Polski Alarm Smogowy bada powietrze na Mazowszu, w akcji pomogą mobilne płuca

Aktywiści alarmów smogowych z „obwarzanka” warszawskiego zmierzą jakość powietrza w swoich miejscowościach. Pierwszy pyłomierz rozpoczął pomiary w Łomiankach. W kolejnych tygodniach pyłomierze pojawią się w Nowym Dworze, Wołominie i Milanówku. Akcji pomiarowej towarzyszą instalacje mobilnych płuc pokazujących jakie zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu.

To kolejny rok, w którym aktywiści lokalnych alarmów smogowych zrzeszonych w Polskim Alarmie Smogowym badają zanieczyszczenie powietrza w aglomeracji warszawskiej. Pyłomierz został zainstalowany 5 stycznia w Łomiankach. Po dwóch tygodniach urządzenie trafi do Nowego Dworu Mazowieckiego (od 19.01), później do Wołomina (od 2.02) i Milanówka (od 16.02).

  • W warszawskim „obwarzanku” pomiarowe stacje Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdują się tylko w kilku miastach. Nie znamy jakości powietrza w pozostałych miejscowościach – powiedziała Paulina Mroczkowska z Legionowskiego Alarmu Smogowego – dlatego bardzo zależało nam na pomiarach w takich miejscach. Pomiary jakie prowadziliśmy w poprzednim sezonie grzewczym w ośmiu miejscowościach podwarszawskich pokazały, że w okresie grzewczym jakość powietrza wieczorem i nocą jest tragiczna. Właściwie we wszystkich miejscowościach odnotowaliśmy wysokie stężenia w godzinach wieczornych. Zdarzały się kilkukrotne przekroczenia dopuszczalnej normy stężeń zanieczyszczeń. W Chotomowie odnotowaliśmy powietrze aż sześciokrotnie gorsze niż w Warszawie. Rekordem stężenie pyłów odnotowaliśmy w Brwinowie – aż siedmiokrotnie wyższe niż w centrum Warszawy.

Pierwszy pyłomierz zaczął pomiary w Łomiankach. Rafał Piotrowski, aktywista Łomiankowskiego Alarmu Smogowego komentuje: W Łomiankach mamy lokalną sieć czujników komercyjnych, która – choć orientacyjnie – coraz powszechniej pomaga mieszkańcom sprawdzać stan jakości powietrza przed aktywnościami na dworze. Wierzymy, że przeprowadzanie pomiarów urządzeniami o wyższym poziomie zaufania pozwoli potwierdzić faktyczny stan powietrza w naszej gminie, która jak wiele mniejszych miejscowości boryka się z problemem niskiej emisji pochodzącej z kotłów grzewczych i kominków. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia uświadomienie sobie skali problemu jest kluczowym krokiem w jego rozwiązaniu.

Akcji pomiarowej towarzyszą również mobilne instalacje przedstawiające kilkumetrowy model ludzkich płuc „oddychający” lokalnym powietrzem. Płuca pokryte są białą, przepuszczalną tkaniną, która w czasie dwutygodniowego pobytu zaczerniają się i pokrywają zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu – to kampania PAS „Zobacz czym oddychasz”, w której mobilne płuca odwiedzą aż 41 miejscowości w 9 województwach. Płuca od 30 grudnia znajdują się w Nowym Dworze Mazowieckim, następnie ruszą do Milanówka (od 14.01.), później do Łomianek (od 29.02.) i Jabłonny (od 13.02.).

Poprzedni artykułBadamy powietrze – Szczucin, ul. Doktora Rudnickiego – styczeń 2022
Następny artykułListopad – grudzień 2021