Spotkanie Katowickiego Alarmu Smogowego: dyskusja wokół filmu, który po dwóch dniach zniknął z sieci

Katowicki Alarm Smogowy i Fundacja Napraw Sobie Miasto zapraszają na dyskusję wokół fimu "Pod kopułą", która odbedzie się 18 stycznia br. o godz. 18 w restauracji "Strefa Centralna" w Katowicach. Dyskusję poprowadzi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Dokument "Under the Dome" ("Pod kopułą"), został zrealizowany przez byłą dziennikarkę publicznej telewizji CCTV Chai Jing. 

Gdy dowiedziała się, że jest w ciąży, a niedługo potem o guzie w ciele nienarodzonej córki, zmieniła swoje życiowe priorytety. Rzuciła pracę w telewizji, gdzie była reporterską gwiazdą, a po narodzinach córki i jej pomyślnej operacji, rozpoczęła zbieranie materiałów i danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Chinach – jej zdaniem – przyczyny choroby córki.

Po roku pracy powstał niebywały film. „Pod kopułą" z pewnością przejdzie do historii. Choćby dlatego, że trwający 103 minuty dokument – wypełniony danymi, statystykami, liczbami, wypowiedziami mądrych głów i narracją dziennikarki – w ciągu doby obejrzało 75 mln widzów, a do momentu usunięcia z sieci, co nastąpiło po tygodniu już ponad 300 mln (liczbę chińskich internautów szacuje się na ok. 600 mln). 

Siła filmu Chai Jing tkwi w tym, że udało jej się pokazać jasno i wyraźnie przyczyny tak koszmarnego zanieczyszczenia i wyjaśnić, dlaczego nie udaje się go zmniejszyć. Z pewnością udało jej się dotrzeć do umysłów setek milionów swoich współobywateli i pokazać, że nawet drobne działania, jak rezygnacja z codziennej jazdy samochodem czy wymuszenie na pobliskiej restauracji założenia filtra na komin, mają sens i dają poczucie sprawczości.

Poprzedni artykułSztalugami i pastelami w smog
Następny artykułPorozmawiajmy o czystym powietrzu dla Będzin