Grudzień 2020

1. Polski Alarm Smogowy przygotował nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Na szczycie niechlubnego zestawienia za 2019 rok znalazły się Nowy Targ i Pszczyna.
2. Trwa kampania Polskiego Alarmu Smogowego #Zobaczczymoddychasz. Kilkumetrowe płuca okryte białą tkaniną filtracyjną „oddychające” zanieczyszczonym powietrzem są ustawiane w centralnych miejscach polskich miast i miasteczek.
3. Pojawił się projekt zmian w prawie, który pozwoli wprowadzać Strefy Czystego Transportu (SCT).
4. Ruszyła trzecia edycja programu Biznes kontra smog.
5. PAS otrzymał nagrodę Zielonego Orła „Rzeczpospolitej” w kategorii „Organizacje Ekologiczne”.
6. Na koniec tego roku pełnego wyzwań chcielibyśmy przesłać Państwu moc serdecznych życzeń.
Newsletter PAS

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
GRUDZIEń 2020
Polski Alarm Smogowy przygotował nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Na szczycie niechlubnego zestawienia za 2019 rok znalazły się Nowy Targ i Pszczyna.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie – widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.

Więcej: https://smoglab.pl/pszczyna-i-nowy-targ-na-szczycie-rankingu-najbardziej-

zanieczyszczonych-miast/

Trwa kampania Polskiego Alarmu Smogowego #Zobaczczymoddychasz. Kilkumetrowe płuca okryte białą tkaniną filtracyjną „oddychające” zanieczyszczonym powietrzem są ustawiane w centralnych miejscach polskich miast i miasteczek.

Ich zmieniający się kolor ma na celu unaocznienie mieszkańcom tego, co dzieje się z organizmem, gdy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo oddychania trującym powietrzem. Zwykle wystarcza kilka dni, by płuca zmieniły kolor na czarny. To jak zmieniają się płuca można zobaczyć w specjalnej zakładce w serwisie SmogLab: https://smoglab.pl/category/zobacz-czym-oddychasz

Pojawił się projekt zmian w prawie, który pozwoli wprowadzać Strefy Czystego Transportu (SCT).

Jest on jednak tak dziurawy, że bez problemu przedostaną się do nich nawet najstarsze samochody spalinowe. Więcej: https://smoglab.pl/strefy-czystego-transportu-nowelizacja/

Ruszyła trzecia edycja programu Biznes kontra smog.

To program, który powstał z inicjatywy PricewaterhouseCoopers, a którego celem jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat smogu i czystości powietrza. Start nowej edycji poprzedziły badania społeczne, w których 61% zapytanych deklarowało, ze z powodu złego stanu powietrza rozważało zmianę miejsca zamieszkania

Więcej: https://smoglab.pl/61-zapytanych-z-powodu-zlego-stanu-powietrza-rozwazalo-zmiane-miejsca-zamieszkania/

PAS otrzymał nagrodę Zielonego Orła „Rzeczpospolitej” w kategorii „Organizacje Ekologiczne”.

Nagrody a tej kategorii przyznaje się dla organizacjom, które nie tylko sygnalizują problemy, ale również starają się przedstawiać konkretne rozwiązania.

Polski Alarm Smogowy został wyróżniony także w konkursie EKOHero.

Więcej: https://smoglab.pl/polski-alarm-smogowy-nagrodzony-zielonym-orlem-rzeczpospolitej

Na koniec tego roku pełnego wyzwań chcielibyśmy przesłać Państwu moc serdecznych życzeń.

Niech świąteczny czas upłynie spokojnie, a Nowy Rok przyniesie upragnione czyste powietrze! Wszystkiego dobrego!

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematyce. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.


Poprzedni artykułMiasta chcą lepszych przepisów o Strefach Czystego Transportu
Następny artykułBadamy powietrze – Wołowice – grudzień 2020