Lipiec 2018

Kurier Antysmogowy PAS Lipiec 2018

  1. W Krakowie zgłoszono projekt utworzenia pierwszej w Polsce Strefy Czystego Transportu.
  2. Senat przyjął ustawę o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw.
  3. W ciągu dwóch ostatnich lat świadomość istnienia problemu smogu w mniejszych miastach Małopolski wzrosła z 36 do 60 proc.
  4. Polski Alarm Smogowy zwrócił się w czerwcu do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o gruntowną reformę systemu inspekcji ochrony środowiska.
  5. Skawina i Kraków jako pierwsze w Polsce wdrażają programy wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych, które są skierowane do najuboższych.
  6. W Mielcu odbyła się debata, w czasie której ogłoszono Niepolityczną Koalicję Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów „Dość trucia!”.
Masz problem z odczytaniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce.
Polski Alarm Smogowynewsletter
lipiec 2018
W Krakowie zgłoszono projekt utworzenia pierwszej w Polsce Strefy Czystego Transportu

Ta ma objąć jedną z dzielnic w centrum miasta – Kazimierz. Wjechać do niej będą mogły jedynie samochody mieszkańców oraz pojazdy elektryczne. Rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu jest zaplanowane na przełom sierpnia i września.
Sprawdzimy, jak to zadziała i po paru miesiącach będziemy mogli się zastanowić, czy powinniśmy tę strefę czystego transportu powiększyć, czy na razie ograniczyć do Kazimierza – mówi wicedyrektor krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Łukasz Franek.

Wywiad z nim można znaleźć w serwisie SmogLab.pl:

czytaj
Senat przyjął ustawę o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw

Nowe prawo, które wprowadza między innymi instrument świadectw jakości węgla, czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta. Jego realne znaczenie będzie jednak w dużym stopniu zależeć od kształtu rozporządzenia, które określi konkretne wymagania jakościowe dla paliw stałych. To jak zostaną one określone jest kluczowe dla poprawy stanu polskiego powietrza.

Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego przeczytać można tutaj:

czytaj

W ciągu dwóch ostatnich lat świadomość istnienia problemu smogu w mniejszych miastach Małopolski wzrosła z 36 do 60 proc.

Dostrzegają go też niemal wszyscy krakowianie i coraz więcej mieszkańców wsi. Niemal wszyscy ankietowani popierają zdecydowane działania antysmogowe, a większość Małopolan krytycznie ocenia to, co obecnie robią ich lokalne władze. Wyniki badań pokazują, że kwestia jakości powietrza jest dla Małopolan coraz ważniejsza, a wzrostowi świadomości towarzyszy też oczekiwanie realnych kroków.

Skrót raportu „Jakość powietrza w ocenie mieszkańców województwa Małopolskiego” przygotowanego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz link do jego pełnej wersji można znaleźć w serwisie SmogLab.pl:

czytaj
Polski Alarm Smogowy zwrócił się w czerwcu do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o gruntowną reformę systemu inspekcji ochrony środowiska

Zwrócił w nim między innymi uwagę na brak uprawnień, niedofinansowanie i braki kadrowe inspekcji. Premier dotąd nie odpowiedział na list, który można znaleźć w linku poniżej.
W międzyczasie uchwalono przepisy, które pozwalają inspektorom korzystać z dronów. Nowe prawo jest jednak wadliwe i nakłada na nich wymóg uprzedniego wylegitymowania się kontrolowanemu.

czytaj
Skawina i Kraków jako pierwsze w Polsce wdrażają programy wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych, które są skierowane do najuboższych

W Krakowie na pilotaż programu ma zostać przeznaczony jeden milion złotych. Późniejsze wsparcie ze strony WFOŚiGW może podnieść jego wartość do 23 milionów złotych. Maksymalna kwota wsparcia termomodernizacji to 50 tys. złotych.
W Skawinie maksymalne wsparcie to 75 tys. złotych, a wkład własny wnioskodawcy wynosi 10 proc. wartości pomocy. W tym mieście pomoc przeznaczono dla osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1028 złotych netto, a w wypadku osób samotnie gospodarujących to 1268 złotych netto. Ogłoszono już nabór wniosków.

Informacje o programie można znaleźć na stronach Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Szczegóły programu krakowskiego można znaleźć na stronach BIP.

A o skawińskiej walce ze smogiem można przeczytać także w rozmowie z wiceburmistrzem Tomaszem Ożogiem, którą można znaleźć w serwisie SmogLab: 

czytaj
W Mielcu odbyła się debata, w czasie której ogłoszono Niepolityczną Koalicję Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów „Dość trucia!”.

Ta ma zrzeszać miasta, które od lat mierzą się z problemem zanieczyszczeń przemysłowych i niemocą służb kontroli ochrony środowiska. Wśród nich jest m.in. Mielec, ale także Skawina, Oświęcim i kilka innych. Kolejne miasta dołączają.
Inicjatorami powstania tej koalicji są działacze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Podstawowe zasady koalicji można znaleźć w portalu hej.mielec.pl:

czytaj

Poza tym trzeba dodać, że:

1) wciąż nie ma norm jakości dla sprzedawanego do gospodarstw domowych węgla;

2) rozporządzenie zakazujące sprzedaży kopciuchów wciąż jest nieszczelne.

 

Polski Alarm Smogowy
polskialarmsmogowy@gmail.com
kom: 731 764 909

Newsletter został wysłany przez Krakowski Alarm Smogowy z siedzibą przy ul. Felicjanek 10/6, 30-104 Kraków KRS 0000491120. Otrzymałeś(aś) go, gdyż jesteś zapisany(a) na newsletter Polskiego Alarmu Smogowego, wysyłany do osób zainteresowanych walką o czyste powietrze w Polsce. Jeśli ta tematyka jest Ci bliska, nie musisz nic robić. Gwarantujemy, że Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione. Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli natomiast nie chcesz otrzymywać takich informacji kliknij tutaj aby się wypisać.

Poprzedni artykułBadania – małopolanie wiedzą o smogu coraz więcej i krytykują lokalne władze
Następny artykułUstawa o kontroli jakości węgla – odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii