Krakowski Alarm Smogowy zbada powietrze w Małopolsce

Krakowski Alarm Smogowy pomiedzy 31 października i 9 grudnia sprawdzi jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem.

Przed rokiem Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym badało jakość powietrza w małopolskich uzdrowiskach i kurortach. W tym roku sprawdzimy, czym oddychają mieszkańcy gmin okalających Kraków, w których nie ma stałej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W każdej z 9 gmin, które znalazły się na trasie drugiej edycji akcji „Małopolska bez smogu”, jakość powietrza monitorować będziemy przez dwa tygodnie. Pomiary prowadzone będą w sposób ciągły, równolegle w trzech miejscowościach przenośnymi pyłomierzami fotometrycznymi firmy TSI z certyfikatem USA należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego. Startujemy 31 października.

Od poniedziałku 31 października do piątku 11.11 przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego mierzyć będą jakość powietrza w Zielonkach, Niepołomicach i Liszkach, następnie odwiedzimy Zabierzów, Mogilany i Wieliczkę (14.11 do 25.11), a na finiszu akcji (od 28.11 do 9.12) Skałę, Słomniki i gminę Igołomia – Wawrzeńczyce.

Warto podkreślić, że na zaproszenie Radia Kraków do wzięcia udziału w akcji pozytywnie odpowiedziały władze wszystkich miejscowości i gmin, w których prowadzone będą pomiary.

Aktualizowane na bieżąco wyniki prowadzonych pomiarów będą dostępne dla wszystkich on-line na stronie www.radiokrakow.pl. Będą one także punktem wyjścia do dyskusji prowadzonej za pośrednictwem anteny i strony internetowej Radia Kraków. W ramach akcji poruszać będziemy różnorodne tematy i aspekty związane z walką o lepszą jakość powietrza w Małopolsce

Aby pokazać, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, co 2 tygodnie w jednej z gmin objętych pomiarami, Radio Kraków wraz z Województwem Małopolskim oraz Polskim Alarmem Smogowym zorganizuje „białe niedziele”, podczas których prowadzone będą bezpłatne badania spirometryczne – zapraszamy 6 listopada mieszkańców Liszek, 20 listopada –mieszkańców Wieliczki oraz 4 grudnia – mieszkańców gminy Słomniki.

Akcję ”Małopolska bez smogu” podsumuje transmitowana na antenie „Otwarta debata Radia Kraków”, która odbędzie się 13 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej.

Źródło: Radio Kraków

 

 

Poprzedni artykułDzieci kontra smog
Następny artykułDebata Zagłębie Bez Smogu „Czyste powietrze dla Sosnowca”.