Muzyką o czyste powietrze

19 grudnia br. o godz. 17 na placu Tropikalnym w Silesia City Center organizujemy muzyczny flash mob z udziałem 16 muzyków. 

 

Flash mob to określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie.

Chcemy w ten nieszablonowy sposób zaktywizować młodych do podejmowania działań dla czystego powietrza oraz zwrócić uwagę na problem, że smog zabija. A powodów mamy mnóstwo.

Według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 48 tyś. Polaków umiera przedwcześnie na skutek smogu. Polacy z powodu smogu żyją krócej o 9 miesięcy. Katowiczanie oddychając smogiem, wdychają zanieczyszczenia znajdujące się w ponad 2,5 tyś papierosach rocznie, czyli w 7 papierosach dziennie. 

Smog to nie jest postać z bajki. Atakuje nasz mózg, serce i płuca. Liczne badania potwierdzają większą umieralność związaną z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, m.in. chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą i rakiem płuc. Powoduje udary mózgu, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, niewydolność serca, zakrzepicę żył. Prowadzi także do przedwczesnego starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji do przyspieszenia i nasilenia procesu upośledzenia zdolności poznawczych u osób starszych.

Muzyczny flash mob organizują: Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto , Pałac Młodzieży w Katowicach i Soul Hunters Gospel Choir.

Poprzedni artykułSmog na Targówku i Wawrze – najgorzej w rejonach domów jednorodzinnych
Następny artykułPodhalański Alarm Smogowy apeluje o lepsze informowanie mieszkańców i wyjaśnienie przyczyn awarii pyłomierza