Jak zapewnić czyste powietrze dla Będzin – relacja z debaty.

„Polskie miasta dzieli się na te w których jest smog i w których się go nie mierzy” takimi słowami rozpoczął się wczoraj w Będzinie wykład wprowadzający do debaty „Smog w miastach Zagłębia Dąbrowskiego – Będzin”.

Czy stan powietrza w  Będzinie jest tak zły że trzeba o nim dyskutować w tak szerokim gronie. Zastanawiał się prowadzący debatę Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego, jednocześnie przypomniał kilka oczywistych faktów: Zagłębiowskie miasta znalazły się na liście Światowej Organizacji Zdrowia 50-ciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, przekroczone są znacznie w sezonie grzewczym stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 oraz rakotwórczego Benzo(alfa)pirenu. Głównym źródłem pochodzenia tych szkodliwych substancji jest spalanie w domowych kotłach  paliw stałych takich jak węgiel i drewno. Dodatkowe szkodliwe substancje jak dioksyny czy metale ciężkie emitują do powietrza dodatkowo ci mieszkańcy regionu którzy spalają śmieci.

Zagłębiowski Alarm Smogowy, organizator debaty w ramach realizowanej właśnie kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu, do rozmowy o tym jak zapewnić czyste powietrza dla Będzina do grona panelistów zaprosił: Kamila Curyło – Wydział Kształtowania Środowiska Urząd Miasta Będzin, Ireneusza Błach ze Straży Miejskiej w Będzinie, Elżbietę Kisiel  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Mareka Sztukę z Tauron Ciepło oraz Rafała Psik  przedstawiciela organizatora debaty.

Zaprezentowano zarys skierowanej właśnie do konsultacji społecznych Uchwały Antysmogowej dla województwa Śląskiego. W przeciwieństwie do rozwiązań zaproponowanych przez Miasto Kraków, śląska uchwała zezwala na spalanie węgla, ale tylko w ekologicznych kołach o emisyjności co najmniej w klasie 5. Niestety terminy docelowe wycofywania starych „kopciuchów” z naszych domów są nieakceptowalnie odległe – podkreślali przedstawiciele Zagłebiowskiego Alarmu Smogowego

Miasto Będzin posiada aktywny program dopłat do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne,  Budżet dopłat na rok 2016 to zaledwie 40 tys zł, składanie wniosków już się zakończyło, ale zapraszamy w 2017 do składania wniosków w nowym miejskim budżecie, kwoty dopłat będą znacznie wyższe, nawet do 5.000zł – zachęcał Naczelnik Kamil Curyło. Dopłaty z UM Będzin będzie można łączyć z tymi oferowanymi przez WFOŚiGW z Katowic. Elżbieta Kisiel z tej instytucji gorącą zachęcała do korzystania z darmowych usług ich doradców energetycznych celem dobrania optymalnego technicznie i kosztowo rozwiązania wymiany źródła ciepła

Będzińska Straż Miejska dysponuje pełnomocnictwem prezydenta do dokonywania kontroli palenisk, w roku 2016 przeprowadziła 48 kontroli i nałożyła jeden mandat oraz udzieliła 3 pouczenia, przedstawiciel Straży Miejskiej, zapewnił, że będą reagować na każde telefoniczne i pisemne zgłoszenie podejrzenia spalania odpadów.

Przy obecnym tempie wymiany starych kotłów  „kopciuchów” na ekologiczne źródła ogrzewania będziemy czekać około 40 lat na pozbycie się smogu w Będzinie – podkreślił Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego – Potrzebujemy szybkich zmian ustawodawstwa przez władze centralne: zakazu sprzedaży niskojakościowych paliw stałych dla odbiorców indywidualnych oraz zakazu sprzedaży pozaklasowych kotłów „kopciuchów”, a co najważniejsze finansowych centralnych programów wsparcia dla samorządów również na termomodernizacje budynków – kontynuował Rafał Psik.

Głosy słuchaczy debaty dotyczyły braku norm jakościowych na węgiel jaki sprzedawany jest mieszkańcom Będzina, braku wsparcia w kwestii doradztwa energetycznego, oraz olbrzymiemu problemowi dymiącego i kopcącego starego centrum miasta.

Podsumowując debatę w Bedzinie, trzeba sobie jasno powiedzieć, że mimo iż w Bedzinie nie mierzy się stanu powietrza to miasto to boryka się z olbrzymim problemem zanieczyszczeń powietrza w zimie. Smog przedwcześnie zabija 45 tyś. Polaków rocznie, smog powoduje udary mózgu, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, niewydolność serca, zakrzepicę żył, astmę i rak płuc. Dopóki wszyscy nie wezmą sobie głęboko do serca jednej z konkluzji debaty, że są wartości wspólne takie jak czyste powietrze, do utrzymania których trzeba dokładać, to nie będziemy mieć w regionie i mieście Będzin czystego powietrza. Niestety znowu jest zima, znowu jest sezon grzewczy i znowu trwa alarm smogowy!

 Spotkanie zorganizowane było w ramach kampanii społecznej #ZagłębieBezSmogu.

 

Poprzedni artykułPorozmawiajmy o czystym powietrzu dla Będzin
Następny artykułxx