Czerwiec 2018

Kurier Antysmogowy PAS Czerwiec 2018

  1. Od początku roku w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów składowisk odpadów.
  2. W Mielcu odbyła się kolejna duża demonstracja ludzi, którzy chcą zwrócić uwagę na przemysłowe zanieczyszczenia, o które obwiniają mieszczący się tam zakład produkcyjny Kronospanu. 
  3. 103 miliardy na termomodernizację budynków jednorodzinnych.
  4. Krakowski Alarm Smogowy oraz PwC Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna, przeprowadziły badania stanu domów beneficjentów programu Szlachetna Paczka.
  5. W Krakowie przeprowadzono antysmogową kampanię #nieduś, w której przypominano o zbliżającym się wejściu w życie zakazu palenia węglem i zachęcano do skorzystania z dotacji na wymianę źródeł ciepła. 

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
czerwiec 2018
Od początku roku w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów składowisk odpadów.

Wiele z nich było podpaleniami, które zapewniły właścicielom pokaźne zyski. Łatwość z jaką jest wykorzystywane prawo oraz skala podpaleń jest objawem głębokiej choroby polskiego systemu kontroli ochrony środowiska. Ten jest niedofinansowany i brakuje uprawnień. Efektem jest to, że państwo polskie odpowiedzialnością za walkę z tzw. „mafią śmieciową”, ale też innymi trucicielami, wśród których są międzynarodowe korporacje, wysyła inspektorów zarabiających 1500 złotych „na rękę” i muszących uprzedzać o prowadzonych kontrolach. Taki system nie może działać i wymaga głębokiej reformy. Polski Alarm Smogowy zapowiedział także że zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o dokonanie oceny skuteczności systemu kontroli ochrony środowiska w Polsce i ochrony Polaków przed przestępczością środowiskową.

Treść listu do Premiera tutaj.
Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego:

czytaj
W Mielcu odbyła się kolejna duża demonstracja ludzi, którzy chcą zwrócić uwagę na przemysłowe zanieczyszczenia, o które obwiniają mieszczący się tam zakład produkcyjny Kronospanu. 

Mieszkańcy miasteczka uważają, że lokalne władze ignorują problem. „Tak wielki zakład, jakim jest Kronospan, musiał znaleźć sobie miejsce, gdzie takie niecne rzeczy będzie robił. I taki swój Bangladesz, nie obrażając Bangladeszu, znalazł w Mielcu”, mówili w czasie demonstracji. Podobny problem ma podkrakowska Skawina, gdzie działacze lokalnego alarmu smogowego od dłuższego czasu starają się zwrócić uwagę na problem emisji z przemysłu. Przeprowadzone ostatnio badania wykazały w powietrzu obecność toksycznych związków chemicznych.

O demonstracji w Mielcu czytaj na SmogLab.pl.
O Skawinie:

czytaj 

103 miliardy na termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Premier Morawiecki zadeklarował przeznaczenie 103 miliardów złotych na walkę ze smogiem, która ma być oparta o termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Realizację zadania zapisano w programie priorytetowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Czyste Powietrze. W ramach programu udzielane będą preferencyjne pożyczki oraz dotacje dla osób fizycznych. Według informacji przekazanych przez NFOŚiGW nabory wniosków dla beneficjentów będą prowadzone w trybie ciągłym przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i mają ruszyć w lipcu bieżącego roku. Okres funkcjonowania programu przewidziano na lata 2018-2029. Szczegóły programu nie zostały jeszcze zaprezentowane opinii publicznej. Program ma być finansowany ze środków NFOŚiGW, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, funduszy unijnych. 

czytaj
Krakowski Alarm Smogowy oraz PwC Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna, przeprowadziły badania stanu domów beneficjentów programu Szlachetna Paczka.

W badaniach skupiono się na źródłach ciepła oraz stanie budynków odwiedzanych przez wolontariuszy programu. Do najciekawszych ustaleń należy to, że w przypadku aż 27% domów jednorodzinnych, w których mieszkają korzystający z pomocy, brakuje centralnego systemu przygotowywania ciepłej wody – woda podgrzewana jest przede wszystkim z wykorzystaniem pieców kaflowych lub kóz, a w budynkach podłączonych do sieci gazowej używa się w tym celu kuchenek gazowych.

Czytaj więcej na stronie SmogLab.pl:

czytaj
W Krakowie przeprowadzono antysmogową kampanię #nieduś, w której przypominano o zbliżającym się wejściu w życie zakazu palenia węglem i zachęcano do skorzystania z dotacji na wymianę źródeł ciepła. 

Kampania została przygotowana we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. Wzięli w niej udział Grzegorz Turnau, prof. Jerzy Skalski, Anna Dymna i Jerzy Stuhr.

Spoty można obejrzeć m.in. na stronach RMF24.pl:

Obejrzyj
 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułPomiary KAS: Jakość powietrza w Wadowicach jest bardzo zła
Następny artykułChełmecki Alarm Smogowy