Mazowiecka Uchwała Antysmogowa – uchwalona, zapomniana

11 maja minęło 6 miesięcy od przyjęcia Uchwały Antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Zapisy uchwały mówią o konieczności wymiany „kopciuchów” do końca 2022 roku. Okazuje się, że dzielnice Warszawy, poza nielicznymi wyjątkami, nie poinformowały mieszkańców o obowiązującym prawie.

Warszawa Bez Smogu, antysmogowa inicjatywa wchodząca w skład Polskiego Alarmu Smogowego zapytała urzędy dzielnicowe m.st. Warszawy, w jaki sposób poinformowały mieszkańców o konieczności wymiany kotłów na paliwa stałe, wymaganej przez uchwałę antysmogową.

Dzielnice Wawer i Włochy wykazały się największą skutecznością w informowaniu – wraz z decyzją o podatku od nieruchomości mieszkańcy tych dzielnic otrzymali oficjalny list o założeniach uchwały antysmogowej.

Sześć dzielnic przekazało informacje o uchwale w gazetkach lokalnych lub podczas spotkań z mieszkańcami (Białołęka, Bielany, Mokotów, Rembertów, Wawer, Włochy), dzielnica Ursus powiadamia mieszkańców podczas kontroli urzędników w domach. Nieskutecznie działa 8 dzielnic, które ograniczyły się jedynie do umieszczenia informacji na stronie internetowej.

Najgorzej wypadły dzielnice: Śródmieście, Ochota, Praga Południe i Praga Północ – nie podjęły one żadnych samodzielnych działań informacyjnych.

„Już od 1 lipca, zgodnie z uchwałą antysmogową dla Mazowsza, nie będzie można palić w piecach i kominkach m.in. wilgotnym drewnem – mówi Monika Daniluk z Warszawy Bez Smogu – do końca 2022 roku każdy posiadacz kopciucha musi wymienić kocioł na nowoczesne urządzenie grzewcze. Na razie nie widzimy, by dzielnice powiadomiły w należyty sposób mieszkańców o obowiązującym prawie” – dodaje.

„W roku wyborczym, gdy smog jest ważnym punktem w programach wyborczych wszystkich partii, widać brak determinacji w realizacji konkretnych działań – powiedział Piotr Siergiej z WBS – za 6 tygodni zakazane będzie palenie wilgotnym drewnem, a urzędnicy nie docierają z informacją o tym fakcie! Kominki i piece są w każdej dzielnicy, smog powróci za kilka miesięcy, a władze dzielnic będą twierdziły, że podejmują działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Moim zdaniem informowanie o uchwale antysmogowej, z wyjątkiem dwóch dzielnic, w ogóle nie jest skuteczne.”

Warszawa Bez Smogu apeluje do władz dzielnic o zmianę nastawienia, licząc że w nadchodzącym sezonie smogowym nie będzie w Warszawie właściciela kopciucha czy kominka nieświadomego obowiązującego go prawa.

 

 

Poprzedni artykułIzabeliński Alarm Smogowy
Następny artykułAndrzej Guła, lider PAS, nominowany do nagrody Polskiej Rady Biznesu