Płuca czarne od pyłu po dwóch tygodniach happeningu PAS w Oświęcimiu

Happening PAS w Oświęcimiu dobiegł końca. Wystarczyły dwa tygodnie by pyły z powietrza w Oświęcimiu pokryły czarnym nalotem model ludzkich płuc ustawiony na rynku miasta. Kilkumetrowej wielkości płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzały się na białej przepuszczalnej materii.

– Gdy ustawialiśmy model płuc na rynku miasta nie spodziewaliśmy się, że tak szybko pokryją się czarnym pyłem. Nasza instalacja w dobitny sposób unaocznia jak dramatycznej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy Oświęcimia – mówi Marcin Kręźlewicz – aktywista Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. Pył, który osadził się na modelu płuc, przenika również do naszych prawdziwych płuc.

Po Oświęcimiu płuca pojawiły się 30 listopada w podkrakowskim Czernichowie i pozostaną tam przez dwa tygodnie. To kolejna odsłona akcji Polskiego Alarmu Smogowego. Hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Jak piszą aktywiści Czernichowskiego Alarmu Smogowego: „według pomiarów czujników Airly jakość powietrza w naszej gminie jest fatalna, liczba dni z przekroczeniem poziomu alarmu smogowego (150 μg/m3) to 87 dni w czasie sezonu grzewczego 2018-2019. W gminie Czernichów jest 4800 domostw, natomiast liczba domów z kotłami węglowymi to 3500. Niestety rocznie wymienia się około 100 pieców – to wciąż kropla w morzu potrzeb.” Czernichów to jedna wielu małych miejscowości borykających się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza podczas sezonu grzewczego.

W następnych miesiącach model płuc przewieziony zostanie do Wieliczki (14-28.12.2019), Zabierzowa (30.12-13.01.2019), Niepołomic (14-28.01.2019) oraz Warszawy (29.01-12.02).

Film pokazujący instalację w Oświęcimiu można zobaczyć TUTAJ:

 

Poprzedni artykułBadamy powietrze w Michałowicach – grudzień 2019
Następny artykułgrudzień 2019