luty 2020

  1. Polski Alarm Smogowy zapytał najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów”. Dane nastrajają pesymistycznie.
  2. W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania źródeł zanieczyszczeń z ruchu drogowego metodą remote sensing.
  3.  Polski Alarm Smogowy ogłosił nowy program walki ze smogiem, w którym zawarł rekomendacje dotyczące kluczowych dla poprawy jakości powietrza działań.
  4.  Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak postępuje walka ze smogiem w Małopolsce.
  5.  Pod koniec stycznia jakość powietrza była w Małopolsce tak zła, że mieszkańcy pięciu podkrakowskich gmin złożyli do Wojewody Małopolskiego i Marszałka Małopolski wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Metropolii Krakowskiej.

 

 

Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
Luty 2020
Polski Alarm Smogowy zapytał najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów”. Dane nastrajają pesymistycznie.
Spośród miast wojewódzkich w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno wymieniono w Krakowie – ponad 14 000, na drugim miejscu znalazł się Wrocław z 5000 kotłów wymienionych w ostatnich trzech latach. Najmniej „kopciuchów” wymieniono natomiast w Zielonej Górze – 75, Olsztynie – 69 i w Białymstoku – zaledwie 25! W ostatnich trzech latach w Krakowie i Wrocławiu wymieniono więcej kotłów niż we wszystkich pozostałych miastach wojewódzkich.

Więcej na stronie PAS: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,likwidacja-kopciuchow-stoi-w-miejscu—pas-podsumowuje-programy-wymiany-kotlow,1403.html

W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania źródeł zanieczyszczeń z ruchu drogowego metodą remote sensing.
Ich wyniki pozwoliły określić, jakie typy pojazdów powodują największe pogorszenie jakości powietrza. To – bez zaskoczenia – stare auta z silnikami diesla oraz busy w złym stanie technicznym.

Zaskoczeniem było jednak to, jak duży jest ich wpływ.

O tym więcej w serwisie SmogLab.pl: https://smoglab.pl/wreszcie-wiemy-ktore-auta-truja-nas-najbardziej-skrot-raportu/

Polski Alarm Smogowy ogłosił nowy program walki ze smogiem, w którym zawarł rekomendacje dotyczące kluczowych dla poprawy jakości powietrza działań.
Dotyczą one trzech obszarów: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,recepta-pas-na-czyste-powietrze—antysmogowy-program-polskiego-alarmu-smogowego,1405.html
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak postępuje walka ze smogiem w Małopolsce.
Wnioski są pesymistyczne. Plan redukcji emisji zanieczyszczeń z przestarzałych kotłów na węgiel i drewno zrealizowany zaledwie w 14%. A w całym województwie z około pół miliona kotłów zlikwidowano zaledwie 26 tysięcy „kopciuchów”. Bardzo niska jest też świadomość tego, że wkrótce zaczną obowiązywać przepisy uchwały antysmogowej.

Więcej: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,smogowa-porazka-w-malopolsce-kopciuchy-wciaz-odporne-na-likwidacje,1404.html

Pod koniec stycznia jakość powietrza była w Małopolsce tak zła, że mieszkańcy pięciu podkrakowskich gmin złożyli do Wojewody Małopolskiego i Marszałka Małopolski wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Metropolii Krakowskiej.
Uzasadnieniem jest utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza wynikający z używania przestarzałych palenisk domowych na terenie tych gmin. Stanu wyjątkowego nie ogłoszono.

Więcej: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,stan-kleski-zywiolowej–wniosek-mieszkancow-metropolii-krakowskiej,1408.html

SmogLab założyliśmy go w 2016 roku, kiedy o smogu mówiło się tylko Krakowie. Naszą pierwszą misją było więc to, by edukować o tym gigantycznym problemie naszego środowiska. Dziś to jeden z najważniejszych polskich serwisów poświęconych tej tematy. Serwis częściowo utrzymuje się z wpłat od czytelników.
Można go wesprzeć tutaj: https://smoglab.pl/wesprzyj-smoglab/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułBadamy powietrze – Rzepiennik Suchy – luty 2020
Następny artykułZakaz spalania węgla w Warszawie od 2024