9 stycznia Zagłebiowski Alarm Smogowy przeprowadził warsztaty dla klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. Wrszaty odbyły sie w ramach prowadzonej tej zimy kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu

9 stycznia Zagłebiowski Alarm Smogowy przeprowadził warsztaty dla klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. Wrszaty odbyły sie w ramach prowadzonej tej zimy kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu

Smog to nie tylko sprawa (wielkich) miast! Dlatego w ramach naszej inicjatywy społeczenej staramy się propagować wiedzę o smogu i zmieniać swiadomość, zarówno o zagrożeniu jakie ze sobą niesie, ale również, że nie jesteśmy bezbronni – razem możemy coś z tym zrobić! Wierzymy we współpracę – zarówno z lokalmymi partnerami, jak i bardziej doświadczonymi alarmami smogowymi. Razem możemy więcej!

To już siódme województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. Proces przyjmowania uchwał dla województw, który zapoczątkowano w Małopolsce 23 stycznia 2017 roku konczy się w tym roku na Wielkopolsce, która przyjęła podobną uchwałę 18 grudnia.
„Celem zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko,na obszarze województwa wielkopolskiego, z wyłączeniem Miasta Poznania oraz Miasta Kalisza, wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, określone niniejszą uchwałą” tak rozpoczyna się pierwszy paragraf uchwały antysmogowej dla Wielkopolski.
Uchwała wchodzi w życie 1 maja 2018 r. i wprowadza zakaz stosowania bardzo drobnego miału, węgla brunatnego i flotokoncentratu. Wprowadzone również ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Zakazany również będzie ruszt awaryjnego oraz możliwość jego zamontowania.
Zgodnie z zapisami kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:
do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych
do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.
Specjalna komisja przy Urzędzie Marszałkowskim opracowała raportu analizujący stan powietrza w województwie. Według jego zapisów jakość powietrza w Wielkopolsce pozostawia wiele do życzenia. Według raportu w 135 gminach w Wielkopolsce został naruszony standard jakości powietrza, natomiastw 217 gminach został przekroczony poziom docelowy dla benzo(a)pirenu.

Podczas Kongresu Kampanierów, w Warszawie, 11 grudnia 2017 PAS otrzymał nagrodę za najlepszą ogólnopolską kampanię zmieniającą świadomość społeczną.
Kongres Kuźnia Kampanierów to cykliczne spotkanie kampanierów, aktywistów, ekspertów oraz wszystkich osób, które chcą zmieniać świat.
W tym roku wręczono nagrody w trzech kategoriach:
Kampania Ogólnopolska – Polski Alarm Smogowy – za wytrwałość, która zmieniła świadomość społeczeństwa i polityków
Kampania Lokalna – Maria Nowakowska – za Rynek Włókniarek Łódzkich, upamiętniający ciężko pracujące kobiety
Kampanier – Adam Ulbrych – za odwagę w zmienianiu świata, nawet z narażeniem życia
Kongres Kuźni Kampanierów 2017 był niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń, perspektyw, refleksji i narzędzi między osobami zaangażowanymi na co dzień w prowadzenie działań na rzecz dobra wspólnego. W trakcie odbyły się panele dyskusyjne, debaty, prezentacje eksperckie, wystąpienia doświadczonych aktywistów – solidna dawka wiedzy, jak działać skutecznie, jakich błędów unikać i na czym się skupić, żeby osiągnąć cel. Kongres to wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Jak wygrywać kampanie?”.

<iframe id="widget-config-iframe" src="https://map.airly.eu/pl/widget.php#latitude=50.30303&longitude=19.09586&id=693&sub-location=ul. Stanisława Trznadla&main-location=Czeladź&show-caqi=yes&show-param=yes&main-location=Czeladź&vendor=undefined" width="400" height="503"></iframe>
Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się smogowi recydywiści, tradycyjnie zajmujące czołowe miejsca, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza.
To najnowsze dane o pomiarach pochodzących z wszystkich stacji pomiarowych w Polsce i ujmujących rok 2016. Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce uwzględniając pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Należy pamiętać, że w każdym z zestawień ujęte zostały tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie występować może występować w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów.
Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat – powiedział Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego. Pani Premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał tego roku. Wciąż czekamy.
Pył PM10 – najwięcej w małych miastach
Średnioroczne stężenia pyłu PM10 nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. Na liście miast, w których dopuszczalny poziom 40 ug/m3 został przekroczony znajdują się poza Krakowem, Katowicami i Warszawą głównie miejscowości średniej wielkości bądź nawet tak małe jak śląski Godów liczący zaledwie 2000 mieszkańców. Większość najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się na terenie Śląska, Małopolski i woj. łódzkiego.
Stacje pomiarowe o najwyższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 – powyżej normy 40 µg/m3
|
Lp. |
Miejscowość |
Średnia roczna |
|
1 |
Kraków1 (stacja komunikacyjna) – Krasińskiego |
56.7 |
|
2 |
Opoczno |
52.2 |
|
3 |
Pszczyna |
50.9 |
|
4 |
Myszków |
47.8 |
|
5 |
Rybnik |
47.5 |
|
6 |
Wodzisław Śląski |
47.2 |
|
7 |
Katowice2 (stacja komunikacyjna) |
46.9 |
|
8 |
Gliwice |
46.1 |
|
9 |
Nowa Ruda |
45.5 |
|
10 |
Kalwaria Zebrzydowska |
43.2 |
|
11 |
Radomsko |
42.9 |
|
12 |
Zduńska Wola |
42.9 |
|
13 |
Zabrze |
42.9 |
|
14 |
Skawina |
42.5 |
|
15 |
Starogard Gdański |
42.4 |
|
16 |
Godów |
42.3 |
|
17 |
Żory |
41.9 |
|
18 |
Knurów |
41.9 |
|
19 |
Warszawa3 (stacja komunikacyjna) – Niepodległości |
41.0 |
|
20 |
Nowy Sącz |
40.9 |
|
21 |
Kraków1 – Złoty Róg |
40.7 |
|
22 |
Tomaszów Mazowiecki |
40.6 |
|
23 |
Nakło nad Notecią |
40.4 |
|
24 |
Nowy Tomyśl |
40.3 |
1 – Inne stacje pomiarowe w Krakowie: Dietla – 49 µg/m3, Bujaka 39 µg/m3, Bulwarowa – b.d., Os. Piastów – 37 µg/m3
2 – Inne stacje pomiarowe w Katowicach: stacja tła miejskiego – 37.8 µg/m3
3 – Inne stacje pomiarowe w Warszawie: Marszałkowska – 37 µg/m3 , Kondratowicza – 20,9 µg/m3, Wokalna – 27,6 µg/m3
Stacje pomiarowe o najniższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 (poza stacjami pozamiejskimi)
1. Gdynia – 15.4 µg/m3
2. Sopot – 16.7 µg/m3
3. Szklarska Poręba – 18.3 µg/m3
4. Słupsk – 19.2 µg/m3
5. Suwałki – 19.2 µg/m3
6. Białystok – 19.8 µg/m3
7. Ożarów – 19.9 µg/m3
8. Tczew – 20.0 µg/m3
9. Gdynia – 20.7 µg/m3
10. Szczecin – 22.2 µg/m3
Stacje pomiarowe o najwyższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3
|
Lp. |
Miejscowość |
Liczba dni ze st. > 50 µg/m3 |
|
1 |
Kraków1 (stacja komunikacyjna) – Krasińskiego |
165 |
|
2 |
Opoczno |
150 |
|
3 |
Wodzisław Śląski |
114 |
|
4 |
Myszków |
108 |
|
5 |
Nowa Ruda |
107 |
|
6 |
Nakło nad Notecią |
106 |
|
7 |
Gliwice |
104 |
|
8 |
Zduńska Wola |
102 |
|
9 |
Pszczyna |
101 |
|
10 |
Starogard Gdański |
101 |
|
11 |
Rybnik |
100 |
|
12 |
Katowice2 (stacja komunikacyjna) |
97 |
|
13 |
Godów |
95 |
|
14 |
Radomsko |
94 |
|
15 |
Tomaszów Mazowiecki |
94 |
|
16 |
Brzeziny |
93 |
|
17 |
Zabrze |
90 |
|
18 |
Knurów |
87 |
|
19 |
Skawina |
87 |
|
20 |
Piotrków Trybunalski |
86 |
1 – Inne stacje pomiarowe w Krakowie: Złoty Róg – 85, Bujaka – 78, Bulwarowa – 74, Os. Piastów – 69
2 – Inne stacje pomiarowe w Katowicach: stacja tła miejskiego – 66 dni
Liczba dni, w których nie powinna zostać przekroczona normy jakości powietrza (średnioodobowo – 50 µg/m3 ) nie może być w Polsce wyższa niż 35. Niestety liczba takich „smogowych” dni jest przekraczana w dziesiątkach polskich miast.
Stacje pomiarowe o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3
1. Białystok – 2 dni
2. Sopot, Suwałki – 3 dni
3. Gdynia – 5 dni
4. Słupsk – 6 dni
5. Gdańsk – 9 dni
6. Piwniczna – 10 dni
7. Olsztyn – 11 dni
8. Mrągowo, Szczecin – 13 dni
Rakotwórczy benzo(a)piren – źródłem gospodarstwa domowe
Raktwórczy benzo(a)piren (BAP) to węglowodór aromatyczny powstający podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jego głównym źródłem w Polsce są gospodarstwa domowe, używające „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Obowiązująca norma to średnioroczne stężenie – 1 ng/m3. Niestety poziom BAP w polskich miejscowościach jest od lat najwyższy w Unii Europejskiej. Rekordowe miasta przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie 18-krotnie! Najwyższy dobowy poziom BAP – 83,93 ng/m3 odnotowano w Nowej Rudzie, od 18 do 24 stycznia 2016 r. Bardzo wysoki poziom BAP odnotowano również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000% i 800%.
Stacje pomiarowe o najwyższym stężeniu średniorocznym BAP (norma – 1 ng/m3)
|
Lp. |
Miejscowość |
Średnia roczna |
|
1 |
Opoczno |
17.8 |
|
2 |
Nowa Ruda |
17.7 |
|
3 |
Tomaszów Mazowiecki |
15.2 |
|
4 |
Rybnik |
13.4 |
|
5 |
Brzeziny |
12.5 |
|
6 |
Pszczyna |
10.9 |
|
7 |
Radomsko |
10.2 |
|
8 |
Kościerzyna |
10.2 |
|
9 |
Kalwaria Zebrzydowska |
9.9 |
|
10 |
Nowy Sącz |
9.7 |
|
11 |
Zduńska Wola |
9.4 |
|
12 |
Knurów |
8.4 |
|
13 |
Żywiec |
8.4 |
|
14 |
Tuchów |
8.1 |
|
15 |
Wejherowo |
8.0 |
|
16 |
Godów |
7.9 |
|
17 |
Nakło nad Notecią |
7.8 |
|
18 |
Piotrków Trybunalski |
7.7 |
|
19 |
Dębica |
7.5 |
|
20 |
Szczawno-Zdrój |
7,4 |
Stacje pomiarowe o najniższym stężeniu średniorocznym BAP (poza stacjami pozamiejskimi)
(norma – 1 ng/m3)
1. Suwałki – 1.1 ng/m3
2. Białystok – 1.1 ng/m3
3. Olsztyn – 1.3 ng/m3
4. Koszalin – 1.5 ng/m3
5. Płock – 1.6 ng/m3
6. Warszawa – 1.7 ng/m3
7. Lublin – 1.8 ng/m3
8. Wągrowiec – 1.8 ng/m3
9. Elbląg – 1.8 ng/m3
10. Piła – 2.1 ng/m3

29 listopada 2017 r. Forum Energii, we współpracy z CZIiTT Politechniki Warszawskiej zorganizowało konferencję poświęconą transformacji polskiego ciepłownictwa „Czyste Ciepło.”
Celem spotkania było m.in. przedstawienie długoterminowych wyzwań stojących przed systemami ciepłowniczymi determinujących ich dalsze funkcjonowanie oraz próba wskazania kierunkowych działań wspierających dalszy rozwój systemów ciepłowniczych. Dyskutowano na temat możliwości ograniczenia „niskiej emisji” dzięki wykorzystaniu ciepła systemowego oraz o dobrych praktykach w walce ze smogiem.
Podczas konferencji miały miejce wystąpienia:
1. Poprawa jakości powietrza w Polsce – Paweł Sałek, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Środowiska
2. Diagnoza ciepłownictwa – Andrzej Rubczyński, Dyrektor ds Badań i Analiz, Forum Energii
3. Transformacja ciepłownictwa 2030. Problem małych systemów ciepłowniczych – Jan Rączka, Regulatory Assistance Project
4. Perspektywa zmian zapotrzebowania na ciepło systemowe w wyniku poprawy efektywności energetycznej budynków – Dr Arkadiusz Węglarz, KAPE oraz drSzymon Firląg, BPIE
5. Kierunki transformacji 2030 – potencjał OZE w systemach ciepłowniczych – Grzegorz Wiśniewski, IEO
6. Małe krajowe systemy ciepłownicze. Studium przypadku. – Janusz Mazur, Regulatory Assistance Project
7. Działania miast w zakresie poprawy czystości powietrza, przykłady z życia wzięte – Krzysztof Haładus – I Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowiec
W panelu dyskusyjnym „Ograniczenie niskiej emisji, wyzwania strategiczne, kierunki działań” wzięli udział: Małgorzata Mika-Bryska – Veolia, Gabriela Lenartowicz – Poseł na Sejm RP,
Bogusław Regulski – IGCP, Paweł Smoleń – Forum Energii, Andrzej Guła – Alarm Smogowy oraz Krzysztof Haładus – I Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowiec

We Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach nie będzie można spalać węgla i drewna w celu ogrzewania mieszkań od 2028 r. Palenie drewnem będzie dopuszczone, ale tylko gdy kominek będzie dodatkowym źródłem ogrzewania.
Uchwała zakazuje również od 1 lipca 2018 r. spalania odpadów węglowych – flotokoncentratów i mułów węglowych oraz węgla brunatnego i mieszanek z jego wykorzystaniem. Również od 1 lipca 2018 wszystkie kominki będą musiały spełniać emisyjne wymagania zgodne z Ekoprojektem.
To już szóste województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. Dolny Śląsk dołączył do grona województw, które przyjęły już podobne uchwały. Projekty uchwał, wprowadzają od 2024 r zakaz tzw. kopciuchów, a od 2028 roku zakaz paliw stałych we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach. Zapisy uchwały są efektem pracy ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa, ale także konsultacji społecznych i negocjacji politycznych.
W sprawie uchwał mamy szeroki kompromis: zgadzają się ze sobą eksperci, przedstawiciele władz Wrocławia i gmin uzdrowiskowych, główne siły polityczne, aktywiści oraz ponad 92% mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w procesie konsultacji społecznych. Cieszymy się, że politycy potrafili stanąć ponad podziałami i zgodnie podjąć odważną decyzję. Podobnie jak w jak w województwie mazowieckim czy śląskim uchwały zostały przyjęte bez głosu sprzeciwu- mówi Krzysztof Smolniki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i aktywista Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Uchwała dla Wrocławia zakłada, że od 1 lipca 2018 roku zakazane będzie spalanie odpadów kopalnianych: mułów węglowych, flotokoncentratów oraz węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci. Palenie w ”kopciuchach” – pozaklasowych kotłach – możliwe będzie przez najbliższe 6 lat. We Wrocławiu paliwa stałe mają zostać wyeliminowane z ogrzewnictwa indywidualnego do 1 lipca 2028 roku. Możliwe jednak będzie używanie domowych kominków, pod warunkiem, że emisja pyłu nie będzie przekraczać 50 mg/m3, a kominki nie będą stanowiły podstawowego źródła ciepła.
Od 1 lipca 2018 roku zakazane będzie stosowanie najgorszych paliw na terenach uzdrowisk dolnośląskich. Uchwała dla uzdrowisk wprowadza jednak zróżnicowane zapisy dla poszczególnych obszarów, uwzględniając wyniki ekspertyz wykonane na ich terenie na zlecenie samorządu województwa. Na terenie całego województwa dopuszczone będzie użytkowanie kotłów na paliwa stałe klasy 5.
Cieszymy się, że na Dolnym Śląsku udało się doprowadzić do zakazu spalania węgla i drewna w uzdrowiskach. To miejscowości, w których powinny obowiązywać przepisy, które szczególnie dbać będą o jakość powietrza i zdrowie kuracjuszy. Brakuje nam takich regulacji w Małopolsce i innych województwach – powiedział Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Popieramy petycję Rada Jednostki Pomocniczej nr 9 Osiedle Tysiąclecia w sprawie przywrócenia korytarza powietrznego nad osiedlem „Tysiąclecie" w Katowicach.
Jedyną szansą na poprawę tej dramatycznej sytuacji i podjęcie skutecznej walki ze smogiem to ponowne przeanalizowanie i przeprowadzenie zmian w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla działki nr 44/2, 0018 Obręb Tysiąclecie zatwierdzonym przez Radę Miasta Katowice Uchwałą nr LXX 1244/10 z dnia 30.06.2010 r. pod kątem skali zabudowy i jej wysokości.
Budowa nowej strefy zieleni, która miałaby niższą temperaturę niż strefa zabudowy, wywoła w ten sposób lokalne ruchy powietrza, które umożliwią jego wymianę, a odpowiednie ukształtowania pasów zieleni, regulacja wysokości zabudowy, ustawienie budynków do kierunków świata spowodują, że będzie możliwość naturalnego sterowania w ramach układu miejskiego ruchami powietrza, które mogą nie być wielkie, ale pozwolą stworzyć na osiedlu strefę mikroklimatu i być skutecznym narzędziem w walce ze smogiem.
Apel mozna podpisać tutaj

Możecie sobie wyobrazić zimę 2027 roku z czystym powietrzem? Brak alarmów smogowch. Brak przekroczeń stężeń szkodliwego pyłu zawieszonego PM10. A wręcz to, że ten profil na FB po prostu znika, a my jego redaktorzy zajmujemy się w końcu sobą i własnymi rodzinami.
Jako antysmogowi aktywiści żyjemy w przekonaniu że jest to możliwe. Uchwała Antysmogowa dla województwa śląskiego definiuje rok 2027 jako rok w którym ma z terenu województwa śląskiego zniknąć ostatni kocioł pozaklasowy na paliwa stałe. Zostało nam aż, a może tylko 10 lat.
By dokonać cudu i przegonić SMOG z regionu trzeba porozumienia ponad partyjnego, ponieważ powietrze nie ma barw partyjnych. Trzeba działań wspólnych rządu i samorządu. Pierwszy krok z obu stron został poczyniony. Z poziomu rządowego wprowadzono normy techniczne na kotły na paliwa stałe jakie mogą być produkowane w Polsce. Natomiast samorząd województwa przyjął Uchwałę Antysmogową.
Powyższa kolejność jest przypadkowa, a lista nie kompletna, zawierające tylko te podstawowe i najbardziej potrzebne kroki, mające największy wpływ na poprawę jakości powietrza, potrzeba wszystkich łącznie tych działań aby osiągnąć cel #ZaglebieBezSmogu w roku 2027.
Trzeba działać już, teraz, każdy rok bierności oddala nas od czystego powietrza.

Miasto Warszawa jest właścicielem co najmniej 1700 kopciuchów. Aktywiści antysmogowi z Warszawy Bez Smogu i Warszawskiego Alarmu Smogowego apelują do miasta – jeśli walczycie ze smogiem, zacznijcie walkę od swojego podwórka. Na takie działania potrzebne są pieniądze, których w budżecie na razie nie ma. Uchwalenie budżetu miasta już 15 grudnia.
Szacunki Biura Infrastruktury Miasta Warszawa mówią o 1700 kopciuchach w budynkach miejskich. – Mamy prawo sądzić, że liczba ta jest mocno niedoszacowana. W inwentaryzacji nie ujęto ponad 6000 lokali miejskich z Pragi Północ, które nie mają podłączenia ani do ciepłowni ani do gazu – mówi Monika Daniluk z Warszawy Bez Smogu.
Aktywiści zwrócili się do mieszkańców Warszawy o podpisy pod apelem o dofinansowanie wymian kotłów tam, gdzie nie ma technicznych możliwości podłączenia gazu i ciepła miejskiego. Apel znajduje się TUTAJ https://chceoddychac.pl/warszawa. Apel podpisało już ponad 1000 osób.
Zdaniem miasta kopciuchy zainstalowane w ostatnich latach „ze względu na ich stan techniczny i brak wyeksploatowania nie wymagają wymiany„. Jednocześnie urzędnicy deklarują, że zgodnie z uchwałą antysmogową kotły pozaklasowe zostaną wymienione zgodnie z terminem zapisanym w mazowieckiej uchwale antysmogowej.
Uchwała antysmogowa daje Warszawie i mieszkańcom woj. mazowieckiego czas na wymianę kopciuchów do końca 2022 r. Aktywiści uważają, że tak progresywne miasto jak Warszawa nie powinno czekać na ostatnią chwilę. Intencją autorów uchwały antysmogowej 5-letni okres na wymianę „kopciuchów” został przyjęty, aby również mniej zamożni mieszkańcy mieli czas na przygotowanie się do wymiany. Jak na tym tle wypada m.st. Warszawa, które deklaruje budżet na ochronę powietrza w wysokości 1,1mld złotych?
W tej chwili Urząd Miasta wymienia jedynie kotły wyeksploatowane, których dalsze użytkowanie ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe (np. w 2017 r. w dzielnicy Wawer jest to jedynie 10 sztuk na 700 miejskich kotłów): „Głównym kryterium decydującym o wymianie kotłów jest stopień jego wyeksploatowania. Informujemy, że z uwagi na ograniczone środki finansowe z budżecie Zakładu wymiana pieców wolno stojących i kotłów do centralnego ogrzewania będzie wykonywana sukcesywnie przy wymianie wyeksploatowanych urządzeń grzewczych.” – czytamy w informacji wysłanej przez Urząd Miasta.
Zainstalowane w ostatnich latach miejskie kotły na węgiel nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Przykładem są kotły działające w budynkach miejskich w dzielnicy Wawer, o których na stronie ich producenta przeczytać można:
„Absolutnie nie powinny być stosowane do spalania paliw o wysokiej zawartości części lotnych (jak węgiel energetyczny), ze względu na niskie sprawności spalania i wysokie wskaźniki emisji szkodliwych zanieczyszczeń (w tym szczególnie związków rakotwórczych), chociaż znajdują jeszcze nabywców ze względu na niskie ceny).
Jeśli Urząd Miasta poważnie myśli o walce z zanieczyszczeniem pochodzącym z gospodarstw domowych, to powinien zacząć od niezwłocznej eliminacji własnych „kopciuchów”. Trudno domagać się wymiany „kopciuchów” od mieszkańców, jeśli nie wykonuje się działań we własnych budynkach – mówią aktywiści.

Przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego: Aleksandra Rozner, Krzysztof Olszak i Rafał Psik podpisali w Krakowie w siedzibie Krakowskiego Alarmu Smogowego umowę na realizację drugiej już edycji kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu.
Głównym celem tegorocznej kampanii kampanii będzie podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza oraz podniesienie poziomu zaangażowania społeczności lokalnej w działania na rzecz poprawy jakości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem informowania mieszkańców o wymogach wprowadzonych w tym roku w województwie śląskim przez Uchwałę Antysmogową. Kampania realizowana będzie do końca marca 2018 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców im. Dietla. Twarzą kampanii wybrano podobiznę Jana Kiepury w masce antysmogowej przygotowaną w ramach wolontariatu przez Piotra Graczyka z CUTberry.
W jej ramach przedstawiciele Zagłebiowskiego Alarmu Smogowego i członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców im. Dietla przeprowadzą min. spotkania i wykłady edukacyjne dla przedstawicieli władz lokalnych (również rad dzielnic i lokalnych liderów), cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych oraz szkolenia i warsztaty „Eko-przedsiębiorca” dla lokalnych przedsiębiorców. Realizację kampanii podsumuje w marcu 2018 „3-cia Konferencja zagłębiowski okrągły stół dla czystego powietrza” którą działacze zorganizują dzięki uprzejmości Burmistrza Zbigniewa Szaleńca w Czeladzi w Kopalni Kultury.
Potrzebujemy pilnych zmian w kwestii postrzegania zagadnienia szkodliwości niskiej emisji w Zagłębiu Dąbrowskim. Każdy z nas, szczególnie w sezonie grzewczym jest truty spalinami z domowych kotłów „kopciuchów”. Zła jakość powietrza najbardziej naraża na śmierć i przewlekłe choroby osoby starsze i dzieci. Często nie wiążemy udarów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawałów serca, astmy, alergii czy nowotworów ze złym stanem powietrza. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Krakowskiego Alarmu Smogowego, będziemy mogli dotrzeć do znacznie szerszej grupy mieszkańców regionu z przesłaniem o znacznej szkodliwości niskiej emisji. Jednocześnie informować będziemy o zapisach i wymogach Uchwały Antysmogowej obowiązującej w naszym województwie. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach, warsztatach i konferencji
