Świąteczny hałas dla czystego powietrza

19 grudnia br. Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto i Soul Hunters Gospel Choir zorganizowali muzyczny flash mob na placu Tropikalnym w Silesia City Center.

Muzycznym flash mobem nazywamy sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym, w celu przeprowadzenia krótkotrwałego śpiewania, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie.

Postanowiliśmy w ten nieszablonowy sposób zaktywizować  12 młodych piosenkarzy i 1 klawiszowca do podejmowania działań dla czystego powietrza oraz zwrócić uwagę przypadkowej publiczności na problem, że smog zabija. A powodów mamy mnóstwo – mówi Sebastian Pypłacz, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach.

Katowiczanie oddychając smogiem, wdychają zanieczyszczenia znajdujące się w ponad 2,5 tyś papierosach rocznie, czyli w 7 papierosach dziennie. Rocznie ponad 300 katowiczan umiera przedwcześnie z powodu smogu. Żarty się skończyły. Trzeba działać – powiedział Patryk Białas, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach.

Smog atakuje mózg, serce i płuca człowieka. Liczne badania potwierdzają większą umieralność związaną z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, m.in. chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą i rakiem płuc. Powoduje udary mózgu, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, niewydolność serca, zakrzepicę żył. Prowadzi także do przedwczesnego starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji do przyspieszenia i nasilenia procesu upośledzenia zdolności poznawczych u osób starszych.

Efekt zaskoczenia udało się osiągnąć. Wiele osób zatrzymywało się podczas świątecznych zakupów. Przysłuchiwało się, a nawet podśpiewywało. Sęk w tym, żeby po wyjściu z centrum handlowego pamiętali, że chcą czystego powietrza.

Muzyczny flash mob zorganizowano w ramach programu "Nasze Powietrze".

Poprzedni artykułSpotkanie z WIOŚ w Katowicach
Następny artykułKawiarenka Obywatelska – Smog w Sosnowcu