Styczeń 2022

  1. 1. W styczniu ruszyła III część programu Czyste Powietrze. Przewidziano w niej wyższe dofinansowania dla osób mniej zamożnych i uproszczono zasady.
  2. 2. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking gmin, dokumentujący postępy w dokonaniu spisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
  3. 3. Węgiel jest coraz droższy. Ceny w składach zmieniają się często z dnia na dzień. Ceny popularnego orzecha poszły do góry nawet o 60 proc.
  4. 4. Trwają prace nad uchwałą antysmogową dla województwa warmińsko-mazurskiego. To jeden z ostatnich regionów, które do tej pory nie uchwaliły takiego aktu
  5. 5. Trwa akcja „Zobacz, czym oddychasz”. W jej trakcie Polski Alarm Smogowy wykorzystuje mobilne sztuczne płuca, by budować świadomość smogu w polskich miejscowościach.
  6. 6. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) należąca do narodowego giganta – PGNiG – odmawia przyłączenia nowych gospodarstw domowych do instalacji gazowej.

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
 Polski Alarm Smogowynewsletter
STYCZEń 2022
 
 
 

W styczniu ruszyła III część programu Czyste Powietrze. Przewidziano w niej wyższe dofinansowania dla osób mniej zamożnych i uproszczono zasady.

 

Osoby o miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 złotych będą mogły liczyć na 69 tys. złotych dofinansowania.


O szczegółach można przeczytać na stronie programu: https://czystepowietrze.gov.pl/nowa-czesc-programu-czyste-powietrze-wsparcie-nawet-do-69-tys-zl/

 

 
 
 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking gmin, dokumentujący
postępy w dokonaniu spisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

 

Okazuje się, że na czele stawki znalazły się małe gminy, liczące poniżej 10 tysięcy
punktów adresowych. Znacznie wolniej spis przebiega w największych gminach.


Czytaj więcej: https://smoglab.pl/ranking-ceeb-male-gminy-spisuja-sie-najlepiej/

 
 
 Węgiel jest coraz droższy. Ceny w składach zmieniają się często z dnia na dzień. Ceny popularnego orzecha poszły do góry nawet o 60 proc.
 

Polski Alarm Smogowy w związku z drożyzną apeluje do premiera. Receptą na wysokie rachunki ma być wsparcie na docieplenie budynków i powrót do korzystnych rozliczeń energii z fotowoltaiki.


Czytaj więcej: https://smoglab.pl/wzrost-cen-wegla-60-procent

 
 
 

Trwają prace nad uchwałą antysmogową dla województwa warmińsko-mazurskiego. To
jeden z ostatnich regionów, które do tej pory nie uchwaliły takiego aktu
prawnego

 

Projekt dokumentu jest gotowy i przeszedł konsultacje społeczne. 1 stycznia weszły w życie przepisy uchwał antysmogowych dla województw śląskiego i podkarpackiego. Na Śląsku prowadzone są m.in. kontrole ich stosowania, w których wykorzystuje się drony.


Czytaj więcej tutaj: https://smoglab.pl/warmia-mazury-smog/


I tutaj: https://polskialarmsmogowy.pl/2022/01/kontrole-dronem-sposobem-na-rybnickie-kopciuchy/
 

 
 
 

Trwa akcja „Zobacz, czym oddychasz”. W jej trakcie Polski Alarm Smogowy wykorzystuje
mobilne sztuczne płuca, by budować świadomość smogu w polskich miejscowościach.

 

W akcji wykorzystuje się już sześć takich instalacji.

Czytaj więcej: https://polskialarmsmogowy.pl/2022/01/kolejna-instalacja-mobilnych-pluc-dolacza-do-akcji-zobacz-czym-oddychasz/

 
 
 Polska Spółka Gazownictwa (PSG) należąca do narodowego giganta – PGNiG – odmawia
przyłączenia nowych gospodarstw domowych do instalacji gazowej.

 

To zagraża m.in. działaniu programu Czyste Powietrze.


Czytaj więcej: https://smoglab.pl/spolka-corka-pgnig-nie-podlaczy-nowych-gospodarstw/

 

 

 

SmogLab założyliśmy w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.
 
 
Poprzedni artykułBadamy powietrze – Rzepiennik Strzyżewski- luty 2022
Następny artykułBóg daje życie – smog je odbiera – kolejna odsłona kampanii wzywającej do ochrony powietrza