maj 2019

  1. Rada ministrów przyjęła nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz ustawy o inspekcji handlowej.
  2. W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się konferencja pn. „Czyste Powietrze. Projekt Zone”.
  3. W kolejnym mieście dojdzie do protestu przeciw uciążliwym zakładom przemysłowym oraz niemocy Inspekcji Ochrony Środowiska.
  4. Warszawski ratusz deklarował antysmogową ofensywę, jednak na razie nie zapowiada dużego zastrzyku pieniędzy na wymianę kopciuchów. Z deklarowanych 300 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w tym roku na wymianę pieców wyda jedynie 3 miliony – twierdzi Warszawa Bez Smogu.
  5. Polski Alarm Smogowy złożył uwagi w konsultacjach społecznych ustawy o elektromobilności.
  6. W kolejnych polskich miastach pojawia się idea budowy chodników antysmogowych. Pierwsza była Warszawa. Teraz w jej ślady idzie Kraków.
Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
maj 2019
Rada ministrów przyjęła nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz ustawy o inspekcji handlowej.
Nowe przepisy zakładają między innymi kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów, a także eliminują kilka luk obecnych w poprzednich wersjach prawa. Istotne jest także to, że Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów.

O szczegółach można przeczytać na stronach Dziennika Gazety Prawnej:

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1413506,nowelizacja-ustawy-kontrola-wprowadzania-kopciuchow.html

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się konferencja pn. „Czyste Powietrze. Projekt Zone”.
Wzięli w niej udział między innymi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza Piotr Woźny i szef Krakowskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Ten ostatni zwracał uwagę na wagę wprowadzenia tzw. „CEPIK dla kotłów”, w którym mają znaleźć się informacje dotyczące źródeł ciepła w polskich domach.

Wskazał, że dotychczasowe inwentaryzacje prowadzone przez gminy i samorządy były prowadzone w sposób niezintegrowany – danych nie można porównać między sobą, nie są ze sobą spójne także na poziomie kwestionariuszy. Dlatego stworzenie wspólnej i wymiennej między sobą bazy jest kluczowym elementem rozwiązań systemowych.

Więcej o konferencji przeczytacie na stronach ministerstwa:

https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/projekt-zone-razem-dla-czystego-powietrza

W kolejnym mieście dojdzie do protestu przeciw uciążliwym zakładom przemysłowym oraz niemocy Inspekcji Ochrony Środowiska.
Tym razem na ulice wyjdą mieszkańcy Skawiny, którzy 9. czerwca zaprotestują przeciwko uciążliwościom związanym z funkcjonowaniem zakładu Valeo.

Organizację protestu można śledzić obserwując profil FB Skawińskiego Alarmu Smogowego:

https://www.facebook.com/SkawinskiAlarmSmogowy/

Warszawski ratusz deklarował antysmogową ofensywę, jednak na razie nie zapowiada dużego zastrzyku pieniędzy na wymianę kopciuchów. Z deklarowanych 300 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w tym roku na wymianę pieców wyda jedynie 3 miliony – twierdzi Warszawa Bez Smogu.
Więcej w serwisie SmogLab.pl:

https://smoglab.pl/zaledwie-3-miliony-na-wymiane-kopciuchow-w-warszawie-to-jedna-dziesiata-obiecanych-pieniedzy/

Polski Alarm Smogowy złożył uwagi w konsultacjach społecznych ustawy o elektromobilności.
Efektem zmian w ustawie powinno być przede wszystkim danie polskim miastom możliwości wprowadzania stref czystego transportu w oparciu o normy EURO.

Szczegóły wniosku PAS będzie można wkrótce znaleźć na stronie SmogLab.pl

W kolejnych polskich miastach pojawia się idea budowy chodników antysmogowych. Pierwsza była Warszawa. Teraz w jej ślady idzie Kraków.
Serwis SmogLab spróbował ustalić ile warte jest takie rozwiązanie.

Więcej o nim można przeczytać w portalu:

https://smoglab.pl/krakow-idzie-w-slady-warszawy-radni-proponuja-antysmogowe-chodniki/

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909
Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułKrzeszowicki Alarm Smogowy
Następny artykułKAS proponuje zmiany w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych