Powstał portal edukacyjny dla dzieci, młodzieży i nauczycieli

Pod adresem www.smog.edu.pl można znaleźć edukacyjny portal dla dzieci i młodzieży przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy.

– Portal powstał w odpowiedzi na oczekiwania rodziców oraz nauczycieli, którzy szukali u nas materiałów mogących wesprzeć edukację na temat skutków oraz źródeł zanieczyszczenia powietrza – mówi Anna Dworakowska.

Portal zawiera części przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, nastolatków oraz nauczycieli. Tym ostatnim pomoże między innymi zaoszczędzić czas i urozmaicić lekcje. Znajdują się tam m.in. gotowe scenariusze lekcji, karty pracy, gry edukacyjne, audiobooki i filmy edukacyjne. Zadbano też o to, by młodzież mogła w sposób atrakcyjny i interesujący przyswoić informacje, i pokazać w jaki sposób troszczyć się o środowisko, a szczególnie o powietrze, którym wszyscy oddychamy.

– Rodzice i nauczyciele to ludzie, którzy są szczególnie zainteresowani wpływem smogu na nasze codzienne życie oraz tym, jak się przed nim chronić i zapobiegać jego powstawaniu. Od dawna docierały do nas liczne zapytania dotyczące materiałów edukacyjnych i pomocy naukowych, które mogłyby pomóc w poznaniu tematyki. Uznaliśmy, że najlepszą odpowiedzią na nie, będzie przygotowanie portalu, w którym każdy znajdzie to, czego potrzebuje – opowiada Dworakowska i podkreśla, że zmiana postaw u najmłodszych przyniesie nie tylko widoczne skutki w kolejnych latach, ale może zadziałać także „tu i teraz”. – Znamy sytuacje, kiedy to dzieci, które zapoznały się z problemem smogu poza domem, tłumaczyły rodzicom, że powinni zrezygnować z tzw. kopciuchów i nie wrzucać do pieców śmieci. Tak wpłynęły na ich zachowanie, pomogły sobie i im – dodaje.

To kolejny ciekawy „smogowy” projekt dla dzieci. Niewiele wcześniej światło dzienne ujrzała książka „Skok na smog”, którą we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym przygotowało wydawnictwo Znak Emotikon. Jej autorkami są Dorota Majkowska-Szajer i Anna Kaszuba-Dębska.

Ta ostatnia przygotowała także rysunki, animacje oraz opracowanie graficzne portalu smog.edu.pl.

Portal zrealizowano w ramach projektu "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze." LIFE14 IPE PL 021/LIFE IP MALOPOLSKA

Poprzedni artykułAntysmogowe spotkanie w podwarszawskim Izabelinie
Następny artykułRząd nie realizuje obietnic walki ze smogiem – samochody w miastach będą truć dalej