Wymiana „kopciuchów” w Warszawie stoi w miejscu – pozostało jeszcze 14453 kotłów do wymiany

W tym roku do 2 grudnia w Warszawie wymieniono zaledwie 547 kotły na węgiel i drewno. Dziwi niewielka popularność programu „Czyste Powietrze” zarządzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – w ciągu 11 miesięcy z dopłat skorzystały tylko 53 gospodarstwa domowe. W budynkach należących do Urzędu miasta zlikwidowano 157 kotłów. Urząd Miasta informuje, że 1313 wniosków o wymianę kotła rozpatrzono pozytywnie, więc liczba kotłów zlikwidowanych w 2021 r. jeszcze nieco wzrośnie. Do końca 2022 r. w mieszkańcy stolicy muszą pozbyć się jeszcze 14453 kotłów.

Na łączną liczbę wymienionych warszawskich „kopciuchów” składa się 337 sztuk wymienionych przez mieszkańców miasta korzystających z warszawskiego programu dotacyjnego, 157 wymienionych w budynkach miejskich i tylko 53 z programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”.

– zostało jeszcze tylko dziesięć dni na złożenie wniosku o wysoką dopłatę do wymiany kotła – mówi Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu – od nowego roku dopłata będzie mniejsza aż o 20%. Dla składających wnioski po 1 stycznia dofinansowanie będzie zmniejszone o ok. 4 000 zł. Warto więc teraz złożyć wniosek. Za 376 dni dopłaty zamienią się w mandaty do 500 złotych za posiadanie „kopciucha”.

– zarówno miasto jak i właściciele kopciuchów przespali ostatnie cztery lata – powiedział Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu. W 2017, gdy przyjęto uchwałę antysmogową w Warszawie dymiło około 18 tys. kotłów. Dziś wciąż pozostało prawie 15 tys. sztuk, co dobrze czuć w dzielnicach takich jak Wawer, Rembertów czy Białołęka. Mamy w Warszawie najwyższe dopłaty do wymiany kotła w Polsce, ale mieszkańcy nie kwapią się do wymiany. Porównanie Warszawy do innych miejscowości wypada bardzo niekorzystnie dla stolicy. Mieszkańcy podkrakowskiej gminy Liszki wymienili w tym roku 405 kotłów, natomiast warszawiacy – 390. Gminę Liszki zamieszkuje 17 tysięcy osób- to mniej niż jedno osiedle w stolicy.

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego przyjęta 11 listopada 2017 r. nałożyła na mieszkańców Mazowsza obowiązek wymiany „kopciuchów” dając im na to ponad cztery lata. Aktywiści Warszawy Bez Smogu cyklicznie pytają Urząd Miasta i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska jak idzie wymiana kotłów w stolicy i publikują efekty na stronie licznikkopciuchow.pl. Najnowsze dane mówią o liczbie 547 kotłów, które wymieniono do 2 grudnia. Do likwidacji pozostało jeszcze 14453 kotłów, a jak podaje Licznik Kopciuchów do zakończenia procesu wymiany pozostało tylko 376 dni.

Licznik „kopciuchów” umieszczony jest w centrum Warszawy na ekranie reklamowym LED wyświetla aktualizowane dane na temat liczby warszawskich „kopciuchów” oraz liczby dni jaka pozostała do zakończenia ich wymiany. Ekranowi LED towarzyszy strona internetowa LicznikKopciuchow.pl, na której można dowiedzieć się o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej.

Licznik „kopciuchów” powstał dzięki wsparciu Państwa Agnieszki i Przemysława Gacek oraz Grupy Pracuj. Ekran LED jest zlokalizowany w Warszawie, przy rondzie Dmowskiego, na dachu dawnego budynku Cepelii. Kampania powstała z inicjatywy aktywistów inicjatyw: Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Polski Alarm Smogowy.

Licznik Kopciuchów tutaj: https://licznikkopciuchow.pl/warszawa/


Poprzedni artykułBadamy powietrze – Myślenice – grudzień 2021 – styczeń 2022
Następny artykułBadamy powietrze – Nowy Targ, ul. Krakowska [Osiedle Niwa] – grudzień 2021 – luty 2022