Wykład dla seniorów w Czeladzi

W dniu 8 listopada spotkaliśmy sie w Czeladzi ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej, aby wygłoscić wykład "Uchwała Antysmogowa i jej wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”.

Spotkanie miało miejsce we wspaniałych wnętrzach Czeladzkiego Muzeum Sztuki Wpółczesnej Elektrownia. Budynek obecnej Galerii „Elektrownia” powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie.
 Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką z otworami strzelniczymi, a elewację budynku stanowią ceglane, nietynkowane ściany w podziale ramowym z osiami, gzymsami i ceglanymi detalami architektonicznymi.
Budynek elektrowni zachwyca ze względu na znakomitą architekturę oraz zachowane we wnętrzu w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia byłej Elektrowni. Ogromne wrażenie robi okazały generator „Wanda” , pełniący niegdyś rolę bloku energetycznego z silnikiem parowym dwustopniowym i dwucylindrowym. Generator wyprodukowano z 1903 r. przez Maschinenfabrik Oerlikon Schweiz. Od roku 1924 pracował jako silnik, a maszyna parowa jako kompresor. Pozostałe zachowane urządzenia to kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi  zegarami i  okazała 8 tonowa suwnica.
Miejsce to ma wysoką wartość historyczną.

Poprzedni artykułWszystkie zagłębiowskie żłobki i przedszkola informować będą o smogu.
Następny artykułPolski Alarm Smogowy: rząd nie realizuje antysmogowych obietnic