Marzec 2019

  1. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na krakowską uchwałę antysmogową.
  2. Uszczelniono rozporządzenie zakazujące sprzedaży „kopciuchów”.
  3. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak idzie realizacja programu „Czyste Powietrze”.
  4. Polski Alarm Smogowy wspólnie z Allegro oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii podpisał deklarację dotyczącą walki z handlem niedozwolonymi, wysokoemisyjnymi kotłami.
  5. Rozwija się Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
  6. W aglomeracji krakowskiej – z inicjatywy alarmów smogowych z Krakowa, Wieliczki, Skawiny i Zabierzowa – zebrano ponad 10 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą włodarzy należących do niej gmin do zdecydowanych działań antysmogowych.
  7. W związku z tym Krakowski Alarm Smogowy przygotował też w tych gminach kampanię, której celem było podniesienie świadomości zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego i związanej z nią konieczności wymiany „kopciuchów”.

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
Marzec 2019
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na krakowską uchwałę antysmogową.
Dzięki wyrokowi zakaz spalania paliw stałych na terenie Krakowa wejdzie w życie jeszcze w tym roku, 1 września 2019.

Więcej o wyroku można przeczytać tutaj: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,uchwala-antysmogowa-dla-krakowa-zgodna-z-prawem–decyzja-naczelnego-sadu-administracyjnego,649.html

Uszczelniono rozporządzenie zakazujące sprzedaży „kopciuchów”.
Prawo we wcześniejszej formie było obchodzone przez sprzedawców urządzeń grzewczych na kilka sposobów. Najpopularniejszym była sprzedaż bezklasowych urządzeń jako kotłów do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub przeznaczonych do opalania biomasą niedrzewną. Nowelizacja, o którą od dawna zabiegał Polski Alarm Smogowy, ograniczyła te możliwości.

Tutaj można przeczytać więcej o tym, jak obchodzono prawo: https://smoglab.pl/jak-w-12-minut-kupilem-dwa-kopciuchy-ktorych-juz-mialo-nie-byc-na-rynku/

Tutaj z kolei o zmianach w rozporządzeniu: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,kopciuchy-w-odstawke–spelnione-postulaty-pas,642.html

Polski Alarm Smogowy sprawdził jak idzie realizacja programu „Czyste Powietrze”.
Okazało się, że nie idzie wcale. Stan na koniec stycznia był taki, że po pięciu miesiącach działania Programu Czyste Powietrze podpisano 147 umów na ocieplenie domów i wymianę starych kotłów. W lutym Ministerstwo Środowiska donosiło, że podpisano już ponad 600 umów. Tymczasem, żeby zrealizować założone cele, należałoby podpisywać 600 umów dziennie.

Więcej o postępach programu „Czyste Powietrze” przeczytacie tutaj:  https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,fikcyjny-program-czyste-powietrze—pas-zapytal-o-realizacje-rzadowego-planu,640.html

Polski Alarm Smogowy wspólnie z Allegro oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii podpisał deklarację dotyczącą walki z handlem niedozwolonymi, wysokoemisyjnymi kotłami.
Deklaracja zakłada współpracę mająca na celu przeciwdziałanie sprzedaży nielegalnych urządzeń przyczyniających się do emisji zanieczyszczeń powietrza. Portal Allegro będzie reagował na przypadki zamieszczania ogłoszeń dot. sprzedaży tzw. “kopciuchów”, a także samodzielnie wykrywać przypadki nieodpowiednich aukcji z wykorzystaniem stworzonych w tym celu algorytmów.

Więcej o deklaracji można przeczytać tutaj: https://smoglab.pl/koniec-z-kopciuchami-na-allegro-ogloszen-beda-strzegli-aktywisci-pas-oraz-algorytmy/

Rozwija się Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
W jej ramach już ponad 300 szkół „walczy ze smogiem wiedzą”. Organizowane są warsztaty. Rozwija się sieć pomiaru jakości powietrza, a czujniki pojawiają się na kolejnych szkołach w kraju.

Więcej o sieci można przeczytać w serwisie SmogLab: https://smoglab.pl/koniec-z-kopciuchami-na-allegro-ogloszen-beda-strzegli-aktywisci-pas-oraz-algorytmy/

Polecamy także przygotowany przez ESA film: https://www.youtube.com/watch?v=OiVSEMYlG0w

W aglomeracji krakowskiej – z inicjatywy alarmów smogowych z Krakowa, Wieliczki, Skawiny i Zabierzowa – zebrano ponad 10 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą włodarzy należących do niej gmin do zdecydowanych działań antysmogowych.
Postępy w staraniach o czyste powietrze są tam bardzo wolne, co wpływa także na spowolnienie poprawy w samym Krakowie. Zanieczyszczenie z tzw. „obwarzanka” spływają bowiem do miasta.

Treść petycji można znaleźć tutaj: https://chceoddychac.pl/obwarzanek

A informację o wynikach pomiarów jakości powietrza w podkrakowskim Zabierzowie tutaj: https://smoglab.pl/rozpoczeto-pomiary-powietrze-w-zabierzowie-jest-gorsze-niz-w-krakowie/

W związku z tym Krakowski Alarm Smogowy przygotował też w tych gminach kampanię, której celem było podniesienie świadomości zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego i związanej z nią konieczności wymiany „kopciuchów”.
W ramach kampanii pojawiły się billboardy, radiowe spoty, a w miejscach uczęszczanych przez lokalną społeczność – czyli na parkingach Biedronek i Lidli – rozdano 14 tys. ulotek.

Spotów można wysłuchać m.in. tutaj: https://smoglab.pl/w-tym-roku-na-dzien-kobiet-przestan-truc-kampania-w-aglomeracji-krakowskiej/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułZapraszamy na Konferencje IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza
Następny artykułTrwają szkolenia edukacyjne dla nauczycieli.