RAPORT – Oczyszczacze powietrza dla Zagłębiowskich żłobków i przedszkoli.

7 listopada 2017 przesłaliśmy poczta listy – apele do wszystkich radnych z miast: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec.  Na początku grudnia rozszerzyliśmy ten apel bezpośrednio o prezydentów i burmistrzów.

W związku z fatalnym stanem powietrza w zimowym sezonie grzewczym w całym regionie Zagłębia Dąbrowskiego, zaapelowaliśmy do radnych i prezydentów oraz burmistrza Czeladzi w imieniu tej części społeczeństwa, której bardzo ciężko zadbać o zdrowie bez pomocy dorosłych, w imieniu dzieci. Wszechobecny miesiącach zimowych szkodliwy smog, ma bardzo szkodliwy wpływ na ich zdrowie. W ich imieniu apelowaliśmy o zarezerwowanie w budżecie każdego z zagłębiowskich miast na rok 2018 środków finansowych na zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich żłobków i przedszkoli. Dzieci w miesiącach zimowych nie powinny wychodzić na dwór, a jakość powietrza  w salach żłobkowych i przedszkolnych jest niewiele lepsza niż na zewnątrz. Są to stężenia niższe niż występujące na zewnątrz, natomiast i tak są to parametry przekraczające normy, a tym samym nadal szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w szczególności dla najmłodszych dzieci. Dzieci często przebywają w żłobkach/przedszkolach nawet po 8-9 godzin dziennie, więc taka dawka lepszego jakościowo powietrza powinna przełożyć się na mniejszą częstotliwość chorowania, ataków kaszlu, styczności z bakteriami, alergenami.

W odpowiedzi na nasz apel radni i prezydenci na dzień dzisiejszy zareagowali w poniżej przedstawiony na zdjęciu spsób. Przykład miastom Zagłębia daje Będzin, który zakończył postępowanie na wybór dostawcy oczyszczaczy do każdej sali w żłobku, przedszkolu oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach. Za łączną kwotę 80.000 złotych w tym mieście zostanie zakupione w sumie 83 oczyszczacze powietrza. Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba pomimo, że Zagłebiowski Alarm Smogowy nie wystosował apelu do tego niewielkiego zagłębiowskiego miasta, zakupił oczyszczacze do żłobka i zadeklarował zakup do przedszkoli jeszcze do końca marca 2018 roku. W Czeladzi i Sosnowcu zakupiono je tylko do żłobków,  Burmistrz Szaleniec zadeklarował zakup jeszcze w 2018 również do przedszkoli, czego natomiast nie zamierza na dzień dzisiejszy robić miasto Sosnowiec. Dabrowa Górnicza w ogóle nie zareagowała na apel i tam niestety dzieci dalej będą oddychać w żłobkach i przedszkolach zanieczyszczonym powietrzem.

Najbardziej odpowiedzialnie na nasz apel zareagowały samorządy mniejszych miast. Samorządowcom dużych miast najwyraźniej mylą się zdrowotne priorytety. Budowa kolejnego placu zabaw czy plenerowej siłowni dla kilkunastu regularnie korzystających osób to nie to samo co zapewnienie czystego powietrza tysiącom małych dzieci w żłobkach i przedszkolach. Taka inwestycja na pewno wpływa korzystniej na zdrowie najmłodszych, niż nowe i ładne huśtawki czy karuzele z których i tak nie można korzystać w smogowe zimowe dni.

Przypominamy, że inicjatywa ta nie rozwiąże problemu smogu w regionie Zagłębia Dąbrowskiego, ale może pomóc najmłodszym, którzy są najbardziej narażeni na jego szkodliwe działanie. Należy równolegle robić wszystko, by ograniczyć smog, bo to dla Zagłębia Dąbrowskiego bardzo poważny problem. Przypominamy radnym i prezydentom, że zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej dla Województwa Śląskiego należy zlikwidować wszystkie pozaklasowe kotły „kopciuchy” na paliwa stałe do roku 2027, do tego czasu chrońmy przed smogiem zdrowie najmłodszych w każdy dostępny sposób, najlepszym z nich są oczyszczacze powietrza.