Czerwiec 2021

1. Polski Alarm Smogowy oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundacja Frank Bold oceniły skuteczność działań rządu i samorządów w walce ze smogiem w ramach raportu “Droga do czystego powietrza”.

2. Podczas cyklu webinarów z okazji publikacji raportu „Droga do czystego powietrza” pełnomocnik Premiera RP ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł zadeklarował, że rząd zabezpieczy brakujące kilkanaście miliardów złotych na działanie programu.

3. Z badania opinii przeprowadzonego przez Polski Alarm Smogowy wynika, że nawet co drugi kierowca zrezygnuje z samochodu, jeśli w zamian otrzyma dostęp do buspasów, punktualnej komunikacji i spójnej sieci dróg rowerowych.

4. Polski Alarm Smogowy rekomenduje utrzymanie opustów dla wszystkich prosumentów fotowoltaiki, którzy posiadają zainstalowaną pompę ciepła do ogrzewania budynku. W ten sposób odniósł się do zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

5. Władze Krakowa, czternastu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska oraz Polski Alarm Smogowy przystąpiły do akcji „600 dni dla czystego powietrza”.

6. W gminach obwarzanka krakowskiego wciąż w użyciu jest 23 tysiące pozaklasowych kotłów opalanych węglem i drewnem. Dlatego Polski Alarm Smogowy opublikował ranking pokazujący jak radzą sobie poszczególne podkrakowskie gminy w wymianie kopciuchów.

7. Nowe narzędzie opublikowane na stronach Polskiego Alarmu Smogowego przy współpracy Banku Światowego i NFOŚiGW pozwala zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w każdej gminie.

8. Ruszyła Akademia Alarmów Smogowych.

 
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
CZERWIEC 2021
Polski Alarm Smogowy oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundacja Frank Bold oceniły skuteczność działań rządu i samorządów w walce ze smogiem w ramach raportu “Droga do czystego powietrza”.
Raport podzielono na trzy główne segmenty: transport, niską emisję i przemysł. Na dwadzieścia ocenionych obszarów aż w dwunastu postęp jest niedostateczny, w kolejnych dwóch nie rozpoczęto żadnych działań. Raport, poza oceną, zawiera również rekomendacje dla dalszych działań antysmogowych.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/tag/droga-do-czystego-powietrza/

Podczas cyklu webinarów z okazji publikacji raportu "Droga do czystego powietrza" pełnomocnik Premiera RP ds. programu "Czyste Powietrze" Bartłomiej Orzeł zadeklarował, że rząd zabezpieczy brakujące kilkanaście miliardów złotych na działanie programu.
Inny uczestnik debaty, przedstawiciel Komisji Europejskiej Andrzej Urbanik, zapewnił, że podczas negocjacji strona europejska będzie zwracać uwagę na zapewnienie odpowiedniego finansowania i pokrycie brakującej luki finansowej. “Jako Komisja Europejska oczekujemy przekazania znacznie większej ilości środków na działania antysmogowe” – podkreślił.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/finansowanie-czyste-powietrze/

Z badania opinii przeprowadzonego przez Polski Alarm Smogowy wynika, że nawet co drugi kierowca zrezygnuje z samochodu, jeśli w zamian otrzyma dostęp do buspasów, punktualnej komunikacji i spójnej sieci dróg rowerowych.
"Jeśli coś może przekonać ludzi albo do rezygnacji z samochodu, albo do powrotu do transportu zbiorowego po pandemii, to jest to jakość oferty transportowej" – mówił po publikacji badań Bartosz Piłat, ekspert PAS.
 

Cały wywiad w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/polacy-potrzebuja-lepszej-jakosci-transportu-zbiorowego/

Polski Alarm Smogowy rekomenduje utrzymanie opustów dla wszystkich prosumentów fotowoltaiki, którzy posiadają zainstalowaną pompę ciepła do ogrzewania budynku. W ten sposób odniósł się do zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Utrzymanie atrakcyjnego systemu rozliczeń, opartego o opusty dla podmiotów, które decydują się na źródło ogrzewania niepowodujące niskiej emisji pozytywnie przełoży się na działania dla czystego powietrza w Polsce.

Pełne stanowisko dostępne na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/2021/06/stanowisko-pas-jestesmy-za-utrzymaniem-opustow-dla-fotowoltaiki/

Władze Krakowa, czternastu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska oraz Polski Alarm Smogowy przystąpiły do akcji „600 dni dla czystego powietrza”

Wspólna inicjatywa ma na celu przypomnieć wszystkim, którzy jeszcze nie dostosowali się do wymogów uchwały antysmogowej, iż mają na to niespełna 600 dni. Za naruszenie przepisów uchwały grozi mandat do 500 złotych bądź grzywna nałożona przez sąd do 5000 złotych.Licznik kopciuchów z „obwarzanka krakowskiego” znajduje się na stronie: https://licznikkopciuchow.pl/metropoliakrakowska/
W gminach obwarzanka krakowskiego wciąż w użyciu jest 23 tysiące pozaklasowych kotłów opalanych węglem i drewnem. Dlatego Polski Alarm Smogowy opublikował ranking pokazujący jak radzą sobie poszczególne podkrakowskie gminy w wymianie kopciuchów.
Spośród czternastu gmin obwarzanka krakowskiego w 2020 roku najskuteczniej walczyły ze smogiem Kocmyrzów-Luborzyca oraz Skawina. W tych dwóch gminach wymieniono 34% wszystkich zlikwidowanych w zeszłym roku kopciuchów w metropolii krakowskiej.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/ranking-wymiany-kopciuchow-dwie-gminy-na-zdecydowanym-prowadzeniu/

Nowe narzędzie opublikowane na stronach Polskiego Alarmu Smogowego przy współpracy Banku Światowego i NFOŚiGW pozwala zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w każdej gminie.

Ranking uwzględnia 20 najaktywniejszych gmin w programie "Czyste Powietrze" i pozwala sprawdzić wynik każdej gminy w Polsce. "Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie” – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

Ranking można znaleźć na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/ranking

Ruszyła Akademia Alarmów Smogowych.
 
Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie i rozwój inicjatyw społecznych funkcjonujących w ramach Polskiego Alarmu Smogowego oraz nowych grup obywatelskich organizujących się w celu podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Przystąpienie do programu oznacza udział w szkoleniach on-line, warsztatach, wspólnych kampaniach społecznych i happeningach. Akademia jest otwarta dla członków lokalnych alarmów smogowych. Mogą się zgłosić również osoby, które chcą zadbać o czyste powietrze i włączyć się do sieci Polskiego Alarmu Smogowego.

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.

Więcej informacji na stronie akcji: https://polskialarmsmogowy.pl/akademia-alarmow/

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułRanking: Jak gminy radzą sobie w programie „Czyste Powietrze”?
Następny artykułSmog a zdrowie. Drugie wydanie kompendium wiedzy o smogu “Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”