Zaproszenie do udziału w kampanii „Zobacz, czym oddychasz”

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa gminę do wzięcia udziału w 7. edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zobacz, czym oddychasz”.

Link do formularza 

Kampania organizowana jest w celu podniesienia świadomości społecznej w zakresie jakości powietrza i problematyki smogu. Kampania odbywa się od 01.11.2025 r. do 23.03.2026 r.

Instalacja, którą posługuje się Polski Alarm Smogowy to dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu instalacji przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają” i przefiltrowują przepływające przez nie powietrze. Na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. Te same zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc. Instalacja jest udostępniana Państwu na okres 1 miesiąca. 

Dlaczego warto wziąć udział?
1. Budowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.
2. Promocja gminy jako aktywnie dbającej o zdrowie swoich mieszkańców i czyste powietrze.
3. Wsparcie w komunikacji lokalnych działań proekologicznych i edukacyjnych.

Zapraszamy Państwa do współtworzenia tej ważnej inicjatywy i dołączenia do sieci gmin, dla których zdrowie i komfort życia mieszkańców są priorytetem.

Termin zgłoszeń upływa 25.07.2025.
Poniżej przesyłamy informację o kampanii oraz formularz aplikacyjny.

O kampanii
Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Kampania „Zobacz czym oddychasz!” ma na celu pokazanie tego co niewidzialne i – poprzez zmianę świadomości społecznej – doprowadzenie do zmiany: likwidacji starych nieefektywnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów” i termomodernizacji budynków. 

Instalacja, którą posługuje się Polski Alarm Smogowy to dwumetrowy model ludzkich płuc, pokryty białą tkaniną filtracyjną, przez którą powietrze „zasysane” jest za pomocą wentylatorów. Imituje to proces oddychania – przefiltrowane zanieczyszczenia zaczynają osadzać się na białej materii, która już po kilku dniach staje się ciemnoszara, a nawet czarna.

Kampania PAS ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę na problem i przekonać mieszkańców do działania – wymiany zanieczyszczającego powietrze „kopciucha” na nowoczesne ogrzewanie oraz docieplenie domu, przy wsparciu finansowym programu Czyste Powietrze. Terminy wprowadzające zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów są określone w uchwałach antysmogowych, obowiązujących w niemal wszystkich polskich województwach. W większości gmin czas na wymianę starych kotłów i pieców już minął, jednak mimo to w polskich miejscowościach nadal działa około 1,9 miliona pozaklasowych pieców!

Pierwsza edycja kampanii rozpoczęła się w 2019 roku, a w ciągu sześciu odsłon kampanii, prowadzonej niezmiennie pod hasłem „Zobacz czym oddychasz! Zmień to”, znacznie rozszerzyła ona swój zasięg. . Obecnie Polski Alarm Smogowy dysponuje 5 instalacjami i współpracuje z wieloma partnerami.

Instalacje są obecne na wydarzeniach, konferencjach naukowych, festiwalach oraz były przedmiotem licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie mobilne płuca odwiedziły już 233 miejscowości w 12 województwach. 

Kampania  cieszy się dużym zainteresowaniem mediów i regularnie pojawia się w największych rozgłośniach radiowych i telewizyjnych. Ostatnia odsłona akcji dotarła do ponad 39 milionów odbiorców!

Więcej o Kampanii na stronie: https://zobaczczymoddychasz.pl/

Więcej o skutkach zdrowotnych w książce „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” https://polskialarmsmogowy.pl/wp-content/uploads/2024/02/Wplyw-zanieczyszczen-powietrza-na-zdrowie-KSIAZKA.pdf

ZASADY ZGŁASZANIA FORMULARZY
Nadzór nad prawidłowością i przebiegiem wyboru Gmin biorących udział w kampanii, tj. udzielaniem informacji na ten temat oraz rozpatrywaniem reklamacji sprawuje Stowarzyszenie Alarm Smogowy, nr KRS: 0000491120, NIP: 6762472166. REGON: 123005019. Uzupełniony formularz zgłoszeniowy wysyłany zostaje automatycznie do Stowarzyszenia Alarm Smogowy. Uzupełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać najpóźniej do 25 lipca 2025 roku. Formularze zgłoszeniowe niespełniające wymogów określonych w zapisach formularzu, nie będą uwzględniane.

ZASADY WYBORU PARTNERA KAMPANII I OCENY FORMULARZY ZGŁOSZENIOWYCH
Wyboru Gmin biorących udział w kampanii dokonuje Komisja, w skład której wchodzą 3 osoby powołane przez Polski Alarm Smogowy. Partnerem Kampanii zostają autorzy najwyżej ocenionych Planów Kampanii. Komisja wyłoni 25 Gmin z nadesłanych zgłoszeń. 

  1. Zgłoszenia będą oceniane według następujących trzech kryteriów:
    1. Plan Kampanii uwzględniający wszystkie DZIAŁANIA OBOWIĄZKOWE (maks. 12 pkt.);
    2. Pomysły na zaangażowanie lokalnej społeczności do aktywnego udziału w Kampanii (maks. 9 pkt.);
    3. Opis dodatkowych ciekawych wydarzeń w ramach Kampanii (maks. 9 pkt.).
  1. Każda osoba z Komisji, oceniając Plan Kampanii, dysponuje 10 punktami. Przewodniczący Komisji może przyznać  dodatkowo 5 punktów. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 35. Łączna liczba punktów, będąca sumą punktacji poszczególnych kryteriów, stanowi ocenę zgłoszenia.
  2. Wybór Gmin biorących udział w kampanii nastąpi do 05.09.2025 r. w siedzibie Stowarzyszenia Alarm Smogowy.
  3. Gmina zostanie powiadomiona o wytypowaniu i warunkach przystąpienia do Kampanii za pośrednictwem wiadomości mailowej, wysłanej w ciągu 7 dni roboczych od momentu wyboru Gmin, o którym mowa w pkt.3.
  4. Warunkiem przystąpienia do Kampanii jest przesłanie w ciągu 7 dni roboczych od otrzymania wiadomości mailowej z wynikami Komisji – maila z uzupełnionym formularzem danych osobowych oraz przesłanym porozumieniem przystąpienia do Kampanii.
  5. Brak wysłania wiadomości, o której mowa w pkt. 9 lub przekroczenie dopuszczalnego czasu odpowiedzi lub wysłanie nieprawidłowych danych powoduje utratę prawa do uczestnictwa w Kampanii.

REKLAMACJE I ZGŁOSZENIA NARUSZEŃ
Wszelkie reklamacje dotyczące sposobu wyboru Gminy biorącej udział w kampanii powinny zostać zgłoszone na piśmie w czasie trwania naboru formularzy, jednak nie później niż w terminie 14 (słownie: czternastu) dni od dnia 23.08.2025. Reklamacja zgłoszona po wyznaczonym terminie nie wywołuje skutków prawnych. Pisemna reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres oraz dokładny opis i uzasadnienie reklamacji. Reklamacja powinna być przesłana mailowo na adres: biuro@polskialarmsmogowy.pl lub listem poleconym na adres Stowarzyszenia Alarm Smogowy. Reklamacje rozpatrywane będą w terminie 14 dni. Decyzja Stowarzyszenia Alarm Smogowy w sprawie odwołań będzie ostateczna.

Liczymy na Państwa zaangażowanie i mamy nadzieję na owocną współpracę!

Poprzedni artykułKryzys Programu Czyste Powietrze – dramatyczny spadek liczby wniosków – raport PAS