Raport – kontrola palenisk

Raporty z trzech województw (śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego) ujawniają niepokojące braki w egzekwowaniu przepisów antysmogowych. Pomimo wdrożenia środków mających na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza, przepisy te nie są skutecznie egzekwowane, szczególnie w gminach bez straży gminnej.

W raportach podkreślono najważniejsze problemy z jakimi borykają się gminy:

Zbyt mała liczba kontroli
Liczba przeprowadzonych kontroli jest niewystarczająca do skutecznego monitorowania przestrzegania przepisów, zwłaszcza w gminach bez straży gminnej. Problem ten pogłębia ograniczony czas kontroli w niektórych gminach, co uniemożliwia przeciwdziałanie naruszeniom występującym poza godzinami pracy urzędu.

Łagodne kary
Raporty ujawniają niski wskaźnik kar nakładanych za wykryte naruszenia. Większość wykroczeń, nawet w gminach ze strażą gminną, nie skutkuje żadną formą kary. Takie łagodne podejście sprzyja kulturze bezkarności i podważa skuteczność działań antysmogowych.

Niskie mandaty
Mandaty nakładane za naruszenia są często zbyt niskie, aby stanowić czynnik odstraszający przed przyszłymi wykroczeniami. Te niedociągnięcia stanowią poważną przeszkodę w poprawie jakości powietrza i ochronie zdrowia publicznego w Polsce. Raporty opowiadają się za bardziej rygorystycznym i ujednoliconym podejściem do egzekwowania przepisów we wszystkich regionach.

Zalecenia dotyczące poprawy kontroli w gminach:
1. Zwiększenie finansowania i liczby pracowników straży gminnych
2. Wydłużenie godzin kontroli o wieczory i weekendy, aby skutecznie przeciwdziałać naruszeniom występującym poza regularnymi godzinami pracy urzędu.
3. Wprowadzenie surowszych kar i wyższych mandatów za naruszenia w celu stworzenia silniejszego efektu odstraszającego.
4. Uruchomienie kampanii uświadamiających w celu edukowania mieszkańców o znaczeniu przestrzegania przepisów antysmogowych i konsekwencjach naruszeń.

Raporty można pobrać TUTAJ:
Województwo mazowieckie
Województwo małopolskie
Województwo śląskie

Poprzedni artykułJaka przyszłość terenów Kombinatu? 12 rekomendacji dla władz Krakowa [RAPORT]
Następny artykułPonad tysiąc miast i gmin domaga się niezwłocznego odwieszenia programu Czyste Powietrze