Kwiecień – maj 2022

  1. 1. Na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni głosami 26:22 przegłosowali wprowadzenie zakazu spalania węgla: w Warszawie od 1 października 2023, w „obwarzanku” warszawskim od 2028 roku.
  2. 2. Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w składach.
  3. 3. Zarząd województwa łódzkiego planuje zmienić obowiązującą uchwałę antysmogową, zatrzymując wysiłki mieszkańców i władz lokalnych w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
  4. 4. Metropolia Krakowska apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego, aby uchwała antysmogowa weszła w życie bez opóźnień.
  5. 5. Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowa propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.
  6. 6. Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie efektywności energetycznej.
  7. 7. Warszawa nie spieszy się z wymianą kopciuchów.

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
 Polski Alarm Smogowynewsletter
KWIECIeń/maj 2022
 
 
 

Na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni głosami 26:22 przegłosowali wprowadzenie zakazu spalania węgla: w Warszawie od 1 października 2023, w „obwarzanku” warszawskim od 2028 roku.

 

Więcej na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/2022/04/przyjeto-zakaz-spalania-wegla-w-warszawie-i-wokol-stolicy-radni-sejmiku-podjeli-fundamentalna-decyzje/

 

 
 
 

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego
w składach.

 

Z analizy wynika, że już w kwietniu ceny były dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. W dużej część składów odczuwalny był deficyt dostaw. Więcej w SmogLab.pl: https://smoglab.pl/ceny-wegla-w-skladach/

 
 

Zarząd województwa łódzkiego planuje zmienić obowiązującą uchwałę antysmogową, zatrzymując wysiłki mieszkańców i władz lokalnych w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Plany władz województwa stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem. Zagrażają także otrzymaniu przez Polskę trzech miliardów euro na działania antysmogowe w ramach Krajowego Programu Odbudowy.
Więcej w SmogLab.pl:

https://smoglab.pl/lodzkie-uchwala-antysmogowa-zagrozona/

 

 
 
 

Metropolia Krakowska apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego, aby uchwała
antysmogowa weszła w życie bez opóźnień.

 

Apel ma związek z pojawiającymi się propozycjami, by odłożyć w czasie termin wymiany najstarszych urządzeń grzewczych. Kotły pozaklasowe w woj. małopolskim mogą działać tylko do końca 2022 roku.
Więcej w SmogLab.pl: https://smoglab.pl/apel-metropolia-krakowska-uchwala-antysmogowa/

 
 

Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowa propozycja Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

 

Początkowo start programu zapowiadano na II kwartał 2022 r. Jest jednak opóźniony.
Więcej w SmogLab.pl: https://smoglab.pl/cieple-mieszkanie-z-poslizgiem-co-juz-wiemy-o-nowym-programie/

 

 
 
 

Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie efektywności energetycznej.

 


Jak czytamy w apelu wsparcie efektywności energetycznej jest warunkiem koniecznym, żeby zapewnić polskim gospodarstwom domowym dostęp do energii po przystępnych cenach. Żeby to się stało efektywność energetyczna musi stać się głównym filarem zmienianej obecnie przez rząd Polityki Energetycznej Państwa.
Więcej w SmogLab.pl: https://smoglab.pl/wp-content/uploads/2022/04/Apel-Premier-Efektywnosc-Energetyczna.pdf

 
 

Warszawa nie spieszy się z wymianą kopciuchów.

 

Z danych, do których dotarli aktywiści “Warszawy bez smogu” wynika, że od początku roku wymieniono zaledwie osiem najmniej efektywnych pieców. Pewną nadzieją nastraja jednak fakt, że Urząd Miasta wyraził zgodę na wymianę kolejnych 513 kopciuchów, co daje pewną nadzieję na przyspieszenie procesu.
Czytaj więcej: https://smoglab.pl/wymiana-kopciuchow-w-warszawie-zwalnia

 

 

SmogLab założyliśmy w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.
 
 
Poprzedni artykułZarząd Województwa łódzkiego chce zatrzymać walkę ze smogiem – kuriozalne plany w sejmiku
Następny artykułNASK oferuje szkołom bezpłatne czujniki jakości powietrza