wrzesień 2020

1. W Małopolsce trwają prace nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapisy dokumentu zostały znacząco osłabione w czasie procedowania. To spotkało się z reakcją działaczy antysmogowych, ale też samorządowców.

2. Oczekiwanie uchwalenia ambitnego Programu ochrony powietrza zaznaczył także Polski Alarm Smogowy.
 
3. W województwie mazowieckim został przyjęty nowy Program ochrony powietrza.
 
4. Polski Alarm Smogowy przygotował pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają dać samorządom narzędzia do ograniczenia emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych.
 
5. W regionach śląskim i mazowieckim zaczną działać koordynatorzy regionalni Polskiego Alarmu Smogowego.
 
6. W najbliższym czasie do mieszkańców gmin okalających Kraków trafi „smogowa” gazeta w formie tabloidu.
Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
WRZESIEŃ 2020
W Małopolsce trwają prace nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapisy dokumentu zostały znacząco osłabione w czasie procedowania. To spotkało się z reakcją działaczy antysmogowych, ale też samorządowców.

Z poparciem dla ambitnego programu wystąpiła Skawina. – “>>Rozmiękczenie<< Programu Ochrony Powietrza będzie wielkim krokiem w tył dla całego województwa Małopolskiego. Apelujemy, by zacząć szukać rozwiązań, a nie wymówek.” – napisał jej rzecznik w wiadomości rozesłanej do mediów. Ambitny kształt programu wsparła także wicepremier Jadwiga Emilewicz.

 

Więcej o apelu Skawiny można przeczytać w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/szukajmy-rozwiazan-nie-wymowek-skawina-apeluje-o-ambitny-program-ochrony-powietrza/

Oczekiwanie uchwalenia ambitnego Programu ochrony powietrza zaznaczył także Polski Alarm Smogowy.

Jego działacze protestowali w czasie sesji sejmiku wojewódzkiego, kiedy odbywało się pierwsze czytanie projektu. Na krakowskich przystankach pojawiły się także plakaty prezentujące cytaty z uwag Małopolan, które zostały zgłoszone w procesie konsultacji społecznych.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/kampania-na-ulicach-krakowa-dorobilam-sie-juz-astmy-za-raka-podziekuje/?fbclid=IwAR0Z53RWZ9ilqZXoBIYAdNW133ma678Ypwd5tOlKjHbKgz5COfnbzuyxNU4

W województwie mazowieckim został przyjęty nowy Program ochrony powietrza.

Wśród przyjętych rozwiązań jest możliwość zakazywania rozpalania kominków podczas smogowych dni. To pierwsze województwo w Polsce, które się na to zdecydowało.

Więcej o rozwiązaniach przyjętych w mazowieckim POP można przeczytać w SmogLab.pl: https://smoglab.pl/pop-dla-mazowsza-pierwsze-wojewodztwo-ktore-zakaze-uzywania-kominkow-kiedy-jest-smog/

Polski Alarm Smogowy przygotował pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają dać samorządom narzędzia do ograniczenia emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych.

Ograniczenie liczby najbardziej emisyjnych pojazdów, wsparcie dla lokalnego transportu zbiorowego oraz tworzenie Stref Czystego Transportu – to najważniejsze postulaty Polskiego Alarmu Smogowego dotyczące transportu.

 

Szczegółowy opis postulatów: https://smoglab.pl/na-ulicach-mamy-za-duzo-aut-pas-proponuje-cztery-kroki-ktore-oczyszcza-powietrze-ze-spalin/

W regionach śląskim i mazowieckim zaczną działać koordynatorzy regionalni Polskiego Alarmu Smogowego.

Rolą czterech osób, które zajmą się działaniami w tych regionach, będzie prowadzenie działań lokalnych, rozwój sieci lokalnych alarmów smogowych i wsparcie ich pracy, koordynacja działań medialnych oraz współpracy z mediami lokalnymi oraz władzami regionów.
W najbliższym czasie do mieszkańców gmin okalających Kraków trafi „smogowa” gazeta w formie tabloidu.

Wydawnictwo będzie mieć 50 tys. nakładu i zostanie rozdane bezpłatnie. Jej zadaniem będzie informowanie w przystępnej formie o szkodliwości smogu, przepisach uchwały antysmogowej oraz dostępnych formach pomocy, które mogą pomóc wymienić źródło ciepła. W tym o nowym programie „Czyste Powietrze”.

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułPAS protestuje przeciwko osłabieniu Programu Ochrony Powietrza
Następny artykułStare, kopcące samochody – jak z nimi wygrać? Recepta PAS na czyste miasta