Uprawiasz sport na Pogorii III – uważaj na Zagłębiowski smog!

W słoneczne sobotnie i zimne popołudnie członkowie inicjatywy społecznej Zagłębiowski Alarm Smogowy z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej prowadzili happening edukacyjny przy plaży głównej zbiornika Pogoria III wyposażeni w pyłomierz udostępniony przez Polski Alarm Smogowy.

Przez godzinę mierzyli oni stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 tuż przy molo i głównej alei spacerowej. Wcześniej prowadzili ciągłe trwające 4 dni pomiary tej szkodliwej substancji prowadzone w bezpośredniej bliskości terenów rekreacyjnych Pogorii III w dzielnicy „Dziewiąte”.

Spacerowicze, biegacze, rowerzyści, „kijkarze” informowani byli przez aktywistów Alarmu Smogowego o aktualnym stężeniu szkodliwego pyłu zawieszonego mierzonego przez mobilny pyłomierz. Można było zapoznać się z działaniem pyłomierza i uzyskać informacje o aktualnym stanie powietrza.

Dziś mieliśmy ładną słoneczną a dodatkowo wietrzną pogodę, w całym regionie dzięki tym korzystnym warunkom atmosferycznym mieliśmy w miarę czyste powietrze, również przy zbiorniku Pogoria III. Niestety to nie jest codzienność. Zachęcamy aby w zimowym sezonie grzewczym, kiedy prze wyjściem na spacer lub planując uprawianie sportu na zewnątrz sprawdzić wskazania stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Można to w prosty sposób zrobić przez stronę www lub przez aplikacje mobilną taką jak „Zanieczyszczenie powietrza” lub SmokSmog”. W sytuacji gdy przekroczone są normy stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego, należy ograniczyć aktywność fizyczną i nie uprawiać sportów na zewnątrz.

Poprzedni artykułApelujemy do Ministerstwa Środowiska o utrzymanie dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji
Następny artykułMinisterstwo Środowiska odpowiada na apel Polskiego Alarmu Smogowego