Styczeń 2021

1.Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z przygotowywanej przez Światową Organizację Zdrowia listy najbardziej zasmogowanych miast Europy.
2. Prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej sprawdzili, czy krakowska uchwała antysmogowa wpłynęła na poprawę jakości powietrza w mieście.
3. Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera o poprawienie Programu Czyste Powietrze.
4. Trwa akcja #Zobaczczymoddychasz Polskiego Alarmu Smogowego.
5. Krakowski Alarm Smogowy przeprowadził wspólną akcję z Radiem Kraków, w której sprawdzano jakość powietrza w sześciu małopolskich miejscowościach.
6. Polski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary powietrza w Beskidach i na Podhalu.
7. Radni Oświęcimia chcą wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem.
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
STYcZEŃ 2021
Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z przygotowywanej przez Światową Organizację Zdrowia listy najbardziej zasmogowanych miast Europy.

Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie (4188), w którym od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław (1442), a na trzeciej Katowice (1213). Dół listy miast wojewódzkich to Zielona Góra, która w zeszłym roku wymieniła zaledwie 78 kotłów, Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41). Z danych wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

Więcej przeczytasz na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,kryzys-w-wymianie-weglowych-piecow–raport-polskiego-alarmu-smogowego,1632.html

Prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej sprawdzili, czy krakowska uchwała antysmogowa wpłynęła na poprawę jakości powietrza w mieście.

Wnioski, do których doszli są jednoznaczne: uchwała wpłynęła pozytywnie i w Krakowie jakość powietrza poprawia się szybciej niż w reszcie województwa małopolskiego.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/naukowa-analiza-potwierdza-uchwala-antysmogowa-dla-krakowa-przynosi-efekty/

Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera o poprawienie Programu Czyste Powietrze.

W apelu zwrócono uwagę na to, że program idzie znacznie wolniej niż w zapowiedziach rządu. Dotąd – w 1/4 całego programu – realizowano zaledwie 70 tys. inwestycji. W deklaracjach podawano liczbę 3 mln zlikwidowanych kopciuchów w ciągu 10 lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,pas-apeluje-do-premiera—nalezy-naprawic-program-czyste-powietrze,1633.html

Trwa akcja #zobaczczymoddychasz Polskiego Alarmu Smogowego.

W tej specjalnie przygotowane sztuczna płuca są ustawiane w różnych polskich miastach i miasteczkach, by zwiększać świadomość problemu zanieczyszczonego powietrza.

Szczególnie warto zobaczyć, jak powietrze zmieniło płuca, które stały w Sosnowcu: https://smoglab.pl/po-14-dniach-spedzonych-na-swiezym-powietrzu-w-sosnowcu-pluca-staly-sie-czarne/

Krakowski Alarm Smogowy przeprowadził wspólną akcję z Radiem Kraków, w której sprawdzano jakość powietrza w sześciu małopolskich miejscowościach.

Okazało się, że niemal wszędzie jest gorzej niż w Krakowie.

Podsumowanie akcji można przeczytać na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego: https://krakowskialarmsmogowy.pl/2020/12/22/smog-w-malych-miasteczkach-wiekszy-niz-w-krakowie-podsumowanie-kampanii-zobacz-czym-oddychasz/

Polski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary powietrza w Beskidach i na Podhalu.

Wyniki są fatalne. Na przykład w Toporzysku (2100 mieszkańców) precyzyjnie skalibrowany sprzęt PAS wykazał ponad 500 µg szkodliwego pyłu w m3 powietrza. To 1000 proc. normy.

Więcej informacji w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/smog-1000-procent-normy-podhale/

Radni Oświęcimia chcą wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem.

Ich uchwała musi jednak zostać jeszcze potwierdzona przez sejmik wojewódzki.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/zakaz-palenia-weglem-w-oswiecimiu/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułJak Kraków wygrywa ze smogiem – naukowa analiza potwierdza efekty uchwały antysmogowej
Następny artykuł“Bóg daje życie – smog je odbiera” – kampania o zanieczyszczeniu powietrza w polskich parafiach