Antysmogowa demonstracja w Warszawie – zacznijcie wreszcie walczyć ze smogiem!

19 grudnia, przed UM Warszawy odbyła się antysmogowa demonstracja aktywistów miejskich krytykujących opieszałe i nieskuteczne działania antysmogowe władz miasta. W demonstracji wzięli udział aktywiści z Warszawy Bez Smogu, Smoga Wawerskiego, Warszawskiego Alarmu Smogowego oraz Miasto Jest Nasze. Na godzinę przed demonstracją Urząd Miasta zorganizowł konferencję, na której przedstawił założenia walki ze smogiem w Warszawie.

Warszawa nie podejmowała dotychczas skutecznych działań antysmogowych. Aktywiści przedstawili następujące problemy:

 • 2 lata oczekiwania na przyłącze gazu do ulicy, potem 0,5-1 rok na podłączenie do nieruchomości.

 • Zostało do wymiany ok. 20 000 pieców w 4 lata (do końca 2022 r.) = 5 000 pieców rocznie.

 • Program Zielone wsparcie (dopłata do rachunków przez rok) – 34 wnioski.

 • Program Zielone wsparcie do 100% (do 100% dopłaty do wymiany kotła) – 3 wnioski

 • Brak procedur Straży Miejskiej – strażnicy uznają za zrealizowane i niepotwierdzone interwencje, podczas których nie wchodzą na posesję i nie kontaktują się z właścicielem.

 • Upoważnienia do wejścia na posesję – 167 strażników miejskich (w tym 127 strażników z oddziałów terenowych, czyli średnio 7 strażników na każdą dzielnicę).

 • 12 wilgotnościomierzy – tylko oddział ochrony środowiska, nie oddziały terenowe, a to one przyjeżdżają do zgłoszeń spod 986

 • W Warszawie za bardzo dużą część emisji zanieczyszczeń odpowiada transport. W  centralnych dzielnicach miasta zanieczyszczenia generowane przez motoryzację są dominującym źródłem zanieczyszczń powietrza.

 • Warszawa cały czas inwestuje ogromne środki w zachęcanie do jazdy autami (dla przykładu jedna wlotówka kosztuje ponad 200 mln złotych – ciąg Żołnierska – Marsa)

 • Z wielu regionów szybciej i wygodniej jest jechać samochodem (a nie komunikacją miejską) co zwiększa korki, zanieczyszcza powietrze, i generuje problemy z parkowaniem – dlatego naszym celem powinno być przyspieszenie komunikacji miejskiej, aby była konkurencyjna dla samochodów.

Aktywiści miejscy domagali się m.in.

 1. gruntownej zmiana systemu dopłat do wymiany pieców i programu osłonowego na wzór działań Krakowskich, gdzie wymieniono dotychczas ponad 20 000 kotłów na węgiel. W tym samym czasie w Warszawie wymieniono zaledwie ok. 600. W ciągu ostatnich 5 lat liczba kotłów w Krakowie zmalała z ponad 30 000 do ok. 6000. W Warszawie liczba kotłów nie uległa zmianie i wynosi ok. 20 000. Obecnie Warszawa ma ponad trzykrotnie więcej „kopciuchów” niż Kraków.

 2. Jak najszybszej likwidacji kotłów pieców i komunalnych (około 1500 szt.)

 3. Zaostrzenia procedur kontrolnych Straży Miejskiej. (obecnie średni mandat za spalanie śmieci w Warszawie wynosi 135 zł, natomiast w Rybniku 465 zł.)

 4. Wprowadzenia nowych buspasów na ulicach Warszawy. W 2018 w Warszawie odnotowano już ponad 120 dni z przekroczeniem dopuszczalnej jakości powietrza. To wzrost w porównaniu z poprzednimi latami o ok. 40 dni.

 5. Ograniczenia i uspokojenia ruchu samochodowego w najbardziej zatłoczonych dzielnicach miasta. (wzrost opłat za parkowanie, rozszerzenie strefy płatnego parkowania)

Podczas konferencji Prezydent Rafał Trzaskowski złożył nowe obietnice zgodne z postulatami aktywistów:

1. likwidacja wszystkich kopciuchów w ciągu trzech lat
2. dotacja na przyłączenie do sieci gazowej w wysokości 12 tyś złotych
3. rezygnacja z kryterium dochodowego
4. budżet dotacji:
   2019 rok – 30 mln zł (ok 2500 dotacji)
   2020 rok – 60 mln
   2021 rok – 105 mln
   2022 rok – 105 mln
5. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków
6. Nowe zasady pracy miejskich strażników
7. Rozbudowa WIP o czujniki – kontynuacja
8. 3 nowe stacje pomiarowe – kontynuacja

 

Poprzedni artykułRaport Krakowskiego Alarmu Smogowego: w tym tempie smog zniknie za 50 lat
Następny artykułPodsumowanie obecności PAS na COP 2018 w Katowicach