Wykłady antysmogowe na parafii w podwarszawskim Rybiu

Inicjatywa Warszawa Bez Smogu przeprowadziła cykl spotkań antysmogowych z mieszkańcami podwarszawskiej miejscowości Rybie, które odbyły się na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła.

Aktywna rola Kościoła w edukacji antysmogowej jest nie do przecenienia. Na południu Polski głos Kościoła jest mocny i jednoznaczny – za czystym powietrzem i zdrowiem mieszkańców. Dzięki współpracy z Joanną Adamowicz (Instytut Myśli Schumana) Warszawa Bez Smogu przeprowadziła w listopadzie cykl prelekcji o smogu w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu pod Warszawą.

Pod koniec każdej z trzech mszy przedstawiciel WBS, a także prowadzący mszę ksiądz zwracali wiernym uwagę na stan powietrza w naszym kraju, na przyczyny i skutki, a także na to, jak nasze  postawy i decyzje np.o wymianie pieca mogą zmienić sytuację. Po mszach odbyły się również spotkania z zainteresowanymi tematem osobami połączone z wykładem. Mieszkańcy Rybia, którzy do tej pory żyją wśród dymiących kominów, nie mogą często wietrzyć, korzystać z ogrodu i wypuszczać do niego dzieci, zobaczyli, że jest szansa na zmianę sytuacji, że mogą walczyć i że mają prawo do oddychania czystym powietrzem.

Podczas burzliwych dyskusji mieszkańcy zwracali uwagę na nieskuteczność działań policji, która powiadamiana o spalaniu odpadów reaguje zbyt wolno. Problemem są mieszkańcy spalający odpady, ale również zły stan powietrza spowodowany spalaniem węgla w „kopciuchach”.

Dziękujemy proboszczowi parafii oraz księdzu Marcinowi Uhlikowi, dzięki którym możliwe było zorganizowanie spotkania.

Poprzedni artykuł13-ty Dzień Czystego Powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim
Następny artykułBadania AGH i KAS: gdy smog za oknem czym oddychamy w naszych domach?