Druga edycja kampani społecznej #ZaglebieBezSmogu

Przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego: Aleksandra Rozner, Krzysztof Olszak i Rafał Psik podpisali w Krakowie w siedzibie Krakowskiego Alarmu Smogowego umowę na realizację drugiej już edycji kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu.  

Głównym celem tegorocznej kampanii kampanii będzie podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza oraz podniesienie poziomu zaangażowania społeczności lokalnej w działania na rzecz poprawy jakości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem informowania mieszkańców o wymogach wprowadzonych w tym roku w województwie śląskim przez Uchwałę Antysmogową. Kampania realizowana będzie do końca marca 2018 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców im. Dietla. Twarzą kampanii wybrano podobiznę Jana Kiepury w masce antysmogowej przygotowaną w ramach wolontariatu przez Piotra Graczyka z CUTberry.

W jej ramach przedstawiciele Zagłebiowskiego Alarmu Smogowego i członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców im. Dietla przeprowadzą min. spotkania i wykłady edukacyjne dla przedstawicieli władz lokalnych (również rad dzielnic i lokalnych liderów), cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych oraz szkolenia i warsztaty „Eko-przedsiębiorca” dla lokalnych przedsiębiorców. Realizację kampanii podsumuje w marcu 2018 „3-cia Konferencja zagłębiowski okrągły stół dla czystego powietrza” którą działacze zorganizują dzięki uprzejmości Burmistrza Zbigniewa Szaleńca w Czeladzi w Kopalni Kultury.

Potrzebujemy pilnych zmian w kwestii postrzegania zagadnienia szkodliwości niskiej emisji w Zagłębiu Dąbrowskim. Każdy z nas, szczególnie w sezonie grzewczym jest truty spalinami z domowych kotłów „kopciuchów”. Zła jakość powietrza najbardziej naraża na śmierć i przewlekłe choroby osoby starsze i dzieci. Często nie wiążemy udarów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawałów serca, astmy, alergii czy nowotworów ze złym stanem powietrza. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Krakowskiego Alarmu Smogowego, będziemy mogli dotrzeć do znacznie szerszej grupy mieszkańców regionu z przesłaniem o znacznej szkodliwości niskiej emisji. Jednocześnie informować będziemy o zapisach i wymogach Uchwały Antysmogowej obowiązującej w naszym województwie. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach, warsztatach i konferencji

Poprzedni artykułGlobal Clean Air Summit w Krakowie – walka ze smogiem nie tylko w Polsce
Następny artykułZagłębie 2027 – Region bez SMOGu