maj 2020

1. Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji milionów kopciuchów odpowiadających za złą jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i startuje z nowymi zasadami.

2. Ruszyła Akademia Czystego Powietrza. To cykl webinariów, których celem jest podnoszenie wiedzy na temat dostępnych metod wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań związanych z ogrzewaniem i zaopatrywaniem budynków w energię.

3. W Małopolsce odbyły się konsultacja nowego Programu Ochrony Powietrza. W związku z nimi pojawił się apel o to, by władze województwa podjęły zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

4. Polski Alarm Smogowy zbadał stężenia dwutlenku azotu w Warszawie i Krakowie. Wyniki pokazują, że przy normalnym natężeniu ruchu samochodowego w niemal każdym punkcie Krakowa i Warszawy dopuszczalne normy stężenia tego zanieczyszczenia są przekroczone.

5. Pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące związków między zanieczyszczeniem powietrza i rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz śmiertelnością w przebiegu choroby COVID-19.

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
MAJ 2020
Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji milionów kopciuchów odpowiadających za złą jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i startuje z nowymi zasadami.
Zmiany mają ułatwić korzystanie z dotacji. Mogą także być wsparciem dla sektora budowlanego i zapewnić impuls popytowy, który jest niezbędny w sytuacji ryzyka recesji. O te zmiany od dłuższego czasu zabiegał Polski Alarm Smogowy,

O szczegółach zmian przeczytacie: https://smoglab.pl/czyste-powietrze-w-nowym-wydaniu-dotacje-dostaniemy-latwiej-i-szybciej/

Ruszyła Akademia Czystego Powietrza. To cykl webinariów, których celem jest podnoszenie wiedzy na temat dostępnych metod wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań związanych z ogrzewaniem i zaopatrywaniem budynków w energię.
Pomysł uruchomienia  szkoleń wyszedł ze strony Polskiego Alarmu Smogowego, a realizuje go Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o Akademii: https://smoglab.pl/rusza-akademia-czystego-powietrza-w-planie-szkolenia-z-wymiany-piecow-i-ocieplania-domow/

Tutaj można znaleźć nagranie pierwszego webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=piZRc97oeqs

W Małopolsce odbyły się konsultacja nowego Programu Ochrony Powietrza. W związku z nimi pojawił się apel o to, by władze województwa podjęły zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Podpisały go ponad 3000 osób, które w ten sposób złożyły także swój głos w konsultacjach społecznych.

Więcej o apelu można przeczytać tutaj: https://smoglab.pl/malopolanie-domagaja-sie-skutecznych-przepisow-antysmogowych-prawie-3000-podpisow/

Polski Alarm Smogowy zbadał stężenia dwutlenku azotu w Warszawie i Krakowie. Wyniki pokazują, że przy normalnym natężeniu ruchu samochodowego w niemal każdym punkcie Krakowa i Warszawy dopuszczalne normy stężenia tego zanieczyszczenia są przekroczone.
To pierwsze badania tego rodzaju w Polsce. Więcej o nich można przeczytać tutaj: https://smoglab.pl/pierwsze-takie-badania-w-polsce-niemal-wszedzie-przekroczono-normy-zanieczyszczen-generowanych-przez-samochody/
Pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące związków między zanieczyszczeniem powietrza i rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz śmiertelnością w przebiegu choroby COVID-19.
Na razie są to jednak tylko wstępne obserwacje, które wymagają weryfikacji i ostrożności.

Zapraszamy do lektury tekstu naszego eksperta dr Jakuba Jędraka: https://smoglab.pl/koronawirus-moze-byc-grozniejszy-dla-tych-ktorzy-oddychaja-zanieczyszczonym-powietrzem-odpowiadamy/

Poprzedni artykułStartuje cykl webinariów Akademia Czystego Powietrza
Następny artykułPorajski Alarm Smogowy