Strona główna Blog Strona 54

Wykład dla seniorów w Czeladzi

W dniu 8 listopada spotkaliśmy sie w Czeladzi ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej, aby wygłoscić wykład "Uchwała Antysmogowa i jej wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”.

Spotkanie miało miejsce we wspaniałych wnętrzach Czeladzkiego Muzeum Sztuki Wpółczesnej Elektrownia. Budynek obecnej Galerii „Elektrownia” powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie.
 Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką z otworami strzelniczymi, a elewację budynku stanowią ceglane, nietynkowane ściany w podziale ramowym z osiami, gzymsami i ceglanymi detalami architektonicznymi.
Budynek elektrowni zachwyca ze względu na znakomitą architekturę oraz zachowane we wnętrzu w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia byłej Elektrowni. Ogromne wrażenie robi okazały generator „Wanda” , pełniący niegdyś rolę bloku energetycznego z silnikiem parowym dwustopniowym i dwucylindrowym. Generator wyprodukowano z 1903 r. przez Maschinenfabrik Oerlikon Schweiz. Od roku 1924 pracował jako silnik, a maszyna parowa jako kompresor. Pozostałe zachowane urządzenia to kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi  zegarami i  okazała 8 tonowa suwnica.
Miejsce to ma wysoką wartość historyczną.

Oczyszczacze powietrza dla zagłębiowskich żłobków i przedszkoli – apel

8go listopada przesłaliśmy poczta listy-apele do wszystkich radnych miast: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Gornicza i Sosnowiec, apelujemy w nich o zarezerwowanie w budżecie każdego z zagłębiowskich miast na rok 2018 środków finansowych na zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich żłobków i przedszkoli.

 

 

W związku z fatalnym stanem powietrza w zimowym sezonie grzewczym w całym regionie Zagłębia Dąbrowskiego, zaapelowaliśmy do radnych w imieniu tej części społeczeństwa, której bardzo ciężko zadbać o zdrowie bez pomocy dorosłych, w imieniu dzieci. Wszechobecny miesiącach zimowych szkodliwy smog, ma bardzo szkodliwy wpływ na ich zdrowie. W ich imieniu apelujemy o zarezerwowanie w budżecie każdego z zagłębiowskich miast na rok 2018 środków finansowych na zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich żłobków i przedszkoli. Dzieci w miesiącach zimowych nie powinny wychodzić na dwór, a jakość powietrza  w salach żłobkowych i przedszkolnych jest niewiele lepsza niż na zewnątrz. Są to stężenia niższe niż występujące na zewnątrz, natomiast i tak są to parametry przekraczające normy, a tym samym nadal szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w szczególności dla najmłodszych dzieci. Dzieci często przebywają w żłobkach/przedszkolach nawet po 8-9 godzin dziennie, więc taka dawka lepszego jakościowo powietrza powinna przełożyć się na mniejszą częstotliwość chorowania, ataków kaszlu, styczności z bakteriami, alergenami.

Ta inicjatywa nie rozwiąże problemu smogu w regionie Zagłębia Dąbrowskiego, ale może pomóc najmłodszym, którzy są najbardziej narażeni na jego szkodliwe działanie. Należy równolegle robić wszystko, by ograniczyć smog, bo to dla Zagłębia Dąbrowskiego bardzo poważny problem. Przypominamy radnym, że zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej dla Województwa Śląskiego należy zlikwidować wszystkie pozaklasowe kotły „kopciuchy” na paliwa stałe do roku 2027, do tego czasu chrońmy przed smogiem zdrowie najmłodszych w każdy dostępny sposób, najlepszym z nich są oczyszczacze powietrza.

 

 

 

 

Wszystkie zagłębiowskie żłobki i przedszkola informować będą o smogu.

Rok temu apelowaliśmy za pomocą listów i mediów do dyrekcji zagłębiowskich przedszkoli o kontrolowanie jakości powietrza i nie wychodzenie na spacery gdy jakość powietrza nie jest dobra. W tym roku idziemy krok dalej, przygotowaliśmy tablice edukacyjne – wskaźniki smogu – i rozesłaliśmy tradycyjną pocztą do wszystkich żłobków i przedszkoli w regionie.

Dzięki nim placówki te mogą na bieżąco informować personel, dzieci oraz rodziców o jakości powietrza na zewnątrz. Jakość powietrza określana jest na podstawie stężenia w powietrzu szkodliwego pyłu zawieszonego PM10, którego średniodobowe stężenie nie powinno przekraczać 50 μg/m3.  Dla łatwej identyfikacji jakości powietrza na tablicach wskaźnikach smogu na białym polu wystarczy umieścić wymienne „wkłady” w postaci odpowiednio przyciętych i przypinanych np. pinezkami kolorowych kartek: zielona, żółta, czerwona i czarna. Informacje aktualnym stanie powietrza i stężeniu szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 można znaleźć między innymi na stronach monitorującej w regionie jakość powietrza instytucji: Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/ .  Bardzo wygodne jest pobranie na telefon komórkowy jednej z aplikacji mobilnych: JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE, KANAREK, SMOGOSMOK lub ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA KRK, dzięki którym w jasny i przejrzysty sposób mogą Państwo codziennie i szybko sprawdzić bieżący stan jakości powietrza w regionie. Zachęcamy do korzystania z wskazań monitoringu stanu powietrza i organizowaniu wyjść dzieci tak, by uniknąć narażania dzieci na niebezpieczeństwo związane z przebywaniem na zewnątrz kiedy przekroczona jest bezpieczna dla zdrowia norma szkodliwego pyłu zawieszonego PM10

Czy markety budowlane nie chcą rozmawiać o „kopciuchach”?

Poza dwiema sieciami sprzedaży kotłów: Castoramą i Instal Konsorcjum żadna z zaproszonych przez UNGC sieci sprzedaży nie zdecydowała się na spotkanie związane z zaniechaniem sprzedaży „kopciuchów” – najgorszych kotłów na węgiel.

6 listopada w siedzibie UNGC odbyło się spotkanie dotyczące Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Global Compact Network Poland wraz z Polskim Alarmem Smogowym i Warszawą bez Smogu zaprosiły do dialogu przedstawicieli sklepów, hurtowni i firm sprzedających na polskim rynku urządzenia grzewcze.

Pierwszy termin spotkania wyznaczono na 12 października, jednak spośród 19 zaproszonych największych na polskim rynku podmiotów (Leroy Merlin, Castorama, Praktiker, Obi, PSB-Mrówka, Brico Marche, Grupa ABG, Grudnik, HTI BP, Sanpol, Grupa SBS, Grupa PHI, Onninen, Hydrosolar, Bims Plus, Instal Konsorcjum, Tadmar, Instalbud, Vinsar) na pierwsze zaproszenie odpowiedziały jedynie Castorama, Leroy Merlin, Hurtownie Grupy SBS oraz Instal Konsorcjum, za co dziękujemy.

Zdecydowano o przesunięciu terminu spotkania na 6 listopada, co jednak nie wpłynęło na większą liczbę zainteresowanych podjęciem dyskusji. Na tym spotkaniu 6 listopada obecni byli jedynie przedstawiciele Castoramy oraz Instal Konsorcjum.

Na spotkaniu przedstawiciele Global Compact Network Poland, Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy bez Smogu rozmawiali z przedstawicielami Castoramy i Instal Konsorcjum o tym co wspólnie można przedsięwziąć, by do polskich odbiorców nie trafiały urządzenia pozaklasowe, niespełniające odpowiednich norm jakościowych i o tym jak podnieść nie tylko świadomość konsumentów, ale też sprzedających. Zarówno Castorama, jak i Instal Konsorcjum w swojej ofercie takich produktów nie posiadają. Castorama zaprezentowała swoje wewnętrzne działania, które podejmuje w tym zakresie: jak zmiana oferty sprzedażowej, odpowiednie informacje i oznaczenia na produktach, czy szkolenia dla pracowników.

Global Compact Network Poland jako platforma ONZ dedykowana współpracy z biznesem, wraz Polskim Alarmrm Smogowym i Warszawą bez Smogu wyszły firmom naprzeciw i zdecydowały się stworzyć przestrzeń do rozmowy na tak ważny temat, który dotyczy nie tylko ich oferty sprzedażowej, ale ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w polskich miastach.

Jesteśmy głęboko przekonani – powiedział Kamil Wyszkowski z UNGC- że istnieje ogromna potrzeba rozmowy na temat rozporządzenia i jego stosowania i naszym zdaniem zaproszone na spotkanie podmioty są do tego właściwymi partnerami. Brak odzewu i reakcji na zaproszenie z naszej strony uznajemy za wysoce rozczarowujący w świetle deklarowanych przez firmy standardów etycznych w obszarze prowadzonej przez nie działalności biznesowej.

Ustroński Alarm Smogowy

Ustroński Alarm Smogowy to grupa mieszkańców Ustronia, którym zależy na czystym, górskim powietrzu. Nasze działania skupiają się na edukacji, informowaniu o problemie oraz współpracy z lokalnymi władzami w celu poprawy jakości powietrza.

Wykłady dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSB w Dąbrowie Gorniczej

Zapraszamy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu na wykład "Uchwała Antysmogowa i jej wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”.

Odbęda się 2 wykłady:

W dniu 8 listopada o 16:30 w Czeladzi w Muzeum Sztuki Współczesnej Elektrownia ul.Dechnelów 45 

W dniu 14 listopada o 16:30 w siedzibie WSB w Dąbrowie Gorniczej ul. Cieplaka 1.

Serdecznie zapraszamy

Badamy powietrze, Warszawa, dzielnica Ursus, 30.10-12.11.2017

Badanie jakości powietrza w Warszawie w dzielnicy Ursus w dniach 30.10-12.11.2017. Płomierz umieszczono na posesji szkoły Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul.Orłów Piastowskich 47

Badamy powietrze, Warszawa, os. Falenica, 29.10-12.11.2017

Badanie jakości powietrza w Warszawie na osiedlu Falenica w dniach 29.10-12.11.2017. Płomierz umieszczono na posesji prywatnej przy ul. Jagienki

Śląska Liga Debat Oksfordzkich za nami

10 tez, 3 drużyny, 12 młodych mówców debatowało o polityce antysmogowej województwa śląskiego. Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich odbył się 25 października.  Wygrała drużyna IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich wspiera rozwój licealistów z województwa śląskiego poprzez działania edukacyjne, z uwzględnieniem polityki antysmogowej województwa śląskiego. Podczas bitwy na argumenty, czteroosobowe drużyny zmierzyły się w dyskusjach o polityce antysmogowej województwa śląskiego.

Debata oksfordzka (uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich jest współfinansowana ze środków samorządu Województwa Śląskiego.

Tezy tutaj

Regulamin Ligi tutaj

Zasady debaty tutaj

Organizatorzy:

Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Miejsce: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Katowice, ul. Ligocka 103

Termin: 18 października (faza subregionalna) i 25 października 2017 (finał)

Kontakt: Patryk Białas, Katowicki Alarm Smogowy, tel. 606739037, patrykbialas@gmail.com

 

Śląska Liga Debat Oksfordzkich za nami

10 tez, 3 drużyny, 12 młodych mówców debatowało o polityce antysmogowej województwa śląskiego. Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich odbył się 25 października.  Wygrała drużyna IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich wspiera rozwój licealistów z województwa śląskiego poprzez działania edukacyjne, z uwzględnieniem polityki antysmogowej województwa śląskiego. Podczas bitwy na argumenty, czteroosobowe drużyny zmierzyły się w dyskusjach o polityce antysmogowej województwa śląskiego.

Debata oksfordzka (uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich jest współfinansowana ze środków samorządu Województwa Śląskiego.

Tezy tutaj

Regulamin Ligi tutaj

Zasady debaty tutaj

Organizatorzy: Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Miejsce: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Katowice, ul. Ligocka 103

Termin: 18 października (faza subregionalna) i 25 października 2017 (finał)

Kontakt: Patryk Białas, Katowicki Alarm Smogowy, tel. 606739037, patrykbialas@gmail.com

 

Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przyjęta jednogłośnie!

Na posiedzeniu Sejmiku woj. mazowieckiego 24 października 2017 r. przyjęto jednogłośnie uchwałę antysmogową dla Mazowsza.

Projekt uchwały zakłada okres 5 lat na likwidację najbardziej zanieczyszczających kotłów, 10 lat na likwidację kotłów 3 i 4 klasy oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi, wilgotnym drewnem, węglem brunatnym i mieszankami z jego udziałem.

Podczas wystąpienia na sesji Sejmiku Monika Daniluk, aktywistka Warszawy Bez Smogu powiedziała: Jestem mamą siedmioletniego dziecka. Do tej pory rodzice mogli jedynie chronić dzieci przed smogiem, nie wychodząc z nimi na dwór, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Kominy miały prawo dymić, nie można było tego zakazać. Ta uchwała może wreszcie realnie zmienić sytuację.

Bardzo cieszymy się z decyzji Radnych Sejmiku – powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Okazało się, że politycy są w stanie stanąć ponad podziałami i poprzeć rozwiązanie, które służy nam wszystkim. Podobnie głosowali radni województw małopolskiego i śląskiego, gdzie również uchwały antysmogowe przyjęto jednogłośnie. To dobrze wróży walce ze smogiem na terenie naszego województwa. Dzięki takiej ponadpartyjnej decyzji już wkrótce zobaczymy realne efekty – czystsze powietrze.

Projekt Uchwały: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html

Polski Alarm Smogowy: uchwała antysmogowa dla województwa łódzkiego to oszukiwanie ludzi

W województwie łódzkim trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi w niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy „coś” robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy jest oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą jest stan powietrza w województwie, w którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

„Wielki smog”, z którym Polska mierzyła się w styczniu bieżącego roku, skłonił kilka województw do prac nad przepisami antysmogowymi. Dla większości z nich wzorem jest uchwała przyjęta przez województwo małopolskie, która w perspektywie kilku lat wymusza wymianę bezklasowych kotłów węglowych oraz usuwa z rynku odpady węglowe. Projekt uchwały łódzkiej na pierwszy rzut oka wygląda więc podobnie do niej, ale zawiera zapisy, które powodują, że jest karykaturą pierwowzoru i zamiast zbliżyć łodzian do czystego powietrza, zablokuje walkę ze smogiem na lata.

Największym problemem są zawarte w projekcie wyjątki. Te dotyczą przede wszystkim tzw. ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe – czyli między innymi kominków oraz pieców kaflowych – które w praktyce zostały wyjęte spod działania uchwały. Termin, kiedy uchwała wejdzie dla nich w życie to 2022 rok, a datę graniczną wymiany tych, które nie spełniają norm określono na 2030 rok. Wyznaczenie 13-letniego terminu jest w tym wypadku kpiną z łodzian i ich zdrowia.

Dlatego zdecydowaliśmy się wystąpić przeciw uchwale. Uważamy, że jej przyjęcie zamiast zbliżyć województwo łódzkie – na terenie którego znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej – do czystego powietrza, zablokuje walkę ze smogiem. Wszelkie postulaty będą bowiem mogły być zbywane stwierdzeniem, że przepisy antysmogowe już są. Choć będzie jedynie „antysmogowa” uchwała, która ma ukryć brak działań ze strony władz. Nie jest to pierwszy taki projekt. Niedawno uchwałę, którą podobnie jak tę łódzką nazwano antysmogową, choć jej zapisy nie mogą przynieść oczekiwanych efektów, przyjęto w województwie opolskim.

Mamy nadzieję, że w Łodzi znajdą się odpowiedzialni politycy, którzy zadbają o to, by wprowadzić do projektu uchwały poprawki mogące przynieść realną poprawę sytuacji lub doprowadzą do odrzucenia obecnego projektu.

 

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,

Andrzej Guła

Warszawa oddycha spalinami. Nowe pomiary dwutlenku azotu w stolicy 

Polski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary stężeń dwutlenku azotu w Warszawie w osiemdziesięciu punktach miasta, w tym przy pięciu szkołach podstawowych. Dwutlenek azotu, emitowany głównie...

Ogłaszamy nabór do VIII edycji kampanii „Zobacz czym oddychasz”

Polski Alarm Smogowy ogłasza rozpoczęcie naboru do VIII edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz". Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa gminę do wzięcia udziału w 8. edycji ogólnopolskiej...

Alarmujące dane. Smog wrócił do Polski – PAS sprawdza jakość powietrza

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące jakości powietrza za 2025 rok i porównał je z poprzednim rokiem. Okazuje się, że...

Połowa gmin w Polsce nieprawidłowo wdraża Programy ochrony powietrza – nowy raport PAS

Polski Alarm Smogowy opublikował raport o kontrolach gmin prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w 2025 roku. Kontrole dotyczyły realizacji programów ochrony powietrza. Mimo,...

W Krakowie stężenie dwutlenku azotu na granicy normy, ale do zdrowego powietrza wciąż daleko

Najnowsze dane GIOŚ pokazują, że w Krakowie średnioroczne stężenie NO₂ znalazło się na granicy dopuszczalnej normy, chociaż wartość ta jest wciąż bardzo odległa od...

Alarm Smogowy szuka pracownika w międzynarodowym projekcie

Czy chcesz mieć realny wpływ na to, czym oddychamy w Europie? Dołącz do Polskiego Alarmu Smogowego – organizacji, która od lat skutecznie zmienia rzeczywistość i...