Listopad 2022

  1. 1. Ruszyła kolejna edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz”
  2. 2. Kraków wprowadza pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu. Przyjęto rozwiązanie, które wprowadza niezbyt restrykcyjne ograniczenia dotyczące wieku samochodów, ale za to będzie obowiązywać w całym mieście.
  3. 3. O dwa lata odwleczono termin wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa łódzkiego.
  4. 4. W odpowiedzi na kryzys energetyczny rząd przywrócił do sprzedaży detalicznej węgiel brunatny.

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
 Polski Alarm Smogowy

newsletter
LISTOPAD 2022

 
 
Ruszyła kolejna edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz”

 

 

W tym roku siedem instalacji sztucznych płuc, z pomocą których oddolnie budujemy świadomość wagi problemu smogu, odwiedzi aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Tak duży zakres akcji był możliwy dzięki wsparciu szergu podmiotów. 

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej  oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future. Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Kampania otrzymała wsparcie Screen Network, dzięki któremu pojawi się na ekranach cyfrowych tej firmy.


Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Mobilne płuca jadą w Polskę – rusza wielka kampaniaPolskiego Alarmu Smogowego – Polski Alarm Smogowy – Razem o czyste powietrze

To jak płuca wyglądają po kilku tygodniach spędzonych w polskim mieście powiatowym na
przykład tutaj: Zabrze zobaczyło, czym oddycha. Płuca czarne po kilku dniach – SmogLab

 

 

Kraków wprowadza pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu. Przyjęto rozwiązanie,
które wprowadza niezbyt restrykcyjne ograniczenia dotyczące wieku samochodów, ale za to będzie obowiązywać w całym mieście.

 

 

To zmiana, o którą zabiegaliśmy od dawna. Odpowiedź na najczęściej zadawane pytania znajdziesz tutaj: https://smoglab.pl/strefa-czystego-transportu-faq
 

 
 

 

Przygotowaliśmy kolejną edycję rankingu najbardziej zatrutych miejscowości w Polsce.
Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski.

 

To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie).

 

Więcej o rankingu przeczytasz tutaj: Smogowy ranking miast – Polski Alarm Smogowy wskazuje liderów zanieczyszczenia – Polski Alarm Smogowy – Razem o czyste powietrze

 
 

O dwa lata odwleczono termin wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa łódzkiego.

 

W czasie weekendu poprzedzającego dzień głosowania radnych, w którym rozmontowali przepisy, przekroczenia norm jakości powietrza przekraczały 1000 proc. Czytaj więcej: Kolejny demontaż uchwały antysmogowej? – SmogLab
 

 
 
 W odpowiedzi na kryzys energetyczny rząd przywrócił do sprzedaży detalicznej węgiel
brunatny.

 

Kominiarze ostrzegają jednak, że jego stosowanie truje sąsiadów, niszczy kotły i jest
kosztowne. Wiąże się go także ze zwiększonym ryzykiem pożarów.

Czytaj więcej: Węgiel brunatny: truje, niszczy kotły i opróżnia portfele [ROZMOWA] – SmogLab

 

 

 
 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.
 
Poprzedni artykułCzarne płuca po dwóch tygodniach – pierwsze efekty antysmogowej kampanii PAS
Następny artykułKAS publikuje poradnik przeprowadzania kontroli palenisk