Maj 2018

Newsletter maj 2018

  1. W Sejmie trwają prace nad ustawą o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych.
  2. Polski Alarm Smogowy dokonał drugiej oceny realizacji rządowego programu Czyste Powietrze
  3. Termomodernizacja
  4. 8 maja zakończyły się konsultacje społeczne zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe. 
  5. Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową.
  6. W Krakowie testowano Smog Free Tower – wieżę mającą oczyszczać powietrze

 

 

 

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
maj 2018
Szanowni Państwo,

w ostatnich kilku latach sprawa jakości powietrza stała się jednym z najważniejszych tematów w polskiej debacie publicznej. To rzecz, o którą jako alarm smogowy zabiegaliśmy od lat i zaistnienie tej świadomości bardzo nas cieszy.

Tym bardziej, że wraz z nią zaczęły pojawiać się także pierwsze rozwiązania oraz zmiany prawne, które są niezbędne dla poprawy jakości polskiego powietrza. Widząc wysyp informacji związanych z tematem smogu i dostrzegając jak trudno jest je śledzić, a także oddzielać sprawy istotne od nieistotnych, zdecydowaliśmy się na przygotowywanie krótkiego, comiesięcznego  przeglądu przeznaczonego dla decydentów oraz liderów opinii. Pozwoli on zainteresowanym „trzymać rękę na pulsie”.

Wiedząc, jak ważny jest Państwa czas, zdecydowaliśmy się na krótkie informacje, które w możliwie oszczędnej formie, przekażą jak najwięcej istotnych treści.
Poniżej znajduje się pierwsze, majowe wydanie przeglądu.

By otrzymywać kolejne wydania newslettera należy podać swój adres email poniżej:Z poważaniem
Andrzej Guła

W Sejmie trwają prace nad ustawą o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych.

25 kwietnia br. odbyła się Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa, podczas której miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy oraz jej jednogłośne przyjęcie. Proponowane przepisy są niezwykle istotne dla poprawy jakości powietrza. Wejście w życie ustawy w proponowanym kształcie będzie oznaczać wprowadzenie świadectw jakości węgla oraz powstanie systemu kontroli. Ustawa wprowadza także zakaz sprzedaży odpadu węglowego do gospodarstw domowych, co powinno doprowadzić do zniknięcia z rynku mułów i flotokoncentratów. Dla skuteczności nowych przepisów kluczowy będzie jednak kształt przepisów wykonawczych do ustawy, czyli rozporządzenie Ministra Energii, które ma zostać poddane konsultacjom po przyjęciu ustawy przez Parlament.

Więcej na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: 

czytaj 

Polski Alarm Smogowy dokonał drugiej oceny realizacji rządowego programu Czyste Powietrze

Za najważniejszą zmianę „na plus” uznano dostrzeżenie problemu ubóstwa energetycznego i związany z tym pilotaż programu Smog Stop, który jest prowadzony w Skawinie. Jako największy zawód wskazano brak norm jakości dla sprzedawanego do gospodarstw domowych węgla, choć ta regulacja miała zostać przyjęta w pierwszym kwartale 2017. Dotąd w pełni zrealizowano tylko jeden z 15 punktów programu – Promocja transportu niskoemisyjnego. Status prac „zaawansowany” przyznano jednemu z punktów, którym jest wprowadzenie standardów emisyjnych dla kotłów.

Pełną ocenę prac rządu można znaleźć na stronie www.polskabezsmogu.pl
Jej skrót w serwisie SmogLab.pl:

czytaj
Termomodernizacja

16 kwietnia zakończyły się konsultacje nowelizacji ustaw: o wspieraniu termomodernizacji i remontów,  o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe przepisy mają stanowić podstawę do uruchomienia wsparcia finansowego dla osób uboższych w zakresie wymiany ogrzewania oraz termomodernizacji domów. Jest to pierwsza próba uruchomienia mechanizmu wspomagającego redukcję ubóstwa energetycznego. Jest to działanie niezbędne dla skuteczności działań antysmogowych w Polsce. Pilotaż programu Smog Stop rozpoczął się w Skawinie. Premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że w ciągu 10 lat przeznaczy na ten cel 25-30 mld zł.

Uwagi Polskiego Alarmu Smogowego dostępne tu:

czytaj
8 maja zakończyły się konsultacje społeczne zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe. 

Pierwotne rozporządzenie zostało opublikowane we wrześniu ubiegłego roku, jednak okazało się, że producenci tzw. „kopciuchów” zaczęli wykorzystywać luki w nowych przepisach i niezgodne z wymogami urządzenia oferować jako kotły na biomasę niedrzewną lub służące wyłącznie do podgrzewania wody (co do których rozporządzenie nie wprowadza wymogów emisyjnych). W rzeczywistości w kotłach tych można spalać większość paliw stałych i używać je do ogrzewania pomieszczeń. Zarejestrowanie kilku pierwszych takich przypadków, wymusiło uszczelnienie wymogów zapisanych w rozporządzeniu (wyeliminowanie wyjątków) i wzmocnienie ograniczeń nakładanych na producentów kotłów.

Link do nowelizacji tutaj.
Więcej o tym, w jaki sposób są obchodzone przepisy w serwisie SmogLab.pl: 

czytaj
Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową.

Dzięki temu Podkarpacie stało się siódmym województwem (uchwała antysmogowa dla województwa opolskiego została przygotowana w formie, która powoduje, że jest pustym prawem – dlatego została pominięta w tej statystyce), w którym obowiązują przepisy mające wspierać poprawę jakości powietrza. Wejście w życie uchwały oznacza, że wymiana najstarszych kotłów (powyżej 10 lat od daty produkcji lub nie posiadających tabliczki znamionowej), ma zostać przeprowadzona do 1 stycznia 2022 roku. Wszystkie urządzenia nie spełniające norm emisyjnych Ekoprojektu mają zniknąć do roku 2028. Przepisy zakazują też stosowania paliw najgorszej jakości: węgla brunatnego, miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz zawilgoconego drewna.
 
Link do uchwały:

czytaj
W Krakowie testowano Smog Free Tower – wieżę mającą oczyszczać powietrze

Krakowski Alarm Smogowy oraz naukowcy z AGH postanowili sprawdzić jej efektywność i z pomocą pyłomierza zbadali jej wpływ na jakość powietrza. Ta okazała się być znikoma. Stopień redukcji stężenia pyłu PM10 dla odległości poniżej 10 metrów oszacowano na 12 proc. w stosunku do wartości stężenia pyłu PM10 w odległości powyżej 50 metrów. Dla przedziału odległości od 10 do 50 metrów wpływ oczyszczacza stopniowo zanikał, by po przekroczeniu odległości 50 metrów, spaść do zera. Oznacza to, że kiedy w okolicy rejestrowano stężenie pyłu PM10 w powietrzu na poziomie 80 ug/m3, to w bezpośrednim otoczeniu wieży było to 70 ug/m3. Te badania powinny posłużyć jako przestroga dla tych, którzy nosili się z zamiarem instalacji Smog Free Tower w swoich miejscowościach.

Czytaj więcej w serwisie SmogLab.pl:

czytaj
 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułSejm – ustawa o kontroli jakości węgla o krok bliżej
Następny artykułnesletter