Maj 2021

1. Polski Alarm Smogowy opracował nowe narzędzie do śledzenia danych na temat wymiany kotłów w Programie Czyste Powietrze.

2. Badanie opinii przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazało, że warszawiacy wciąż domagają się większej ilości buspasów, uspokojenia ruchu poprzez strefy Tempo30 i deklarują coraz częstszą przesiadkę na rower.

3. Od przyszłego roku nie będzie można uzyskać dotacji na zakup pieca na węgiel.

4. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek o kasację orzeczenia dotyczącego uchwały antysmogowej dla Małopolski.

5. Sąd Najwyższy uznał, że prawo do zdrowego powietrza nie stanowi dobra osobistego podlegającego ochronie.

6. Rabka-Zdrój zrezygnowała na razie z wprowadzania zakazu palenia węglem w strefie uzdrowiskowej.

 

 

 
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
MaJ 2021
Polski Alarm Smogowy opracował nowe narzędzie do śledzenia danych na temat wymiany kotłów w Programie Czyste Powietrze.
Na stronie przygotowanej przez PAS zobaczyć można mapę Polski z podziałem na województwa i odczytać pozyskane z NFOŚiGW informacje: liczbę złożonych wniosków, podpisanych umów i wypłaconych dotacji. Można również sprawdzić jaka jest popularność poszczególnych źródeł ciepła, czyli na jaki rodzaj ogrzewania najczęściej decydują się teraz Polacy.

Mapę można znaleźć na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego: https://krakowskialarmsmogowy.pl/program-czyste-powietrze/

Badanie opinii przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazało, że warszawiacy wciąż domagają się większej ilości buspasów, uspokojenia ruchu poprzez strefy Tempo30 i deklarują coraz częstszą przesiadkę na rower.
78% respondentów deklaruje, że po pandemii będzie częściej lub w takim samym stopniu korzystać z komunikacji zbiorowej, a 53% kierowców gotowych jest ograniczyć użytkowanie samochodu na korzyść autobusu, tramwaju, metra czy roweru.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/warszawiacy-chca-lepszej-komunikacji-zbiorowej-i-uspokojenia-ruchu-samochodowego/

Od przyszłego roku nie będzie można uzyskać dotacji na zakup pieca na węgiel.
Do tej pory, w ramach “Czystego Powietrza”, można było wymieniać stare kopciuchy na kotły węglowe wyższej klasy. O zmianę w tych zapisach zabiegał Polski Alarm Smogowy.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/czyste-powietrze-koniec-dotacji-dla-piecow-weglowych/

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek o kasację orzeczenia dotyczącego uchwały antysmogowej dla Małopolski. 

Oznacza to, że obowiązującym od 2017 roku zapisom nie grozi już unieważnienie. Regulacje podważali m.in. sprzedawcy węgla.

Więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/koniec-walki-o-malopolska-uchwale-antysmogowa-sad-ponownie-odrzucil-skargi/

Sąd Najwyższy uznał, że prawo do zdrowego powietrza nie stanowi dobra osobistego podlegającego ochronie.

Stało się to po kilkuletniej batalii prawnej stoczonej przez Oliwera Palarza, mieszkańca Rybnika i aktywisty antysmogowego. Orzeczenie SN w sprawie smogu nie musi jednak przekreślać jego szans na wygraną w sądzie niższej instancji. Sprawę prowadziła Fundacja Frank Bold.Więcej o niej przeczytacie w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/sad-najwyzszy-orzeczenie-w-sprawie-smogu/
Rabka-Zdrój zrezygnowała na razie z wprowadzania zakazu palenia węglem w strefie uzdrowiskowej.
Radni gminy specjalizującej się w leczeniu chorób płuc obawiali się zbyt dużych kosztów. Podobnych obaw nie mieli radni Skawiny, którzy chcą, by w ich miejscowości od 2030 roku nie wolno było ogrzewać domów węglem. Więcej o obu sprawach przeczytacie w serwisie SmogLab.pl.

Sprawa Rabki: https://smoglab.pl/zakaz-palenia-weglem-w-rabce-przepadl/

O Skawinie: https://smoglab.pl/radni-skawiny-za-zakazem-palenia-weglem-i-instalacji-kotlow-weglowych

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułLiderzy w wymianie kopciuchów – ranking gmin metropolii krakowskiej
Następny artykułPolacy o komunikacji samochodowej: albo lepsza komunikacja zbiorowa, albo samochód