Kwiecień 2021

1. Polski Alarm Smogowy uruchomił licznik warszawskich „kopciuchów”.

2. W Małopolsce przybywa gmin, które chcą wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem.

3. Zakończyła się 3. edycja programu edukacyjnego „Biznes kontra smog”.

4. Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza, zadeklarował, że oprócz funduszy, które w Krajowym Planie Odbudowy zostały przewidziane na walkę ze smogiem, na ten cel trafi także kilkanaście miliardów złotych z funduszu spójności.

5. Aktywiści skupieni wokół Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili jakość powietrza w tzw. obwarzanku warszawskim.
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
Kwiecień 2021

Polski Alarm Smogowy uruchomił licznik warszawskich „kopciuchów”.

W centrum Warszawy, na ekranie reklamowym LED, przez kolejne 20 miesięcy będą wyświetlane aktualizowane dane na temat liczby pozostałych do wymiany „kopciuchów” oraz liczby dni jaka została do wejścia w życie uchwały antysmogowej. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy mają czas do końca 2022 roku na wymianę starych kotłów. Alarm chce w ten sposób zmobilizować mieszkańców Warszawy do szybszej wymiany kotłów, a urząd miasta do intensywnego działania.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/polski-alarm-smogowy-uruchomil-w-warszawie-licznik-kopciuchow/

W Małopolsce przybywa gmin, które chcą wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem.

Do gmin chcących zakazu dołączyły Niepołomice. Rada gminy przyjęła rezolucję, w której jako oczekiwaną datę wprowadzenia zakazu wskazuje 2029 rok. Prace trwają także w Skawinie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/zakaz-palenia-weglem-niepolomice/

Zakończyła się 3. edycja programu edukacyjnego „Biznes kontra smog”.

Biorą w nim udział wolontariusze z kilkudziesięciu firm. Przygotowują oni szkolenia dla dzieci i młodzieży, w których opowiadają o smogu i tym, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza. W tej edycji w szkoleniach wzięło udział ponad 8 tys. dzieci i młodzieży. We wszystkich edycjach było ich już 36 tys.

Więcej o  programie można przeczytać w serwisie Smoglab.pl: https://smoglab.pl/biznes-kontra-smog-36-tys-dzieci-dowiedzialo-sie-jak-powstaja-zanieczyszczenia-powietrza/

Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza, zadeklarował, że oprócz funduszy, które w Krajowym Planie Odbudowy zostały przewidziane na walkę ze smogiem, na ten cel trafi także kilkanaście miliardów złotych z funduszu spójności.

Na razie nie wiadomo jednak o jaką dokładnie kwotę chodzi. Wcześniej Polski Alarm Smogowy apelował, by w ramach KPO rząd przeznaczył na modernizację budynków 10 miliardów euro.

O apelu i jego uzasadnieniu przeczytacie w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/krajowy-plan-odbudowy-za-malo-srodkow-na-smog/

Aktywiści skupieni wokół Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili jakość powietrza w tzw. obwarzanku warszawskim.

Pomiary wykazały wieczorne stężenia pyłów PM10 kilkukrotnie wyższe od tych występujących w centrum Warszawy. W niektórych miejscach wskazania były nawet siedem razy gorsze niż w centrum stolicy.

Więcej o pomiarach można przeczytać na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/2021/04/warszawski-obwarzanek-truje-wieczorami-pomiary-polskiego-alarmu-smogowego/

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułPAS uruchamia licznik warszawskich kopciuchów! I odlicza dni do zakazu
Następny artykułBadamy powietrze – Mysłowice – kwiecień 2021