Przedszkole na warszawskiej Ochocie zatruwa powietrze – źródłem jest 11 pieców kaflowych

Aktywiści z Warszawy Bez Smogu wspólnie ze Stowarzyszeniem Ochocianie zorganizowali happening, po którym nastąpiło spotkanie z władzami dzielnicy. Aktywiści przygotowali postulaty oraz grzejnik elektryczny, który podarowali Pani Burmistrz dzielnicy, by pokazać, że doraźne rozwiązanie problem nie musi być kosztowne.

Dzieci w ognisku przedszkolnym na warszawskiej Ochocie narażone są na zanieczyszczenie powietrza. III Ogród Jordanowski, tzw. „Jordanek", położony w Warszawie na Polu Mokotowskim ogrzewany jest 11 piecami kaflowymi. Placówkę oświatowo-wychowawczą m. st. Warszawy każdej zimy otaczają kłęby gęstego dymu wydobywającego się z pieców kaflowych znajdujących się w „Jordanku”. W środku znajduje się ognisko przedszkolne oraz sale do zajęć plastycznych i ruchowych.

To niedopuszczalne, by miejsce, w którym przebywają dzieci, ogrzewane było piecami kaflowymi na węgiel – mówi Monika Daniluk z należącej do Polskiego Alarmu Smogowego inicjatywy Warszawa Bez Smogu. Zimą przeprowadziliśmy pomiary w wybranych domach warszawskiej dzielnicy Wawer. Tak w przypadku zasypowego kotła węglowego, jak i kominków, pyłomierz pokazywał stężenia dochodzące nawet do kilkuset mikrogramów pyłu na metr sześcienny powietrza. W mieszkaniach ogrzewanych „kopciuchami” średniodobowe stężenia przekraczały normę o 400%.

Od ponad dwóch lat monitujemy władze dzielnicy o podjęcie działań. Bez efektu – powiedziała Monika Mossakowska-Biało ze Stowarzyszenia Miłośników Ochoty Ochocianie. Jesteśmy zdesperowani i nie możemy dłużej czekać. Przed nami kolejny sezon smogowy. Dlaczego dzielnica, w której większość domów podłączona jest do ciepłowni miejskiej zwleka z działaniami?

Nie znany jakości powietrza wewnątrz „Jordanka”, ale możemy przypuszczać, że powietrze nie należy do najzdrowszych – dodaje Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu. Mamy doniesienia od mieszkańców o fatalnej jakości powietrza otaczającego Jordanek w okresie zimowym, kiedy 11 pieców kaflowych znajdujących się w „Jordanku” emituje wysokie ilości zanieczyszczeń. W przypadku dzieci, narażenie na zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliw stałych zwiększa przede wszystkim ryzyko infekcji dróg oddechowych, a w przypadku dzieci astmatycznych dodatkowo też ryzyko wystąpienia zaostrzeń astmy. Dzieci są zresztą bardziej podatne na wpływ tego rodzaju zanieczyszczeń niż zdrowe (i nie będące w podeszłym wieku) osoby dorosłe.

Stowarzyszenie Miłośników Ochoty Ochocianie i inicjatywa Warszawa Bez Smogu apelują:

  1. Do czasu przeprowadzenia modernizacji budynku Jordanka należy natychmiast przeprowadzić działanie doraźne, które będzie polegało na zaopatrzeniu tej placówki w urządzenia oczyszczające powietrze wewnątrz obiektu.

  2. Konieczne jest przeprowadzenie prac projektowych modernizacji III Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie i wpisanie takiej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej m. st. Warszawy.

  3. W zasobach m. st. Warszawy znajduje się 1700 (dane bez Pragi Płn.) budynków ogrzewanych przestarzałymi kotłami na węgiel. To sytuacja, którą miasto dbające o jakość powietrza na swoim terenie powinno jak najszybciej zmienić. Należy zapewnić finansowanie i program wymiany źródeł ciepła w tych budynkach.

Poprzedni artykułZmiana miejsca III Turnieju o Puchar RJP nr 6. Streetball o #CzystePowietrze
Następny artykułKrakowski Alarm Smogowy nagrodzony na Gali Envicon 2017