wrzesień 2019

  1. 1 września w Krakowie wszedł całkowity zakaz ogrzewania domów węglem oraz drewnem. To pierwszy tego rodzaju zakaz w Polsce. Jego wprowadzenie to między innymi efekt lokalnej kampanii prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy.
  2. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Prawie ochrony środowiska. Przewiduje on nowe narzędzia dla Inspekcji Handlowej w walce ze sprzedażą tzw. kopciuchów, a więc kotłów niespełniających obowiązujących norm.
  3. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister środowiska Henryk Kowalczyk, zadeklarował, że w najbliższym czasie w Polsce zostaną obniżone progi alarmowania i ostrzegania o smogu.
  4. W mijającym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, kluczowej instytucji dla wdrażania programu Czyste Powietrze.
  5. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze.
  6. Najnowszy raport Instytutu Ekonomii  Środowiska pt. „Ocena programów wspierających wymianę kotłów węglowych i termomodernizację domów jednorodzinnych” prezentuje badania będące analizą dwóch obszarów, które mają wpływ na decyzje inwestycyjne użytkowników starych kotłów węglowych: wiedzę na temat istnienia regulacji i instrumentów wsparcia oraz indywidualną ocenę atrakcyjności oferowanej pomocy.
Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
wrzesień 2019
1. września w Krakowie wszedł całkowity zakaz ogrzewania domów węglem oraz drewnem. To pierwszy tego rodzaju zakaz w Polsce. Jego wprowadzenie to między innymi efekt lokalnej kampanii prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy.
O szczegółach funkcjonowania zakazu można przeczytać tutaj: https://smoglab.pl/juz-od-1-wrzesnia-calkowity-zakaz-palenia-weglem-i-drewnem-to-pierwsze-takie-miasto-w-polsce/
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Prawie ochrony środowiska. Przewiduje on nowe narzędzia dla Inspekcji Handlowej w walce ze sprzedażą tzw. kopciuchów, a więc kotłów niespełniających obowiązujących norm.
W ten sposób Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które odpowiada za projekt, chce walczyć z problemem smogu w Polsce.

Więcej: https://smoglab.pl/inspekcja-handlowa-ma-dostac-nowe-narzedzia-do-walki-z-kopciuchami-sejm-pracuje-nad-nowelizacja-prawa-ochrony-srodowiska/

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister środowiska Henryk Kowalczyk, zadeklarował, że w najbliższym czasie w Polsce zostaną obniżone progi alarmowania i ostrzegania o smogu.
Więcej: http://nettg.pl/news/160092/resorty-zdrowia-i-srodowiska-uzgadniaja-nizsze-poziomy-alarmowania-o-smogu
W mijającym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, kluczowej instytucji dla wdrażania programu Czyste Powietrze.
Już w pierwszych dniach po objęciu stanowiska nowy prezes NFOŚ zapowiedział uproszczenie procedur, większą dostępność programu dla ludzi oraz stworzenie sprawnej sieci dystrybucji do której, podobnie jak przy 500+, planuje zaangażować banki. Miarą sukcesu działań nowego prezesa będzie to, czy uda mu się doprowadzić do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów w ciągu najbliższego roku.

Więcej o tym, czy doczekamy się zmian w programie Czyste Powietrze można przeczytać na stronie SmogLab: https://smoglab.pl/czy-doczekamy-sie-zmian-w-programie-czyste-powietrze/

Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze.
Więcej informacji na stronie SmogLab: https://smoglab.pl/sprzedaz-powietrznych-pomp-ciepla-w-polsce-podwoila-sie-wsrod-przyczyn-wskazuje-sie-walke-o-czyste-powietrze/
Najnowszy raport Instytutu Ekonomii  Środowiska pt. „Ocena programów wspierających wymianę kotłów węglowych i termomodernizację domów jednorodzinnych” prezentuje badania będące analizą dwóch obszarów, które mają wpływ na decyzje inwestycyjne użytkowników starych kotłów węglowych: wiedzę na temat istnienia regulacji i instrumentów wsparcia oraz indywidualną ocenę atrakcyjności oferowanej pomocy.
Ponad 90% użytkowników kotłów na paliwa stałe z województw gdzie
obowiązują regulacje antysmogowe nie wie, że uchwały te nakładają
obowiązek wymiany starych kotłów. Konieczność wymiany kotłów na nowe
wymienia spontanicznie jedynie 6% pytanych. Ponad 80% badanych bądź to
nie słyszało w ogóle o uchwałach, bądź wprost wskazuje, że nie wie
czego one dotyczą.

Ciekawych informacji jest więcej. Pełny raport można pobrać tutaj: http://iee.org.pl/?a=text&b=32

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułWysokie kary za sprzedaż „kopciuchów” – co najmniej 10 tysięcy zł.
Następny artykułPAS bije na alarm: najważniejszy antysmogowy program rządu nie działa