Krakowski Alarm Smogowy apeluje do marketów: przestańcie sprzedawać kopciuchy

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły spalające węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

Na terenie województwa małopolskiego w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedawane są pozaklasowe urządzenia grzewcze nie spełniające żadnych norm emisyjnych. Instalowane obecnie kotły zanieczyszczać będą małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście, a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów. W roku 2014 w Małopolsce w ramach programu dopłat zlikwidowano 3 tys. kopcących kotłów. W tym samym czasie zainstalowano aż 13 tys. nowych "kopciuchów".

Pozaklasowe kotły nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom emitowanych zanieczyszczeń powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Zdajemy sobie sprawę, że większość klientów prawdopodobnie nie jest świadoma, że kupowane przez nich urządzenia powiększają problem zanieczyszczenia powietrza. Czas to zmienić – mówi.

Apel Krakowskiego Alarmu Smogowego pojawia się w chwili, w której Ministerstwo Rozwoju uruchomiło proces wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego norm emisyjnych dla sprzedawanych w sklepach kotłów na paliwa stałe. Według projekt od roku 2018 do sprzedaży dopuszczone będą wyłącznie kotły spełniające restrykcyjną normę emisyjną, czyli tzw. klasę 5. Projekt rozporządzenia przechodzi obecnie etap konsultacji publicznych. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego to ważny krok w walce o czyste powietrze.

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną zanieczyszczenia jest dym pochodzący z ogrzewania domów węglem, drewnem w kotłach charakteryzujących się bardzo wysoką emisyjnością pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu. W Polsce zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, odpowiadają za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Poprzedni artykułSMOG wrócił też do Sosnowca
Następny artykułDebata dla mieszkańców dzielnicy „Pogoń” „Ekoaktywna Pogoń”