lipiec 2019

  1. W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania remote sensing. To metoda, która pozwala monitorować zanieczyszczenia komunikacyjne w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego.
  2. Dużym echem w mediach odbił się list przedstawicieli Komisji Europejskiej, w którym zwrócili oni uwagę na problemy z realizacją programu Czyste Powietrze.
  3. Skawina podpisała umowę na dofinansowanie w ramach programu STOP Smog.
  4. W tej samej Skawinie doszło do protestów, w których kilkuset mieszkańców miasta protestowało przeciwko zanieczyszczeniom z lokalnego przemysłu.
  5. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda sprzedaż i kontrola jakości węgla na rynku detalicznym.
  6. Na stronie SmogLab.pl został uruchomiony system umożliwiający wsparcie prac serwisu.

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
LIPIEc 2019
W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania remote sensing. To metoda, która pozwala monitorować zanieczyszczenia komunikacyjne w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego.
Ich zastosowanie w zachodniej Europie pozwoliło na wykrycie „Diesel gate”, a w naszych warunkach pozwolą między innymi określić jaki wpływ na jakość powietrza mają samochody w złym stanie technicznym oraz z wyciętymi DPF-ami.

Więcej o badaniach w serwisie SmogLab: https://smoglab.pl/remote-sensing-krakow/

Dużym echem w mediach odbił się list przedstawicieli Komisji Europejskiej, w którym zwrócili oni uwagę na problemy z realizacją programu Czyste Powietrze.
Te są związane przede wszystkim z biurokratyczną niewydolnością programu. List spotkał się z reakcją polskich władz, które zapowiedziały między innymi włączenie banków do obsługi programu.

Więcej o planowanej reformie programu można przeczytać w serwisie Wysokie Napięcie: https://wysokienapiecie.pl/20874-co-sie-zmienia-w-programie-czyste-powietrze/

Skawina podpisała umowę na dofinansowanie w ramach programu STOP Smog.
Jego celem jest walka ze smogiem w najbardziej zanieczyszczonych gminach kraju. Do małopolskiego miasta ma trafić 11 milionów złotych, które pozwolą na termomodernizację około 300 budynków.

Więcej o umowie: https://smoglab.pl/w-ramach-programu-stop-smog-skawina-dostanie-11-mln-zlotych-na-termomodernizacje-300-budynkow/

W tej samej Skawinie doszło do protestów, w których kilkuset mieszkańców miasta protestowało przeciwko zanieczyszczeniom z lokalnego przemysłu.
Ich protest dotyczy przede wszystkim braku nadzoru nad szkodliwymi zakładami oraz jakości działań inspekcji ochrony środowiska. W związku z tym, co dzieje się w Skawinie minister Jadwiga Emilewicz przekazała Brunonowi le Mair,  francuskiemu ministrowi przedsiębiorczości, notę od lokalnych władz, które zwracają uwagę na problem z miejscowym zakładem Valeo.

O proteście więcej można przeczytać na stronie SmogLab: https://smoglab.pl/w-skawinie-protestowano-przeciwko-uciazliwosciom-przemyslowym-dosc-smrodu-z-valeo-relacja/

O wręczeniu noty w „Dzienniku Polskim”: https://dziennikpolski24.pl/ministrowie-polski-i-francji-rozmawiali-o-odorze-ze-skawinskiego-zakladu-valeo/ar/c1-14260271

Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda sprzedaż i kontrola jakości węgla na rynku detalicznym.
Sprzedawcy węgla często nie informują rzetelnie o jego jakości przed zakupem, opis sprzedawanego węgla na workach nie zgadza się z dołączonym świadectwem jakości. Inspekcja Handlowa kontrolująca składy nie pobrała ani jednej próbki węgla by zweryfikować rzetelność wystawianych świadectw jakości, mimo iż na kontrole węgla przyznano jej 2,5 mln złotych w 2019 r. Tym samym, pomimo istniejących przepisów, kontrola jakości węgla jest w dużej mierze teoretyczna.

Więcej o raporcie można przeczytać w serwisie SmogLab: https://smoglab.pl/raport-pas-kontrola-jakosci-wegla-do-szybkiej-poprawy/

Na stronie SmogLab.pl został uruchomiony system umożliwiający wsparcie prac serwisu.
SmogLab to założony w 2016 roku serwis poświęcony jakości powietrza oraz innym istotnym sprawom środowiskowym. Jego wydawcą jest Krakowski Alarm Smogowy. Stronę w maju br. odwiedziło ponad 100 tys. użytkowników. W czerwcu liczba użytkowników wyniosła 130 tys.

Rozwój serwisu można wesprzeć dokonując wpłaty tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułRaport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
Następny artykułMysłowice – spotkanie zespołu ds. czystego powietrza