Luty 2021

1. Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu Gościa Niedzielnego rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”.
2. Trwa akcja „Zobacz, czym oddychasz”, w której Polski Alarm Smogowy z pomocą sztucznych płuc pokazuje mieszkańcom miast i miasteczek, czym oddychają.
3. Komisja Europejska grozi Polsce pozwem za samochodowy smog.
4. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli, którą objęto sprzedawane w Polsce kotły.
5. Uchwały antysmogowe przyjęło już 14 województw.
6. W serwisie Patronite powstał profil portalu SmogLab.pl.
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
Luty 2021
Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu Gościa Niedzielnego rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”.

Jest ona częścią programu ŚRKŚ pn. „Zielone parafie”. Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach, trafią do 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

Więcej o akcji można przeczytać w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/o-wymianie-piecow-beda-mowic-w-parafiach-rusza-nowa-kampania-antysmogowa/

Trwa akcja „Zobacz, czym oddychasz”, w której Polski Alarm Smogowy z pomocą sztucznych płuc pokazuje mieszkańcom miast i miasteczek, czym oddychają.

W lutym odwiedziła między innymi małopolski Chełmiec, gdzie po dwóch tygodniach płuca zrobiły się czarne: https://smoglab.pl/w-malopolskiej-gminie-przekroczenia-stezen-pm10-to-norma-model-pluc-pokazal-czym-to-grozi/

Komisja Europejska grozi Polsce pozwem za samochodowy smog.

Bruksela twierdzi, że nasz kraj narusza unijne dyrektywy, a podwyższone poziomy zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu mieszkańców czterech aglomeracji. Rząd ma dwa miesiące, by przedstawić plan naprawy tej sytuacji. W przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
 

Więcej: https://smoglab.pl/komisja-europejska-samochodowy-smog-pozew/

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli, którą objęto sprzedawane w Polsce kotły.

Spośród ponad 650 skontrolowanych modeli 284 miało wady formalne w dokumentacji. Blisko 50 kotłów wysłanych zostało do badań laboratoryjnych: jedna czwarta z nich okazała się nie spełniać wymagań dotyczących emisyjności szkodliwych substancji.

Więcej: https://smoglab.pl/uokik-przyjrzal-sie-kotlom-na-rynku-jedna-czwarta-urzadzen-badanych-w-laboratorium-nie-spelniala-norm-emisji/

Uchwały antysmogowe przyjęło już 14 województw.

Plany wyglądają ambitnie: wymiany pieców, zakaz używania paliw słabej jakości, wyśrubowane normy dla źródeł ciepła. Z realizacją tych obostrzeń jest, niestety, o wiele gorzej. Brakuje kampanii informacyjnej, mieszkańcy nie wiedzą, co i kiedy powinni wymienić.

Więcej: https://smoglab.pl/uchwaly-antysmogowe-polacy-nie-znaja-postanowien/

W serwisie Patronite powstał profil portalu SmogLab.pl.

Na SmogLabie nie ma reklam i nie ma tekstów sponsorowanych. Serwis zapewnia stały dostęp do sprawdzonych i rzetelnych informacji o jakości powietrza, o klimacie i ochronie środowiska.

Tutaj można zostać jego patronem: https://patronite.pl/SmogLab

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykuł“Bóg daje życie – smog je odbiera” – kampania o zanieczyszczeniu powietrza w polskich parafiach
Następny artykułBadamy powietrze – Brwinów – luty 2021