Antysmogowe akcje Polskiego Alarmu Smogowego w 12 miastach Polski

Happeningi w przestrzeni miejskiej, spotkania z mieszkańcami, akcje edukacyjne w szkołach, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz apele skierowane do władz – akcje Polskiego Alarmu Smogowego rozpoczną się w Dniu Czystego Powietrza, 14 listopada, i trwać będą przez cały tydzień.

Mimo, że od poprzednich obchodów Dnia Czystego Powietrza świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczenia powietrza znacznie wzrosła, wciąż pozostaje ono jednym z największych nierozwiązanych problemów środowiskowych w Polsce.

Wystarczy podać przykład z ostatnich dni: 7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką odnotowało większość światowych mediów jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że zaledwie dzień później, 8 listopada, w podwarszawskim Legionowie poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2.5 pomiędzy godziną 21 i 22 sięgnął wartości 606 ug/m3. Następnego dnia, 9 listopada jeszcze poważniejszy incydent miał miejsce w Rybniku: o godzinie 22 poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 wynosił 693 ug/m3.

Postulaty Polskiego Alarmu Smogowego: wprowadzenie norm jakości węgla, miejskich stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe, obniżenia poziomów alarmowania o wysokich poziomach zanieczyszczeń i konieczności wprowadzania uchwał antysmogowych dla najbardziej zanieczyszczonych województw wciąż pozostają niespełnione.

W sensie budzenia świadomości społecznej jesteśmy dużo dalej niż jeszcze rok temu – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Niemniej dostrzegamy, że działania na poziomie legislacyjnym pozostają daleko w tyle za życzeniami obywateli. Pojawia się pewne zaangażowanie władz w rozwiązanie problemu, ale postęp prac jest zbyt powolny. Każdy rok to kolejne przedwczesne zgony wywołane zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego uważam, że akcje antysmogowe są potrzebne.

By zademonstrować, że zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko problemem południowych regionów kraju, na stronie Polskiego Alarmu Smogowego obejrzeć można interaktywną „Smogową mapę Polski”. Znajduje się na niej prawie 80 miejscowości z udokumentowanymi przypadkami zanieczyszczania powietrza. (Mapę zobaczyć można TUTAJ).

Mapa powstała ze zdjęć nadsyłanych przez internautów i aktywistów antysmogowych. Liczba fotografii ciągle rośnie. Po zakończeniu zbierania zdjęć mapa zostanie wydrukowana i wysłana do polskich parlamentarzystów.

Polski Alarm Smogowy to prawie 20 lokalnych inicjatyw społecznych zaangażowanych w walkę o czyste powietrze. Miasta, w których odbędą się działania Polskiego Alarmu Smogowego:

Zagłębie

19.11. – happeningi,
Sosnowiec – 9:00, Czeladź – 9:30, Będzin – 10:00 , Dąbrowa Górnicza – 10:30

 

Katowice

17.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

18.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

18.11 – happening pod Radiem Katowice

21.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

 

Zakopane

12 i 13.11 – wystawa plakatów antysmogowych, park im. Piłsudskiego

15.11 – maraton pisania listów w szkołach podstawowych do osób palących śmieci

 

Kalwaria Zebrzydowska,

14.11 – prelekcje dla uczniów, Zespół Szkół nr 1

 

Zabrze

14.11 – happening na Placu Wolności, godz. 15-16

 

Wrocław

14.11 – happening przy Pomniku Anonimowego Przechodnia (róg Świdnickiej i Piłsudskiego), godz. 12:00
 

Warszawa

14.11 – Wręczenie apelu o informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w UM Warszawa, godz.12:00

 

Kraków

14.11 – spotkanie z dziennikarzami – prezentacja najnowszych badań analizujących czym ogrzewane są domy w Małopolsce, godz. 12, Księgarnia Bona, ul. Kanonicza

 

Rybnik

9.11 – Złożenie petycji o zmianę herbu Rybnika na ręce Przewodniczącego Rady Miasta, godz. 15.00

 

Poprzedni artykułBadamy powietrze w Liszkach, 15.11 – 25.11.2016
Następny artykułMałopolska ogrzewana kotłami węglowymi – badania CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej