Wdrażamy program edukacyjny do wszystkich mysłowickich szkół!

Na spotkaniu Zespołu ds. czystego powietrza 7 marca 2019 r. Prezydent Dariusz Wójtowicz zaakceptował propozycję złożoną przez Jerzego Bryka z Mysłowickiego Alarmu Smogowego dotyczącą wdrożenia programu edukacyjnego do wszystkich mysłowickich placówek oświatowych.

Program smog.edu.pl opracowany przez Krakowski Alarm Smogowy w ramach projektu LIFE jest całkowicie darmowy dla miasta i szkół. To kompleksowo przygotowane materiały dla 3 grup wiekowych. Są to karty pracy dla uczniów w formie papierowej, scenariusze lekcji i materiały multimedialne. W ramach pilotażu dostarczyliśmy już w zeszłym roku 600 kart pracy do Szkoły Podstawowej nr 3. Dyrekcja szkoły sama wdrożyła program i odbyły się lekcje we wszystkich klasach.

Aby pomóc pozostałym mysłowickim szkołom we wdrożeniu programu zorganizowaliśmy 25 marca 2019 r. spotkanie z dyrektorami wszystkich mysłowickich szkół. Natalia Matyasik i Magdalena Kozłowska (współtwórczynie programu) z Krakowskiego Alarmu Smogowego przedstawiły program edukacyjny. Spotkanie rozpoczęła prelekcja lek. med. Anny Dyrała z Rybnika która przedstawiła wstrząsające wyniki przeprowadzonych tam badań. Wykazano bowiem korelację pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem raka mózgu u dzieci. Z badań wynika, że między innymi w Mysłowicach ryzyko zachorowania jest znacznie wyższe niż w północnych gminach woj. śląskiego gdzie jest lepsze powietrze. Dzięki przeprowadzonym badaniom pod kierunkiem dr. n. med. Katarzyny Musioł wiemy jak bardzo to nasze tutejsze zatrute powietrze szkodzi dzieciom. ( więcej na ten temat przeczytasz tu:
https://www.nowiny.pl/wodzislaw-slaski/137603-alarmujace-wyniki-badan-szczegolnie-nasze-dzieci-cierpia-przez-smog.html )

Do 28 marca zainteresowanie programem wyraziły: Szkoła Podstawowa nr 11 z Larysza, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 z Brzęczkowic, Szkoła Podstawowa nr 2 z Centrum. Do tych szkół dostarczymy łącznie ok. 1000 kart pracy!

Zapytajcie dyrekcję swoich szkół, bo wdrożenie tego programu to tylko kwestia dobrej woli i chęci. Karty pracy dla każdego dziecka dostarczamy za darmo w potrzebnej ilości.

Na spotkaniu zaprezentowaliśmy także program edukacyjny NASKu. NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Chcemy aby mysłowickie szkoły skorzystały z programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Są duże szanse, że program może być wdrożony również za darmo, ale wymaga to zaangażowania ze strony urzędu. My jako działacze alarmu smogowego zrobiliśmy już wszystko w tej sprawie. To czy program będzie wdrożony jest obecnie w rękach Prezydenta.

Poprzedni artykułKonferencja IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza
Następny artykułMali strażnicy czystego powietrza pożegnali zimowego SMOGa