszkańcy, np. poprzez włączenie przedstawicieli rad dzielnicowych.  

Polskie powietrze najbardziej zatrute w UE

Najnowszy raport Światowej Organizacji zdrowie jest dla Polski miażdżący. W zestawieniu miejscowości, w których prowadzone są pomiary jakości powietrza na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 33 znajduje się w Polsce.

Głównym sprawcą zanieczyszczenia powietrza są piece węglowe i słabej jakości węgiel. Potwierdza to fakt, że na liście najbardziej skażonych miast są małe miejscowości, które trudno posądzić o to, że trują w nich samochody czy przemysł. Dlatego należy wprowadzić normy dla paliw węglowych i standardy dla pieców – powiedzial w rozmowie z Gazetą Wyborczą Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Dodaje – mamy rankingi i badania, ale wciąż brakuje działań. Od lat domagamy się wyeliminowania najgorszej jakości węgla i wprowadzenia zakazu stosowania najstarszych pieców węglowych. Bez rezultatu.

Takie zanieczyszczenie powietrza przekłada się oczywiście na zdrowie Polaków. Według szacunków organizacji HEAL (Health and Environment Alliance) smog wywołuje ok. 18 proc. nowotworów płuc w Polsce.

Według szacunków HEAL każdego roku na raka płuc zachorowuje ok. 20 tys. osób. Zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza odpowiada ono za zachorowania na raka płuc pomiędzy 12,6 a 18,4% wszystkich przypadków.

Metodykę badania opisuje Łukasz Adamkiewicz z HEAL w swojej wypowiedzi dla Gazety Wyborczej: „przy określaniu liczby nowotworów płuc spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza stosujemy taką samą metodykę, jaką przyjęły WHO i Unia Europejska przy określaniu przedwczesnych zgonów. Jedyna różnica polega na tym, że zakłada się, iż zanieczyszczenie powietrza poniżej 10 mikrogramów na metr sześcienny nie powoduje nowotworów płuc. Następnie stosujemy algorytm, przy którym wykorzystaliśmy dostępne dane na temat stężenia zanieczyszczeń i zachorowalności na nowotwory, biorąc pod uwagę przypadki po 2002 r. To są trudne analizy i trzeba mieć na uwadze wiele czynników: palenie, sposób i jakość życia, historię chorób w rodzinie, dostęp do lekarza i wiele innych. Dlatego podajemy, że odsetek zachorowań z powodu zanieczyszczenia powietrza mieści się w określonych granicach, i prezentujemy wartość optymalną.”

Więcej na ten temat: http://www.who.int/phe/health_topics/outdoorair/databases/cities/en/

 

Warszawa oddycha spalinami. Nowe pomiary dwutlenku azotu w stolicy 

Polski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary stężeń dwutlenku azotu w Warszawie w osiemdziesięciu punktach miasta, w tym przy pięciu szkołach podstawowych. Dwutlenek azotu, emitowany głównie...

Ogłaszamy nabór do VIII edycji kampanii „Zobacz czym oddychasz”

Polski Alarm Smogowy ogłasza rozpoczęcie naboru do VIII edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz". Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa gminę do wzięcia udziału w 8. edycji ogólnopolskiej...

Alarmujące dane. Smog wrócił do Polski – PAS sprawdza jakość powietrza

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące jakości powietrza za 2025 rok i porównał je z poprzednim rokiem. Okazuje się, że...

Połowa gmin w Polsce nieprawidłowo wdraża Programy ochrony powietrza – nowy raport PAS

Polski Alarm Smogowy opublikował raport o kontrolach gmin prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w 2025 roku. Kontrole dotyczyły realizacji programów ochrony powietrza. Mimo,...

W Krakowie stężenie dwutlenku azotu na granicy normy, ale do zdrowego powietrza wciąż daleko

Najnowsze dane GIOŚ pokazują, że w Krakowie średnioroczne stężenie NO₂ znalazło się na granicy dopuszczalnej normy, chociaż wartość ta jest wciąż bardzo odległa od...

Alarm Smogowy szuka pracownika w międzynarodowym projekcie

Czy chcesz mieć realny wpływ na to, czym oddychamy w Europie? Dołącz do Polskiego Alarmu Smogowego – organizacji, która od lat skutecznie zmienia rzeczywistość i...