Lipiec-sierpień 2021

1. Pierwszego lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za pośrednictwem której zebrane mają zostać dane na temat źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w Polsce.

2. Na Mazowszu odbyły się konsultacje uchwały antysmogowej.

3. Na warszawskiej kamienicy powstał mural “Twoje auto – mój oddech”.

4. Polski Alarm Smogowy interweniował u premiera w sprawie programu FENiKS.

5. Wymiana “kopciuchów” zwalnia. PAS alarmuje.

6. Dostępne drugie wydanie książki “Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”.

7. Do kosza trafił projekt o Strefach Czystego Transportu.

8. „Co zrobić z tą chmurą smogu?” Książka zachęcająca najmłodszych do działania.

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
LIPIEC/SIERPIEŃ 2021
1. lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za pośrednictwem której zebrane mają zostać dane na temat źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w Polsce.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to odpowiednik CEPiK-u, ale dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu ‘kopciuchy’ przestaną być anonimowe. Wesprze proces ich wymiany.

Więcej o starcie systemu można znaleźć w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/ruszyla-ceeb/

A także rozmowie z Andrzejem Gułą: https://smoglab.pl/sejm-za-utworzeniem-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow/

Na Mazowszu odbyły się konsultacje uchwały antysmogowej.
Polski Alarm Smogowy zgłosił wiele krytycznych uwag do zaproponowanego kształtu przepisów.

Szczegóły można znaleźć na stronie PAS: https://polskialarmsmogowy.pl/2021/08/mazowiecka-uchwala-antysmogowa-do-konsultacji-od-nas-zalezy-kierunek-zmian

Na warszawskiej kamienicy powstał mural “Twoje auto – mój oddech”.
Mural został zaprojektowany przez Martę Frej, a jego namalowaniem zajęło się Good Looking Studio. Na budynku, znajdującym się przy ul. Oboźnej, zobaczyć możemy dziecko, którego płuca stanowią parking pełen samochodów.

Szczegóły można znaleźć w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/twoje-auto-moj-oddech-mural/

Polski Alarm Smogowy interweniował u premiera w sprawie programu FENiKS.

W Krajowym Planie Odbudowy na program Czyste Powietrze cel zabezpieczono 3 miliardy euro. Według wyliczeń Banku Światowego potrzeba jednak około 8 miliardów euro ze środków unijnych. Pieniądze te miały znaleźć się w programie FENiKS, z przedstawionego projektu wynika jednak, że tak się nie stało

Wymiana “kopciuchów” zwalnia. PAS alarmuje.

W 2020 roku w Małopolsce wymieniono nieco ponad 10 tysięcy kotłów. Rok wcześniej było to ponad 15 tys. W 17 gminach nie wymieniono ani jednego kotła. Tymczasem do 2022 roku powinny zniknąć wszystkie kopciuchy, których obecnie jest około 300 tys. “Tak to my ze smogiem nie wygramy” – komentuje doniesienia Anna Dworakowska.Czytaj więcej: https://smoglab.pl/wymiana-kopciuchow-w-malopolsce-zwolnila/
Dostępne drugie wydanie książki “Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”.
Po czterech latach od pierwszego wydania ukazała się nowa wersja książki “Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”. Wydanie drugie zostało uzupełnione o najnowsze badania. Ujęto w niej również związki między epidemią COVID-19 a zanieczyszczeniem powietrza. Książka jest dostępna w wersji drukowanej. Istnieje również możliwość bezpłatnego pobrania w formacie PDF. Najnowsza edycja była możliwa dzięki wsparciu Ambasady Kanady.

.

Do kosza trafił projekt o Strefach Czystego Transportu.

Po prawie roku prac nad nowelizacją Ustawy o elektromobilności zezwalającej miastom na skuteczne tworzenie takich stref, projekt został pozbawiony wszystkich zapisów reformujących Strefy Czystego Transportu. Polski Alarm Smogowy wystosował oficjalny apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o powrót do naprawy przepisów o SCT.

Szczegóły: https://polskialarmsmogowy.pl/2021/07/nie-bedzie-stref-czystego-transportu-w-miastach-ministerstwo-klimatu-wyrzuca-nowelizacje-ustawy-do-kosza/

„Co zrobić z tą chmurą smogu?” Książka zachęcająca najmłodszych do działania.
Polski Alarm Smogowy i SmogLab są patronami książki, która porusza tematykę smogu w sposób przystępny dla dzieci. Treści są przedstawione w taki sposób, żeby uzmysłowić dzieciom, że choć wiele decyzji w tej sprawie należy bezpośrednio do dorosłych, dzieci również mogą mieć swój wkład w staraniach o czystsze powietrze.

Więcej o książce: https://smoglab.pl/co-zrobic-z-chmura-smogu/

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.
Poprzedni artykułZostaw samochód w domu – warszawscy aktywiści ruszają z kampanią antysmogową
Następny artykułRząd porzuca ustawę poprawiającą powietrze w miastach – Polskę czeka niekontrolowany napływ starych diesli