październik 2019

  1. Polski Alarm Smogowy we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną zorganizował przedwyborczą debatę, w której politycy ogólnopolskich komitetów wyborczych dyskutowali o walce ze smogiem.
  2. Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerzające uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej.
  3. Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego pilną reformę.
  4. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że obniży progi alarmowania i informowania o smogu.
  5. Premier Jarosław Gowin ogłosił nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów.
  6. Andrzej Guła wziął udział w organizowanej przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy konferencji poświęconej solidarności klimatycznej.
Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
październik 2019
Polski Alarm Smogowy we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną zorganizował przedwyborczą debatę, w której politycy ogólnopolskich komitetów wyborczych dyskutowali o walce ze smogiem.
Do komitetów wysłaliśmy także szczegółowe pytania dotyczące tej kwestii, na które uzyskaliśmy jednak znacznie mniej szczegółowe odpowiedzi.

Zapis debaty można obejrzeć tutaj: https://smoglab.pl/jak-wygrac-ze-smogiem-debata-przedwyborcza-na-zywo-i-z-mozliwoscia-komentowania/

Informacje o pytaniach przesłanych do komitetów i odpowiedziach można znaleźć na stronach SmogLab.pl: https://smoglab.pl/polski-alarm-smogowy-zapytal-partie-tlumacza-jak-chca-walczyc-ze-smogiem/

Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerzające uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej.

Po wejściu przepisów w życie PIH karać będzie za sprzedaż „kopciuchów”. Kara finansowa wynosić będzie do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie mniej niż 10 000 zł. Polski Alarm Smogowy zabiegał o to od dawna.

Więcej: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,wysokie-kary-za-sprzedaz-kopciuchow—co-najmniej-10-tysiecy-zl,1208.html

Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego pilną reformę.
W pierwszym roku działania programu zrealizowano mniej niż 1% założonego celu wymiany 3 milionów kopcących kotłów. Bez radykalnej przebudowy rządowego programu walka ze smogiem w Polsce skazana będzie na niepowodzenie.

Więcej na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,pas-bije-na-alarm-najwazniejszy-antysmogowy-program-rzadu-nie-dziala,1210.html

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że obniży progi alarmowania i informowania o smogu.
To zmiana, którą Polski Alarm Smogowy postulował od lat. Nie wiadomo niestety, kiedy zostaną wprowadzone regulacje, które zmienią sposób reagowania po ogłoszeniu alarmów. Obecnie bowiem nie wdraża się żadnych mających realne znaczenie działań.

Więcej o progach tutaj: https://smoglab.pl/progi-alarmowania-o-smogu-beda-mniejsze-o-polowe-ale-system-ostrzegania-to-zagadka/

A tutaj więcej o możliwych rozwiązaniach na „po” ogłoszeniu alarmu: https://smoglab.pl/we-francji-zmarlo-15-tys-ludzi-i-rok-pozniej-dzialal-system-ostrzegania-polska-wstydzi-sie-ostrzegac/

Premier Jarosław Gowin ogłosił nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów.
Program ruszy jeszcze w tym roku, a jego budżet wyniesie 200 milionów złotych.

Więcej pisze Globenergia: https://globenergia.pl/innowacja-w-smog-nowy-program-wspierajacy-niskoemisyjne-technologie/

Andrzej Guła wziął udział w organizowanej przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy konferencji poświęconej solidarności klimatycznej.
Opowiadał o kampanii, której zakończeniem było wprowadzenie przez Kraków zakazu ogrzewania domów paliwami stałymi.

O konferencji więcej można przeczytać tutaj: https://smoglab.pl/soldarnosc-klimatyczna-lech-walesa-gdansk/

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematy. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykuł​PAS zapytał: Jak partie chcą walczyć ze smogiem?
Następny artykułPodkowa Bez Smogu