Wrzesień 2021

1. Polski Alarm Smogowy (wraz z partnerami – NFOŚiGW i Bankiem Światowym) przygotował nowy raport dotyczący aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”.

2. Na katowickim Spodku ukazał się komunikat o treści: “Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”

3. Po sukcesie poprzedniej edycji wraca Akademia Czystego Powietrza.

4. Warszawa zbyt wolno żegna się z kopciuchami.

5. Światowa Organizacja Zdrowia – opierając się na licznych nowych badaniach oraz danych – wprowadziła właśnie nowe standardy określające, kiedy powietrze zaczyna nam szkodzić.

6. Państwo prawomocnie przegrało w sądzie z Grażyną Wolszczak. Aktorka była jedną z kilku znanych osób biorących udział w akcji #pozywamsmog.

7. Ministerstwo Finansów poinformowało, że zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną w rozliczeniach PIT za 2020 rok było ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej.

8. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego poparł nowelizację uchwały antysmogowej.

 
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
WRZESIEŃ 2021

Polski Alarm Smogowy (wraz z partnerami – NFOŚiGW i Bankiem Światowym) przygotował nowy raport dotyczący aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”.

Najbardziej aktywną gminą w programie “Czyste Powietrze” jest Chełmno z Kujawsko- Pomorskiego, a na poziomie wojewódzkim króluje śląskie. To tam w drugim kwartale bieżącego roku mieszkańcy najchętniej składali wnioski o dofinansowanie.

Szczegóły można znaleźć m.in. na stronie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/czyste-powietrze-slask-chelmno/

Na katowickim Spodku ukazał się komunikat o treści: “Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”
To akcja, która przypomina o tym, że od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z kopciuchów w woj. śląskim będzie nielegalne. Komunikat był skierowany do tych, którzy zwlekają z wymianą starego kotła.

Czytaj więcej: https://smoglab.pl/smogowa-studniowka-katowic/

Po sukcesie poprzedniej edycji wraca Akademia Czystego Powietrza.
Kredyt Czyste Powietrze, eko-inwestycje i program “Stop Smog” to tylko niektóre tematy nowego cyklu organizowanego wspólnie przez Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Druga odsłona skierowana jest głównie do samorządów. Pierwsza, która dotarła do 250 tys. osób skierowana była do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej.

Szczegóły można znaleźć m.in. na stronie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/akademiaczystegopowietrza2021/

Warszawa zbyt wolno żegna się z kopciuchami.

W tym roku w Warszawie wymieniono zaledwie 179 „kopciuchów”. “To kompletna porażka“ – komentują aktywiści Warszawy Bez Smogu. Na wymianę kopciuchów pozostało zaledwie nieco ponad 450 dni. W tym czasie powinno zniknąć niespełna 15 tys. kotłów najniższej klasy.

Szczegóły można znaleźć na stronie licznikkopciuchow.pl

Światowa Organizacja Zdrowia – opierając się na licznych nowych badaniach oraz danych – wprowadziła właśnie nowe standardy określające, kiedy powietrze zaczyna nam szkodzić.

Patrząc na nie przez pryzmat tego, czym oddychamy w Polsce, trzeba powiedzieć: „kosmos”.

Szczegóły można znaleźć m.in. na stronie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/swiatowa-organizacja-zdrowia-nowe-standardy/

Państwo prawomocnie przegrało w sądzie z Grażyną Wolszczak. Aktorka była jedną z kilku znanych osób biorących udział w akcji #pozywamsmog.
Na początku 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie przyznał, że dobra osobiste aktorki zostały naruszone w wyniku przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. Jej adwokat poinformował, że wyrok się uprawomocnił.

Więcej: https://smoglab.pl/wyrok-za-smog-prawomocny/

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną w rozliczeniach PIT za 2020 rok było ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej.

Łącznie z rozwiązania skorzystało 451 tys. podatników, którzy odliczyli w ramach niego 7,5 miliarda złotych. Ulga dotyczy wydatków poniesionych w związku z wymianą źródła ciepła i termomodernizacją budynku.

Więcej: https://smoglab.pl/ulga-termomodernizacyjna-wysokie-zainteresowanie/

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego poparł nowelizację uchwały antysmogowej.
Wprowadza ona zakaz instalacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nowe przepisy dotyczą wybranych miast i miejscowości uzdrowiskowych w województwie i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Więcej: https://smoglab.pl/kujawsko-pomorskie-zaostrzenie-uchwaly-antysmogowej/

SmogLab to serwis, który założyliśmy w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułNowy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” – liderzy i maruderzy
Następny artykułWęgiel już nie “eko”, ale normy wciąż słabe – interes węgla ważniejszy od zdrowia obywateli