Kolejna instalacja mobilnych płuc dołącza do akcji „Zobacz czym oddychasz”

To już szósta instalacja mobilnych płuc działająca w ramach akcji „Zobacz czym oddychasz”. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Better Future z Gliwic płuca ruszają w trasę po województwie śląskim odwiedzając pięć miejscowości. Podczas ogólnopolskiej akcji Polskiego Alarmu Smogowego płuca pojawią się w aż 46 lokalizacjach w dziewięciu województwach.


Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Better Future, wizualizację jakości powietrza będą mogli oglądać mieszkańcy Imielina, w którym w styczniu pojawi się nietypowa mobilna instalacja. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja zmienia kolor zależnie od jakości powietrza w danym miejscu, tym samym wizualizując stan ludzkich płuc narażonych na oddziaływanie smogu. Z Imielina instalacja przeniesiona zostanie kolejno do Pyskowic, Cieszyna, Ornontowic i Niewiesza.

Działacze lokalnych oddziałów Polskiego Alarmu Smogowego od lat walczą o czyste powietrze. Prowadzą różnego rodzaju działania edukacyjne, by poprawić społeczną świadomość szkodliwości zanieczyszczeń powietrza. Pokazują też skąd i jak pozyskiwać finanse na wymianę kotłów. Monitorują normy jakości paliw, normy jakości powietrza i dbają, by przepisy dotyczące czystości powietrza i tzw. uchwały antysmogowe były egzekwowane – powiedział Karolina Trzcionka, Prezes Fundacji Better Future – Zgodnie z misją Fundacji chcemy tworzyć lepszą przyszłość, chroniąc środowisko, dbając o jego czystość i zapobiegając negatywnym zmianom jakie w nim zachodzą. Współpraca z Polskim Alarmem Smogowym to działanie o charakterze głównie edukacyjnym, przez które chcemy uświadomić mieszkańcom regionu jak poważnym problemem jest smog.


Na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która weszła w życie 1 września 2017 r., zakazuje używania kotłów starszych niż 10 lat (2006 r. i starsze), oraz instalacji bez tabliczek znamionowych. Polski Alarm Smogowy w grudniu 2020 szacował, że do końca 2021 roku w woj. śląskim będzie trzeba będzie wymienić 140 tys. kotłów. W 2024 roku wejdą kolejne zapisy uchwały i mieszkańcy będą musieli wymieniać również nowsze piece na paliwa stałe. Do końca sierpnia 2021 mieszkańcy złożyli 20 tysięcy wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Jednak mamy też programy gminne i miejskie, oferujące dopłaty do wymiany pieca. Część osób nie korzysta ze wsparcia i kupuje nowy kocioł na własną rękę – powiedział Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim. Częścią kampanii „Zobacz czym oddychasz” będzie akcja informacyjna pokazująca możliwości finansowania wymiany pieców. Dzięki temu mieszkańcy zyskają nie tylko świadomość poziomu zanieczyszczeń ale też wskazówki dotyczące tego, jak sytuację można poprawić.


W bieżącym sezonie grzewczym modele płuc staną w czterdziestu sześciu miejscowościach w dziewięciu województwach, pokazując mieszkańcom jakiej jakości powietrzem oddychają. Start kampanii zbiegł się z Dniem Czystego Powietrza, który od kilku lat obchodzony jest przez alarmy smogowe w całej Polsce.


To rekordowa liczba miejscowości, do których trafi nasza instalacja – mówi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska – Startujemy zazwyczaj w okolicach Dnia Czystego Powietrza (14 listopada), kiedy to w polskich domach na szeroką skalę rozpoczyna się spalanie węgla i drewna, czyli praktycznie rozpoczyna się sezon smogowy.


Fundacja Better Future wsparła innowacyjną kampanię Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz” sumą 55.000 zł. Celem działalności Fundacji jest ochrona środowiska, a w szczególności przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Antysmogowa instalacja pojawi się kolejno w następujących miejscowościach:

  1. 7.01-24.01 Imielin
  2. 24.01-7.02 Pyskowice
  3. 7.02-21.02 Cieszyn
  4. 21.02-7.03 Ornontowice
  5. 7.03-21.03 Niewiesze
Poprzedni artykułListopad – grudzień 2021
Następny artykułBadamy powietrze – Nowy Dwór Mazowiecki, Okunin – styczeń 2022