Zrealizujemy trzecią edycję kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu

Przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego: Aleksandra Rozner, Krzysztof Olszak i Rafał Psik podpisali w Krakowie w siedzibie Krakowskiego Alarmu Smogowego umowę na realizację trzeciej już edycji kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu.  

W ocenie merytorycznej złożonych wniosków, złożony wniosek uzyskał najwyższa możliwa ocenę i zajął pierwsze miejsce.  Głównym celem tegorocznej kampanii kampanii będzie podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego na temat zanieczyszczenia powietrza pochodzącego od niskiej emisji i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza w zimie oraz podniesienie poziomu zaangażowania społeczności lokalnej w działania na rzecz poprawy jakości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem informowania mieszkańców o wymogach obowiązującej od września 2017 roku w województwie śląskim Uchwały Antysmogowej. Kampania realizowana będzie do końca marca 2019 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców „Eco Rozwój”. Twarzą kampanii wybrano podobiznę Jana Kiepury w masce antysmogowej przygotowaną w ramach wolontariatu przez Pawła Graczyka z CUTberry.

W jej ramach przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego i członkowie Stowarzyszenia przeprowadzą min. przegląd filmowy o tematyce ekologicznej pt. „Punkt Krytyczny” w lokalnych zagłębiowskich ośrodkach kultury, spotkania i wykłady edukacyjne dla przedstawicieli władz lokalnych( również nauczycieli, rad dzielnic i lokalnych liderów), cykl happening w przestrzeni miejskiej w udziałem przedszkolaków „Strażnicy czystego powietrza”. Realizację kampanii podsumuje w marcu 2019 „4-cia Konferencja zagłębiowski okrągły stół dla czystego powietrza” którą działacze planują zorganizować dzięki uprzejmości prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego w Czeladzi Będzinie.

Potrzebujemy pilnych zmian w kwestii postrzegania zagadnienia szkodliwości niskiej emisji w Zagłębiu Dąbrowskim. Każdy z nas, szczególnie w sezonie grzewczym jest truty spalinami z domowych kotłów „kopciuchów”. Zła jakość powietrza najbardziej naraża na śmierć i przewlekłe choroby osoby starsze i dzieci. Często nie wiążemy udarów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawałów serca, astmy, alergii czy nowotworów ze złym stanem powietrza. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Krakowskiego Alarmu Smogowego, będziemy mogli dotrzeć do znacznie szerszej grupy mieszkańców regionu z przesłaniem o znacznej szkodliwości niskiej emisji. Jednocześnie informować będziemy o zapisach i wymogach Uchwały Antysmogowej obowiązującej w naszym województwie. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach, warsztatach i konferencji.

Poprzedni artykułŻelazne płuca Polaków, czyli jak nas informują o smogu
Następny artykułOdwiedzamy nowe/stare władze zagłębiowskich miast – Czeladź