Bóg daje życie – smog je odbiera – kolejna odsłona kampanii wzywającej do ochrony powietrza

Rusza druga edycja kampanii społecznej “Bóg daje życie – smog je odbiera” organizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i Polski Alarm Smogowy we współpracy z “Przewodnikiem Katolickim.” Organizatorzy zamierzają dotrzeć do miejscowości, w których informacje o zanieczyszczeniu powietrza pojawiały się rzadko, a ich mieszkańcy często nieufnie patrzyli na ekologię. Dzięki kampanii plakaty informacyjne podejmujące problem jakości powietrza trafią do parafii i wspólnot w całej Polsce.

“Dbanie o jakość powietrza to praktyczne realizowanie w swoim życiu przykazania “nie zabijaj”. To po prostu ochrona życia. – mówi Piotr Abramczyk, Prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce. – Widzimy duże zaangażowanie naszych Animatorów Laudato Si’ i wspólnot tworzących ruch Zielonych Parafii. W poprzedniej edycji kampanii, informacje dotyczące praktycznych sposobów walki ze smogiem trafiły do 8 000 parafii w całej Polsce. W tym roku, dzięki wsparciu “Przewodnika Katolickiego” a także “Gościa Niedzielnego” powtórzymy ten wynik. Ponadto do ponad 1000 parafii trafią plakaty informujące, gdzie można zgłosić się po dofinansowanie na wymianę pieca czy ocieplenie budynku. Towarzyszyć temu będą także wspólne modlitwy wiernych w intencji ochrony Bożego stworzenia, czy specjalne ogłoszenia parafialne. Ponad 800 plakatów trafi też do Alarmów Smogowych w różnych miejscach w Polsce – dodaje Abramczyk

Kampania zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, z powodu którego rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 000 Polek i Polaków. Jednocześnie kampania wskazuje na praktyczne rozwiązania umożliwiające troskę o jakość powietrza i podkreśla troskę o zdrowie i domowy budżet informując o dofinansowaniu na wymianę pieców i ocieplenie budynków.

“Dzięki wieloletnim staraniom Polskiego Alarmu Smogowego oraz lokalnych aktywistek i aktywistów, w 2018 roku uruchomiono ogólnopolski Program Czyste Powietrze wspierający wymianę przestarzałych źródeł ciepła i termomodernizację domów – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – W ramach Programu można ubiegać się o wsparcie finansowe wynoszące, w zależności od dochodów, nawet do 69 tys. złotych do 90% kosztów inwestycji). W czasach rosnących cen energii warto zadbać o ocieplenie domu i tym samym obniżenie domowych rachunków”.

Poprzedni artykułStyczeń 2022
Następny artykułBadamy powietrze – Wołomin – luty 2022